Deník MF Dnes z mediální divize holdingu Agrofert opět šíří propagandu Kremlu. Tentokrát prostřednictvím ukrajinského advokáta Valentina Rybina, který obhajuje policisty z pořádkových jednotek Berkut a ozbrojence z řad proruských kolaborantů, které Ukrajina viní z vlastizrady, terorismu a separatismu. V materiálu s titulkem „Euromajdan byl násilný státní převrat“ zaznívá putinovská propaganda na způsob té z komunistických Haló novin či libovolné dezinformační platformy.
Rybin dostal prostor na celou stranu, kde v materiálu Ladislava Heneka koncipovaném jako rozhovor prakticky bez omezení razí narativy Kremlu. V textu s podtitulem o „navždy ztraceném Krymu“ vydává masové protesty Ukrajinců proti vládě proruského prezidenta Viktora Janukovyče za násilný převrat.
Protest známý jako Euromajdan začal 21. listopadu 2013 na kyjevském náměstí Nezávislosti, zkráceně nazývaném Majdan, v bezprostřední reakci na rozhodnutí prezidenta Janukovyče nepodepsat předtím dlouho vyjednávanou asociační dohodu s Evropskou unií. Než prezidenta, jehož ukrajinistka Rita Kindlerová v rozhovoru pro server Aktuálně.cz označila za „loutku řízenou z Moskvy“, vyzvedla helikoptéra, která ho dopravila do Ruska, postřílely policejní jednotky Berkut ozbrojené dlouhými zbraněmi 30. listopadu 2013 celkem 48 demonstrantů. Většina pachatelů masakru poté uprchla do Ruska. Záběry prostřílených kovových štítů demonstrantů a smrtelných zásahů hlavy neponechávají prostor pro pochybnosti o tom, že komando maskovaných mužů přijelo demonstranty zabíjet, nikoli jen rozehnat jejich protest za cenu zranění či náhodných ztrát na životech.
Dezinformační platformy a Babišova MF Dnes líčí tento masakr jinak. Rybinovo hodnocení je třeba brát doslovně, když v jednom okamžiku hovoří o „neuvěřitelném“ násilí demonstrantů a na podporu tohoto tvrzení dodává jen to, že nedávno „byla zveřejněna studie“. Čí studie a kdo ji kde publikoval, z textu nevyplývá.
Kola putinovské propagandy se však naplno roztáčejí v polovině textu od otázky po původcích střelby na Majdanu. Ač při masakru, jak už bylo řečeno, policie a neoznačený oddíl sniperů postříleli celkem 48 lidí, advokát Rybin mluví o trojici demonstrantů, kteří měli střílet. Zároveň připomíná, že policisty za střelbu nikdo neodsoudil, a stěžuje si, že měli být amnestováni stejně jako účastníci protestu, neboť to, že se tak nestalo, „má dodnes na policii velmi demoralizující vliv“. „Policisté vědí, že kdyby měli opět čelit nějakým větším nepokojům, mohli by být zrazeni stejně jako tehdy,“ myslí si Rybin. Právě to je ovšem smyslem jejich případného stíhání: dohnat je k zodpovědnosti, aby napříště nestříleli bezbranné lidi, chtělo by se dodat.
Rybin přesto doporučuje „amnestovat pracovníky pořádkových sil, a to včetně těch, kteří byli odsouzeni“, a to mimo jiné i z toho důvodu, že by to dokazovalo „schopnost společnosti usmířit se“. To by jeden nevymyslel – Putinova loutka oproti slibům odmítne podepsat sbližování s Evropou, jdete protestovat, mnohé z vás postřílejí, načež volání těch zbylých po spravedlnosti je vlastně výrazem „neschopnosti usmířit se“. Ale advokát nerušeně perlí dál, je přece v kdysi nezávislé Mladé frontě DNES!
Podobná mediální akce je pro Kreml o to významnější, že jeho vlastní dezinformační platformy poslední dobou ztrácejí dech. Moskva proto hledá pro své manipulace jiné cesty. „Způsob šíření se změnil. Každý ví, že Sputnik a Russia Today je propaganda, a nikdo to už pomalu nečte. Funkci těchto prvoplánových dezinformačních platforem proto přebírají různé zájmové weby a skupiny na sociálních sítích,“ popsala už dříve v rozhovoru pro deník FORUM 24 aktuální situaci Eto Buziashvili, odborná asistentka výzkumu ruských dezinformací v gruzínské pobočce Digital Forensic Research Lab spadající pod americkou nevládní organizaci Atlantic Council.
Důraz Putinových propagandistů na sociální sítě nemění nic na tom, že je pro něj zásah čtenářů silného deníku typu MF Dnes, resp. toho, co z něj zbylo, velkou pomocí. Jako by to aktéři publikovaného povídání tušili, dostal Rybin příležitost vysvětlit, že to, co by se mohlo jevit jako ruská okupace východní Ukrajiny (jsou tam ruské zbraně a umírají tam ruští vojáci), je „jednoznačně občanská válka“. Protože tam prý „bojují občané téže země, téhož jazyka. Všechno ostatní je matení a kamufláž.“ Ruské angažmá v bojích na Ukrajině (ve skutečnosti jejich rozpoutání a vedení) ospravedlňuje Rybin poukazem na skutečnost, že východní Ukrajina sousedí s Ruskem, a to chce kontrolovat své hranice.
Mohlo by to už stačit, ale protože Rybina nikdo nepřerušuje, zamyslí se i nad podmínkami, za jakých by svitla naděje na ukončení konfliktu. „A dokud nezačnou přesně takto nazývat tento konflikt i představitelé Spojených států a Evropské unie, tak šance na jeho ukončení nebudou velké,“ prorokuje Rybin s tím, že nejdřív musí skončit „módní očerňování Ruska“.
Autor Ladislav Henek se šíření kremelské propagandy věnuje systematicky. Deník FORUM 24 už na podzim upozornil na jeho rozhovor s konspirátorem Jaroslavem Baštou, který seznámil čtenáře se svým přesvědčením o tom, že Rusko neovlivňovalo americké volby ve prospěch Donalda Trumpa, ale Ukrajina ve prospěch Hillary Clintonové.
Na výročí útoku 11. září pak pan Henek připomněl největší teroristický útok v dějinách textem s titulkem „Hrozba jménem euroislám: potenciálně větší katastrofa než 11. září“. V srpnu zas fabuloval o Německu, že se tam lidé „bojí mluvit svobodně“. Zřejmě neviděl pořad Dietera Nuhra, který si na první veřejnoprávní televizní stanici tropí nemilosrdnou legraci ze švédské klimaalarmistky, fenoménu toalet pro „třetí“ pohlaví, stejně jako z politiků. Henek nejspíš ani nezaznamenal, jak německá televize tohoto svého pracovníka bránila před těmi z diváků, kteří se jeho nemilosrdnými komentáři cítili dotčení.
Jindy se pan Henek spojil s propagandistkou Kremlu Jelenou Bondarenkovou a předal čtenářům MF Dnes její tezi o tom, že Rusové nevzali Krym Ukrajincům, nýbrž Američanům.