Pořad 168 hodin v neděli srovnával dva prezidentské kandidáty – Jiřího Drahoše a Michala Horáčka. V mnohém si byli podobní, zásadní odlišnost ale vznikla v otázce referenda o setrvání v Evropské unii. Horáček totiž tuto nebezpečnou věc neodmítl.
Drahoš označil v pořadu referendum za problematické. Zejména proti němu podle něj hovoří současná doba, doba internetu, kdy jsou lidé velmi ovlivnitelní. Horáček se ale na věc dívá jinak. „Potřeba je to, co si přejí lidé a jak silně si to přejí. To je potřeba v demokracii,“ prohlásil s tím, že by hlasoval pro setrvání v Evropské unii.
Horáček tak již poněkolikáté dokázal, že se bojí jasně se vymezit. Prezidentský kandidát, který bude mít šanci porazit současnou hlavu státu Miloše Zemana, sice musí lovit i v jeho vodách, Horáček to ale evidentně chce téměř za každou cenu. Dokázal to již svými dřívějšími slovy proti Karlu Schwarzenbergovi, za která se ale následně omluvil.
[ctete]106300[/ctete]
Referendum o vystoupení z Evropské unie je jedno z nejnebezpečnějších věcí, která by mohla nastat. Česká republika musí zůstat pevně ukotvena v západních strukturách, ač někteří politici velmi snaživě pracují na tom, aby to tak už nebylo. A je ostudné, že někdo, kdo chce nahradit Zemana jako lepší kandidát (což je ale téměř každý, koho potkáte na ulici), by s takovouto otázkou byl ochoten hazardovat.
Systém toho, „co chtějí lidé“, už nám tady nastolují někteří jiní politici. Známe roztomilé slogany Chceme lepší Česko (tzn. napište, co si přejete, a já to dám do programu) a O čem sníte vy, Zeman se zase veze na jakékoli populistické vlně, která vás napadne, což prezentuje v pořadech ve spřátelených médiích.
Budoucí prezident by měl být alespoň nějakou pojistkou toho, že nebudou procházet nebezpečné návrhy. Pojistkou toho, že některá témata zůstanou zapovězena a bude jasné, že se v České republice nebudou nastolovat. Horáček dokázal, že on se toho držet nehodlá.