![Přátelé Kremlu v akci. Miloš Zeman na návštěvě u zbrojaře Strnada](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/163232/Strnad-Zeman-1440x810-c.jpeg)
Přátelé Kremlu v akci. Miloš Zeman na návštěvě u zbrojaře Strnada FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
Týdeník Euro nedávno přinesl zprávu, že americká společnost SARN podala žalobu na zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG) o náhradu škody. Měl ji způsobit svým postupem ve firmě Retia, pardubického výrobce radarů a vojenských systémů. Retia spadala do portfolia skupiny CSG, která ji koupila v roce 2016.
Američané uzavřeli s CSG smlouvu, podle níž měli přednostní právo na odkup až 25 procent akcií Retie, přičemž tato dohoda měla platit do 1. července 2021. Pokud by Retia před tímto datem akcie převedla, nebo je prodala někomu jinému, musí podle smlouvy CSG zaplatit společnosti SARN stanovenou pokutu.
To se nedávno stalo. Jaroslav Strnad loni převedl vlastnický podíl ve společnosti Retia na svého syna Michala, který je od konce ledna stoprocentním vlastníkem celého holdingu. Samotný Strnad starší přiznává, že důvodem této nečekané transakce jsou problémy CSG s bezpečnostní prověrkou, kterou musí mít podle nového zákona všichni dodavatelé armádní techniky státu. „Uvědomuji si, že mé jméno je spojováno s řadou lidí a akcí, které mohou poškodit firmu a její reputaci,“ vysvětlil.
Porušení smlouvy CSG se SARN
Tyto vlastnické převody nejenže zesilují různá podezření, kolující v poslední době kolem některých zbrojních obchodů CSG za českými hranicemi, ale způsobily problémy i společnosti SARN. V žalobě se uvádí, že CSG loni 5. listopadu oznámil firmě SARN, že převedla vlastnický podíl ve společnosti Retia. To znamená spuštění sankčního řízení. Americká společnost si stěžuje, že o převodu akcií byla informována s několikaměsíčním zpožděním a nesplnila tak smluvně zakotvenou informační povinnost.
Výše pokuty je přitom podle smlouvy stanovena na 25 procent z rozdílu mezi aktuální hodnotou společnosti Retia získanou z nezávislého ocenění a realizační transakční cenou ve výši 540 milionů korun.
Žaloba na CSG je však širší. Američané budou požadovat i zatím blíže nespecifikované odškodnění za to, že holding navzdory dohodě nezvedl hodnotu výrobce rsadarů, ale naopak ji snížil.
„Společnost CSG porušila svou svěřeneckou povinnost vůči společnosti Retia (a tím snížila hodnotu společnosti), mnoha způsoby. Mimo jiné tím, že pořádala kampaně v prostorách CSG pro prezidenta České republiky Miloše Zemana, který je považován za stoupence Ruska, poskytla SARN nepřesné informace o aktivitách CSG a Retia přijímala prostředky od skupin, které jsou považovány za národní bezpečnostní hrozbu poskytováním finanční podpory pro činnosti namířené proti NATO a EU. Také měla spolupracovat s agenturami Ruské federace na přenosu technologií do Ruska a dalšími,“ cituje Euro ze žaloby.
Výše uvedené činnosti měly podle SARN negativní dopad na Retii, a to v podobě ztráty významných kontraktů, což se také mělo negativně projevit na hodnotě firmy. „Výše uvedené činnosti také znehodnotily dobré jméno společnosti Retia,“ konstatuje SARN.
Pokud by se tato podezření potvrdila, mělo by to nepochybně závažné dopady na celou skupinu CSG pro její byznys nejen s americkými firmami, ale i s dalšími spojenci. Jakékoli nekalé počínání a paktování s Ruskem je v dnešní citlivé době vnímáno ve Spojených státech velmi negativně, přičemž takových indicií se kolem CSG objevuje víc.
„Právnické eso“
O vážnosti situace svědčí skutečnost, že si Strnadův holding na řešení žaloby SARN najal washingtonského lobbistu a prominentního právníka Lannyho Davise, který bude v této věci CSG zastupovat na území Spojených států. Strnad jej představuje jako „právní eso“, které pracovalo jak pro Clintonovu, tak pro Bushovu juniorovu administrativu. Zdůvodňuje jeho angažmá snahou udržet dobré vztahy s americkým průmyslem.
Davis začal pěkně zostra. CSG veškeré nároky SARN odmítá jako „absurdní“ a vykresluje americkou společnost jako „bezvýznamné“ podvodníky, kteří nemají šanci na úspěch. „Dá se pochopit, že se Strnad úplně nechce chlubit tím, že naletěl obchodníkům s teplou vodou, kteří ho teď můžou vydírat žalobou,“ uvedl anonymní zdroj časopisu Týden. „Žaloba je prý špatně podložená, ale přece jen poškozuje pověst mladého podnikatele i jeho otce“, dodal.
Nebylo by to poprvé, kdy se společnost Retia dostala po převzetí Strnadovým koncernem do problémů. CSG ji koupila s již platnou prověrkou NATO Secret. Jenže s jejím přechodem do CSG se začal Národní bezpečnostní úřad danou prověrkou znovu zabývat. Důvodem byly otazníky, kdo vlastní jediného nového akcionáře společnosti Retia, společnost Czechoslovak Group BV, sídlící v daňovém ráji v Nizozemí.
Problémy CSG se hromadí
I přes siláckou rétoriku a jistě ne levné angažmá „právního esa“ nelze výsledky soudních pří se společností SARN předjímat. CSG se tato anabáze nehodí do karet už jen z toho důvodu, že se kolem holdingu v poslední době hromadí problémy. Dostal se do nich nejen kvůli výše zmíněné absenci bezpečnostní prověrky, jejíž neudělení by znamenalo konec mnohamiliardových obchodů s českou armádou.
K soudu už doputoval případ podezřele levného prodeje nepotřebné vojenské techniky, kde byli obžalováni čtyři bývalí vysoce postavení manažeři resortu obrany. Dva z nich poté skončili ve Strnadově holdingu, přičemž jedna z jeho firem, Excalibur Army, z těchto pochybných obchodů měla výrazně profitovat.
Za poslední rok se obchody holdingu CSG začala zabývat policie minimálně čtyř zemí a i tajné služby v Česku, přičemž jsou prověřovány jeho vývozy zbraní do rizikových regionů, nebo podezřelé okolnosti koupě dvou podniků na Balkáně, včetně praní špinavých peněz. Zároveň vyvstávají otázky, zda raketový úspěch Strnadových firem v posledních pěti letech není minimálně částečně propojen s financemi ruského původu.
To je jen voda na mlýn společnosti SARN, jelikož Spojené státy jsou na nedodržování spojeneckých závazků háklivé.