
Elon Musk FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Evropa prý potřebuje své Trumpy a Musky. Nemálo lidem se tandem Trump-Musk jeví jako naprosto žádoucí nástroj k osekání veřejných výdajů a ochranu jejich peněz. Jenomže populismus úspor se v tomto případě nikterak neliší od populismu rozhazování. Dopady na funkčnost státu jsou stejně katastrofální.
Pro Elona Muska zřízený úřad pro efektivitu státní správy (DOGE) se vyznamenal už v prvních týdnech svého fungování, kdy začal rozesílat výpovědi. Vyhodili tak třeba celou řadu expertů na jaderné zbraně, aby o pár dní později zjistili, že je potřebují. Jen jim to neměli jak sdělit, když jim sebrali služební telefony a zrušili e-mailové schránky. Lidé klíčoví pro bezpečnost amerických jaderných zbraní tak byli zpět do práce povoláváni přes známé známých. Tuhle zoufalou improvizaci u nejsilnější armády na světě úplně vidět nechcete.
Lež jako součást politiky
Muskův úřad nepřesvědčil ani tvrzením, že Spojené státy vyplácejí sociální dávky lidem starým přes 120 let. Ačkoliv to znělo fantasticky v kontextu tepání demokratického vládnutí Bidenovy administrativy, realita už tak senzační není. Sice existují případy pokusu o zneužití, kdy mohla být sociální pomoc žádána příbuznými zemřelého, ale těchto případů jsou ve skutečnosti jednotky. Identita žadatelů i příjemců dávek je předmětem systému kontroly a auditu a neoprávněné čerpání dávek extrémně starými lidmi reálně není možné.
Že v databázi amerického sociálního zabezpečení existují tyto osoby, a to v počtu okolo 12 milionů, je nejčastěji způsobeno chybou databáze. Ta nastává, když datum narození není vyplněno nebo obsahuje chybu. Program pak přiřadí nějakou referenční hodnotu. Databáze určitě zaslouží modernizaci, ale žádné rozsáhlé zneužití peněz, které by mohl odhalit úřad pro efektivitu, neexistuje.
Znamená to snad, že nejznámější prezidentův poradce v honbě za senzací lže? Bohužel se zdá, že šíření senzací, polopravd i vyložených lží bude pro novou americkou administrativu běžný nástroj sebepropagace. Když po několika týdnech úřad prezentoval své první dosažené úspory, deník The Washington Post při analýze zjistil, že byly započítány odchody federálních zaměstnanců ještě před vznikem úřadu. U jedné smlouvy byla uvedena úspora osm miliard dolarů, přestože ve skutečnosti to bylo osm milionů dolarů.
Chaotická show v podání mladíků ze start-upů
DOGE ze všeho nejvíc připomíná chaotickou show, která se pro řízení státu vůbec nehodí. Především je však na samé hraně, možná i za hranou legálnosti. Není v pořádku rozesílat e-maily s požadavkem na týdenní výkazy práce pod hrozbou vyhazovu na lidi, kteří pod vás vůbec nespadají. Už vůbec není v pořádku, aby měly osoby bez autorizace přístupy k citlivým datům. Není divu, že už úřad čelí několika soudním sporům. Proti jeho praktikám se ohradil Pentagon i FBI.
Jádro Muskova týmu tvoří mladí lidé, kteří přicházejí většinou ze start-up prostředí. Stát ale funguje a musí fungovat úplně jinak než start-up. Zatímco ve start-up prostředí jsou chyby běžné, stát si je jednoduše dovolit nemůže, totéž platí o míře rizika. Stát musí fungovat maximálně spolehlivě. Naopak pro start-up prostředí je vysoké riziko standardem. V něm si testujete hranice možného. Stát se však musí řídit striktními pravidly.
Způsob, jakým Muskův tým operuje, může být za hranou legality. Ovšem respekt Trumpovy administrativy k soudům není velký. Vlastně se jeho administrativa intenzivně snaží popřít, že by ji mohla moc soudní jakkoliv korigovat. Ten, kdo svou zemi zachraňuje, neporušuje žádný zákon, napsal Donald Trump na síti X. Tato věta stála u zrodu Napoleonova císařství.
Chaos ohrožuje samotné Spojené státy
Důsledky chaotického a nezákonného počínání Trumpova týmu, který věří, že účel světí prostředky, výrazně poškozují Spojené státy i ve světě. Rozprášení agentury USAID má drastický dopad na celou řadu úspěšných programů zajištění obživy, prevence a léčby chorob nebo infrastrukturních projektů v rozvojových zemích. U administrativy, která bojuje proti imigraci, je to trochu paradoxní. Však i heslem českých odpůrců migrace je, abychom pomáhali v zemi původu. Kromě toho jsou programy rozvojové pomoci a spolupráce nástrojem vlivu, ze kterého nezřídka profitují americké firmy.
Amerika se mění před očima a rozhodně ne k lepšímu. Populismus nikdy není dobrým receptem k řízení státu. Slibovat jednoduchá řešení bez hlubokých znalostí fungování a důsledků toho, co stát dělá, je cesta ke katastrofě, nikoliv k prosperitě. Musk ani Trump opravdu nejsou vzory vhodné k následování. Přesto má u nás nejvyšší preference Andrej Babiš, který v červené čepici prohlašoval, že má stejný program jako Trump. Co se týká míry chaosu, věřím mu.