Andrej Babiš hlasování o důvěře ustál, i když s těžkými šrámy. Nedostal většinovou důvěru poslanecké sněmovny, protože ČSSD odešla ze sálu. Byla to ovšem jen licoměrná fraška a hrozící konflikt s hnutím ANO zažehnal pokorný telefonát Jana Hamáčka.
[ctete postid=“223022″ title=“Poučení z krizového vývoje aneb Babiš hlasování přežil, ale většina mu nevěří“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Babiš-Hamáček-Filip-385×230.jpeg“ excerpt=“Babišova vláda hlasování o nedůvěře přežila, ale odhalila svoje chatrné základy. “ permalink=“http://forum24.cz/pouceni-z-krizoveho-vyvoje-aneb-babis-hlasovani-prezil-ale-vetsina-mu-neveri/“]223022[/ctete]
Vláda ANO a ČSSD jištěná komunisty se několik dní po hlasování o nedůvěře tváří, jako by se nechumelilo a nejraději by na dramata uplynulých dvou týdnů zapomněla. Zejména ministři ANO šíří optimismus, že žádná vládní krize ani nebyla a jedeme dál. Ještě před několika dny přitom nebylo jisté, zda rozpolcená sociální demokracie kabinet neopustí a většina jejích členů považovala podle místopředsedy Martina Netolického Babišovu pozici na postu premiéra za neudržitelnou.
Hrozil rozkol
Výsledné řešení není hodné Rychlých šípů, ale spíše Bratrstva kočičí pracky, ale to odpovídá současným poměrům ve Strakově akademii. Sociální demokraté si umyli ruce a vyslali ochromenému premiérovi signál, že se od jeho osobních problémů distancují. Jeho kauzy podle nich zatěžují celou vládu a nejlépe by v ní měl svoje místo uvolnit někomu jinému z hnutí ANO.
Pro Babišův odchod z vlády, dokud se kauza Čapí hnízdo nevyšetří, se veřejně vyjádřili dva ministři sociální demokracie: Jana Maláčová a Tomáš Petříček. Petříček navíc (na rozdíl od Hamáčka) trval na důsledném vyšetření nelegální cesty premiérova syna na Krym. „Není to v pořádku. Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády,“ prohlašoval nečekaně zmužile.
Na tyto interní turbulence reagoval premiér velmi nedůtklivě, hrozil koaliční konflikt. „Pokud se ČSSD rozhodla, že odejde ze sálu a nepodpoří svou koaliční vládu, tak to nechápu. Mrzí mě, že část jejich strany teď kazí naše dobré vztahy a že se tady znovu politikaří,“ prohlašoval v první reakci, jelikož se snažil veřejnosti vnutit předvídatelnou legendu, že jde o účelovou a „hyenistickou“ kampaň.
„Není to o ČSSD, ale někteří členové vlády mě zklamali a byl jsem zaskočený hlavně panem ministrem zahraničních věcí, který říká, že bychom měli odejít z vlády, to nevím, proč říká,“ prohlašoval ještě v předvečer hlasování. Najednou je vše zapomenuto?
Klid zbraní?
V této situaci přinesl Babišův propagandistický list Mladá fronta DNES (26. 11. 2018, „Klid zbraní“) zákulisní informace, proč nakonec k vyhrocené situaci nedošlo a krize byla zažehnána. Aspoň dočasně. Je okatou snahou vyvinit oba aktéry z nepřehledné šlamastyky, ovšem pro osobnostní profil Jana Hamáčka nevyznívá příliš lichotivě. Spíše cosi vypovídá o jeho submisivním postavení a bezbřehém oportunismu.
V praxi se projevuje slogan z volebních billboardů, na kterých šéf ANO familiérně ujišťoval, že kandidáti jeho hnutí mají číslo na jeho mobil, což je stavělo do pozice dálkově ovládaných loutek. Mnohým, například Petrovi (Stuchlíkovi) v Praze, to nepomohlo a nákladná kampaň nebyla zdaleka tak úspěšná, jak její tvůrci očekávali. Hamáček však v tomto módu zjevně operuje, a zatím docela spolehlivě.
Rozpory podle zdrojů Mladé fronty DNES spravil jeden telefonát, ve kterém Hamáček Babišovi vysvětlil, že odchod sociálních demokratů před hlasováním o nedůvěře ze sálu představoval pro vládu ANO a ČSSD to nejmenší možné riziko.
„Klidně se mohlo stát, že by část našich poslanců hlasovala proti vládě a další část vůbec nepřijela, rozložilo by to klub a přineslo do našich vztahů do budoucna spoustu otázek. Ten odchod ze sálu teď na veřejnost nevypadá dobře, ale přijdou jiná témata a máme tři roky ve vládě na to, abychom si to odpracovali,“ vysvětlil deníku jeden z Hamáčkových blízkých spolupracovníků.
Díky za každé nové ráno
Co tento report vypovídá o stavu sociální demokracie? Hamáček svému silnějšímu koaličnímu partnerovi a prostřednictvím indiskrétního zdroje i veřejnosti znovu potvrzuje, v jak katastrofálním stavu se nachází kdysi silná jím řízená strana. Nemá ji zcela pod kontrolou a řídí se heslem „díky za každé nové ráno“.
Podobně hovoří zdroj Mladé fronty DNES z hnutí ANO. „Šéf ten jejich krok nechápal. Na první dobrou mu to znělo, že se ČSSD té společné vlády štítí. Ale když mu Hamáček po telefonu vysvětlil, že jde o kompromis, který může uklidnit situaci v ČSSD a nebude znamenat pád vlády, tak to vzal.“
I Babišovi se jistě ulevilo, že nemusí řešit hlubší problém, pokud by se musel úžeji zaplétat s nevyzpytatelným radikálem Okamurou. Proto po něm nakonec jako po teflonu steklo veřejné ponížení, jehož nebyl okázalou manifestací menšího koaličního partnera ušetřen. Aspoň že se naskytla možnost veřejně operovat pružným Hamáčkem, jehož příchylnost je určitou zárukou, že minimálně pro nejbližší období bude klid na práci.
A skutečně. „Pokládám to za vyřešené, žádné nezodpovězené otázky mezi námi nejsou,“ říká najednou předseda ČSSD. Opravdu je vše kolem Babišových problémů během několika hodin vyřešeno a vysvětleno? V tom mezi oběma muži panuje shoda.
Příměří do příští krize
O tom, že obě strany uzavřely příměří, svědčí podle Mladé fronty DNES i to, že se nebudou ostřelovat kvůli ministrům. Babiš nebude požadovat výměnu prostořekého Petříčka, který leží v žaludku i prezidentu Zemanovi. ČSSD zase nekomentuje policejní vyšetřování kolem ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.
Babiš se ovšem před rokem choval jinak. Opakovaně napadal sociální demokracii kvůli vyšetřované aféře se sportovními dotacemi, jež nakonec vedla k odstoupení ministryně školství Kateřiny Valachové, ačkoli sama nebyla z ničeho obviněna. Jsou už dnes definitivně nastoleny jiné pořádky a problémy člena vlády se zákonem budou nadále běžný a akceptovatelný jev?
[ctete postid=“222494″ title=“Problém Babišovy obhajoby na Nově: Víc rozporů a otazníků, než odpovědí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Babiš-v-Palermu-385×230.jpg“ excerpt=“Pokud měl exkluzivní rozhovor premiéra Babiše pro TV Nova vnést jasno do kauzy “ permalink=“http://forum24.cz/problem-babisovy-obhajoby-na-nove-vic-rozporu-a-otazniku-nez-odpovedi/“]222494[/ctete]
Jan Hamáček prohlašuje, že se nepřipojil k demokratické opozici i proto, že to s ČSSD nemyslí dobře. Hlavně že to s ní myslí dobře Babiš, který jí vyluxoval stovky tisíc voličů a veškeré domnělé či skutečné úspěchy vlády vztahuje na sebe. Jeho tisk je přitom kdykoli jako v minulosti připravený likvidovat oponenty a konkurenci, tu koaliční nevyjímaje.
Věřit se Hamáčkovi příliš nedá ani v jeho ujišťování, že pokud bude ministrem vnitra, bude zajištěno nestranné vyšetřování Babišových kauz, což je vzhledem k premiérově střetu zájmů krajně nejisté. Jedna z nich, korunové dluhopisy, už byla sprovozena ze světa krátce po nástupu jejího vyšetřovatele Jiřího Mazánka do čela Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Ne všichni v ČSSD jsou s uzavřeným příměřím smířeni a mělo by být pro ni varující, že po aktuálním skandálu Babišovi věří už jen třetina jejích stále ubývajících voličů. Jak připouští Netolický, „pokud by se objevily další nové skutečnosti, třeba i závažnějšího charakteru, situace by mohla být neudržitelná“.
To se ještě ukáže. Totéž také může sociální demokracie prohlašovat zbývající tři roky.