Podle lidskoprávního projektu Jdi do lesa ruské úřady pokračují ve snaze dostat co nejvíce lidí do armády a nakonec na ukrajinskou frontu. Porušují při tom i platné ruské zákony, aby se jim povedlo dostat lidi k odvodu.
„Dnes proběhla razie ve skladu internetového obchodu Wildberries ve čtvrti Bělaja dača. Bratr mého manžela, který tam pracuje, byl odvezen do vojenského náborového střediska, všichni byli naloženi a odvezeni,“ informovala jedna ruská žena.
Dne 20. října se razie uskutečnila v Kotělnikách i v mešitě. Asi 250 mužů, kteří se tam modlili, bylo odvezeno do vojenského náborového střediska. Někteří z nich byli nuceni podepsat smlouvu, jiní byli posláni na povinnou vojenskou službu.
Již dříve „Výzva ke svědomí“ informovala, že obdržela informace týkající se nucených odvodů v Moskvě. Podle aktivistů za lidská práva jsou mladí lidé zastavováni na ulici, snaží se je vyvést z jejich domovů, a dokonce vyrážejí dveře.
„V průběhu týdne se na právníky ,Výzvy ke svědomí‘ obrátili odvedenci z Moskvy. Zastavovali je na ulici, včetně těch, kteří neměli v Moskvě registraci k pobytu. Snaží se je odvést z jejich domovů. Víme o jednom člověku, kterému rozbili dveře do pokoje. Policie a Rosgvardija pomáhají odvážet brance do vojenských odvodních středisek. V blízkosti vojenských odvodních středisek mají také službu se zbraněmi. Několikrát se stalo, že právníci nebyli v den odvodu vpuštěni do vojenského odvodního střediska, přestože měli plnou moc,“ uvádí iniciativa.
„Je důležité si uvědomit, že razie jsou nezákonné,“ upozorňuje účet Vesna na platformě telegram. Na vojenský odvodní úřad je možné se dostavit pouze na základě předvolání a lékařské prohlídky, odvodní komise a odeslání na shromaždiště se nemohou konat ve stejný den. Policie navíc nemá právo odvádět osoby do vojenského odvodního střediska.
Na ruských sociálních sítích lze také najít sebraná svědectví lidí, kterým se povedlo vojenské službě uniknout. Sbírá je například projekt Očití svědkové.
„Předvolání mi přišlo v předvečer mé svatby. Sloužil jsem v armádě, a dokonce u speciálních jednotek. Uvědomil jsem si, že si pro mě přišli. A tam mě s mým přesvědčením čeká buď vězení, nebo statečná smrt z rukou rašistů,“ napsal projektu Michail, který si přál zůstat v anonymitě.
Tento muž se hned rozhodl odejít ze země a dostat se do Spojených států. V Mexiku strávil pár asi sto dní a čekal na příležitost překročit hranice. Manželé se nakonec dostali do Los Angeles, kde si podle svých slov našli práci, „staví se na vlastní nohy a doufají, že alespoň svými zkušenostmi pomohou dalším emigrantům“.
Dříve se úřady snažily nabrat muže do armády „v jeden den“ na konci náborových kampaní v prosinci nebo v červenci, aby tímto způsobem splnily „náborový úkol“. Nyní se vojenské komise snažily dostat do armády co nejvíce lidí již v říjnu. Zároveň s „nájezdy“ provádějí nábor na smlouvu. Na jaře ji bylo povoleno uzavřít s každým občanem od 18 let. Vrchol nucených odvodů předpokládají lidskoprávní aktivisté v říjnu a listopadu.