Předseda Evropského parlamentu David Sassoli zvažuje, že se obrátí na Česko kvůli urážlivým výrokům premiéra Andreje Babiše na adresu europoslanců. ČTK to dnes sdělila mluvčí europarlamentu. K reakci vyzvala Sassoliho dopisem, o němž jako první informoval deník FORUM 24, předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeierová, kterou Babiš označil za pomatenou.
Německá europoslankyně spolu s dalšími členy kontrolního výboru EP navštívila v posledním únorovém týdnu v Praze některé úřady, aby zjišťovali fakta o Babišově střetu zájmů. Podle Hohlmeierové dospěla mise k závěru, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů. Pozoruhodnější než samotné toto zjištění byla ovšem podle šéfky výboru Babišova reakce. Premiér nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského vlastizrádci, samotnou Hohlmeierovou pak označil za „pomatenou“. Babiš se později za svá slova na adresu českých členů Evropského parlamentu omluvil na Twitteru.
„Evropská unie nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala Hohlmeierová v dopise se středečním datem, který rozeslala novinářům.
Sassoliho požádala, aby Babišovy výroky probral s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Babišovi má pak podle ní šéf EP dát jasně na srozuměnou, že jeho reakce je „netolerovatelná“.
„V současné době se to zvažuje,“ odpověděla ČTK mluvčí Evropského parlamentu Delphine Colardová na otázku, zda se Sassoli chystá zaslat do Česka protestní dopis.
Podle Hohlmeierové čelí Babišem nařčení europoslanci výhrůžkám smrtí a jeden z nich musel dokonce dostat policejní ochranu. Zdechovský již dříve sdělil, že podal kvůli výhrůžkám, které dostává, trestní oznámení a zvažuje další právní kroky stejně jako Peksa. Babiš v úterý na Twitteru napsal, že své výroky „asi přehnal“ a že se omlouvá.
Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politicky motivované.