Koronavirová pandemie ochromila téměř na dva roky celý svět. Virus, pocházející z Číny, zabil bezmála 15 milionů lidí, mnoho dalších bude do konce života bojovat s následky nákazy covidem-19. Asijská velmoc nyní upustila od přísných restrikcí, což ovšem způsobilo téměř okamžitou reakci.
Upuštění od politiky nulové tolerance covidu zřejmě v Číně bude mít za následek miliony nakažených ve velmi krátkém čase a také mnoho obětí. Jak informuje New York Post, zahraniční zdravotní experti varují, že by v Číně mohly v následujících měsících zemřít na covid až dva miliony lidí.
Dramatická situace je však zřetelně vidět už nyní. V čínských nemocnicích a pohřebních ústavech totiž dochází kapacity, a tak se na internetu objevily záběry, v nichž rodiny své zemřelé blízké zapalují přímo v ulicích čínských měst a vesnic.
Nebezpečný nárůst nakažených, potažmo zesnulých, je přímým důsledkem prosincového omezení politiky „nulového výskytu covidu“, kterou Peking rozvolnil v důsledku masivních protestů. I vedení země si zřejmě uvědomilo, že covid v současné době není to samé jako mor či cholera a není proti němu třeba bojovat totální izolací nakažených.
Očekávaný nárůst na milion nakažených denně, který by v nejhorším případě mohl podle odborníků znamenat vznik nových mutací, by však měl být podle některých expertů pro celý svět alarmující. Další zprávy zase hovoří o tom, že nízká úroveň imunity u Číňanů by mohla znamenat, že by se virus šířil především v základní variantě, v níž se rychle množí v současnosti.
Dalším důsledkem současné situace v Číně je nejen zahlcení nemocnic, ale také ztížená možnost se důstojně rozloučit s těmi, kteří covidu podlehli.
Nemůžeme si dovolit zemřít
Podle amerického deníku totiž stouply ceny kremací takovým způsobem, že je některé rodiny nedokáží financovat. Na čínské sociální síti Weibo se ocitl názor, že si čínští občané „nemohou dovolit žít pod zámkem, ale nemohou si ani dovolit zemřít“.
Jeden z pekingských poskytovatelů pohřebních služeb uvedl, že kremaci, která běžně stojí několik tisíc, lze zařídit do tří dnů za cenu 68 000 jüanů (téměř čtvrt milionu korun), zatímco obřad v ten samý den by stál 88 000 jüanů (zhruba 290 tisíc korun).
Některé rodiny tak vzaly situaci do vlastních rukou a provedly provizorní kremace. Záběry z nich ukazují, že jejich provozování je možné vidět jak na vesnicích, tak i například v Šanghaji.