
Michal Horáček FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Prezidentský kandidát Michal Horáček rozjitřil atmosféru výzvou Andreji Babišovi, aby nedopustil volbu komunisty Zdeňka Ondráčka předsedou Komise pro kontrolu GIBS. Odkazoval se přitom na listopadový étos. Proč ale jenom Ondráček? Jak si vysvětlit, že by současně jmenoval premiérem evidovaného agenta StB, kterému hrozí trestní stíhání?
„Znamenalo by to popření ideálů, na nichž svůj dnes svobodný stát budujeme. A jak říkal už první československý prezident Tomáš Masaryk, státy se udržují idejemi, na nichž byly založeny,“ zdůvodňuje Horáček svou prosbu v otevřeném dopise předsedovi hnutí ANO, aby zablokoval volbu nominanta KSČM do čela Komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Komunistická mlátička
Horáček má samozřejmě pravdu, že tento člověk nemá v čele citlivé bezpečnostní komise co dělat, když uvádí, že to byl právě Ondráček, „který v roce 1989 coby člen pohotovostního pluku zasahoval brutálním způsobem proti občanům na Václavském náměstí během Palachova týdne. Stal se tak přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti“.
[ctete postid=“170635″ title=“Ivo Ištvan umetá cestu Aleně Schillerové. Jak dopadnou další kauzy hnutí ANO?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Schillerová-Rusňák-385×230.jpeg“ excerpt=“Olomoučtí žalobci podmíněně zastavili trestní stíhání vlivného podnikatele a sponzora “ permalink=“http://forum24.cz/ivo-istvan-umeta-cestu-alene-schillerove-jak-dopadnou-dalsi-kauzy-hnuti-ano/“]170635[/ctete]
Andrej Babiš poněkud nečekaně tuto výzvu vyslyšel a požádal předsedu klubu ANO Jaroslava Faltýnka, aby s komunisty projednal zvážení jiného kandidáta, přičemž hlasovat se bude 12. prosince. Ti se však za Ondráčka postavili jako jeden muž a zatím se tváří, že přes jeho nominaci vlak nejede.
Horáček v tlaku pokračuje. „V zájmu ideálů, na kterých stojí náš stát, k tomu nesmí dojít. Proto jsem vyzval Andreje Babiše, aby uplatnil svou politickou sílu a jmenování Zdeňka Ondráčka nedopustil. Ten mě podpořil. Přidejte se taky. Sdílejte výzvu k Ondráčkovu nejmenování se svými přáteli,“ píše na svém Facebooku.
Ondráček není sám
Tato výzva je na první pohled sympatická, při hlubším vzhledu se však objevuje vícero otazníků. Především platí, že podobných pochybných figur, nejen spojených s komunistickou minulostí, je v současné sněmovně víc a významnějších. Ondráček se v tomto porovnání jeví jako malá, i když toxická ryba.
Místopředsedy sněmovny byli hlasovací koalicí ANO, KSČM a SPD zvoleni Vojtěch Filip, evidovaný jako agent Státní bezpečnosti Falmer, a Tomio Okamura, který usiluje o vystoupení z NATO a Evropské unie. Proč se Horáček neozval Babišovi už tehdy? To mu připadá post předsedy sněmovní komise významnější než vedení poslanecké sněmovny? Mlčel i v dalších případech.
Grospič a Koten
Předsedou mandátového a imunitního výboru se stal kovaný stalinista Stanislav Grospič. Ten se mj. proslavil výrokem, kdy zákon o protikomunistickém odboji přirovnal k norimberským zákonům a jeho účastníky označil za vlastizrádce.
V čele bezpečnostního výboru stanul bizarní Okamurův konspirátor Radek Koten, který šíří rozmanité konspirační teorie a hoaxy z ruských webů typu Aeronet nebo Sputnik.
Útoky 11. září 2001 na newyorská „dvojčata“, organizované islámskými teroristy, považuje za velký podvod. CIA podle něj rozehrává špinavou hru proti Putinovi, chystá se prý plán Barbarossa-2 útoků na Rusko. Prostřednictvím zprávy získané z Aeronetu varoval, že hrozí militarizace policie jako procesního prvku Nového světového řádu (NWO). Současný polistopadový režim považuje za horší než komunistické zřízení a dalo by se pokračovat dál.
Vondráčkův právní stát
Michal Horáček v rozhovoru pro Info.cz (5. 12. 2017) prohlásil, že jako prezident hodlá být aktérem a chce vstupovat do politiky tam, kde mu to umožňuje ústava. Za jeden z hlavních problémů považuje, pokud neplatí právní stát, stejná pravidla pro všechny.
Jestliže to myslí vážně, proč si nestěžoval na prohlášení předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který zpochybňuje práci orgánů činných v trestním řízení v kauze Čapí hnízdo? Jak se s právním státem slučuje jeho vyjádření, že při žádosti o vydání Andreje Babiše „budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu“?
[ctete postid=“57493″ title=“Babišův komunistický spojenec Ondráček: Radil mu s bezpečnostní divizí Agrofertu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/05/Ondráček-Babiš-385×230.jpg“ excerpt=“O zálibě Andreje Babiše budovat kolem sebe síť bývalých zaměstnanců bezpečnostních “ permalink=“http://forum24.cz/babisuv-komunisticky-spojenec-ondracek-radil-mu-s-bezpecnostni-divizi-agrofertu/“]57493[/ctete]
Horáčkův přístup nejvíce koliduje v samotném meritu věci. Žádá o odstavení Ondráčka Andreje Babiše, bývalého nomenklaturního aparátčíka, který nedávno prohrál soudní spor, že byl evidován jako agent Státní bezpečnosti Bureš nevědomě.
Je vůbec otázkou, zda se bude znovu soudit se slovenským státem, jak původně avizoval, protože bratislavský ústavní soud označil výpovědi jeho hlavních svědků, řídících důstojníků Státní bezpečnosti, za nevěrohodné.
Navíc mu hrozí trestní stíhání, což Horáček pro Info.cz okomentoval tak, že je to „trošku, nikoli brutální problém“. Platí presumpce neviny, říká. Jenomže ještě nedávno bylo nemyslitelné, aby trestně stíhaný a evidovaný agent StB setrvával ve vládě, natož aby ji dokonce vedl.
Michal Horáček je jistě úctyhodný prezidentský kandidát a jeho aktivita je minimálně prospěšná v tom, že dočasně vrazil klín mezi hnutí ANO a KSČM. Babiš se chová mnohem licoměrněji, protože Ondráčka donedávna platil jako „bezpečnostního experta“.
Vyzve Babiše, aby požádal o vydání?
Pokud však zmiňuje listopadový étos a Masarykovy ideály, na kterých stojí náš stát, chová se nekonzistentně. Vybral si za politický terč normalizačního „kováříčka“ a o zásah proti němu žádá elitního „kováře“, vyšší ligu, kam spadaly všechny privilegované kádry podniků zahraničního obchodu, prošpikovaných estébáky. Navíc mu tím tak trochu nahrává a odvádí pozornost od mnohem většího problému.
Jestli to nebude tím, že zacílit na Ondráčka tolik nebolí, jako říznout do kyselého jablka jménem agent Bureš, který bude jako první exponent komunistické tajné služby řídit českou vládu.
Pokud Horáček ctí právní stát a jako přímý aktér vstupuje do konkrétních dějů, dalo by se mnohem více ocenit, kdyby Andreje Babiše vyzval, aby sám požádal o svoje vydání k trestnímu stíhání. Když už připouští změnu charakteristik předsedy vlády, které ještě donedávna nebyly představitelné.