Že se šíření nákazy čelí i omezením pohybu osob, je pochopitelné. Týká se to i překračování hranic. Jenže je rozdíl mezi tím, když vás některá země nechce vpustit, a když vám vlastní vláda zakáže odjet z vlasti. To je nepochopitelné. Reakce mnoha lidí ale ukazují, že nechápou, co je stát, svoboda a rozumná pravidla. Mentalita nevolníků.
Všeobecná deklarace lidských práv říká: „Každý má právo opustit kteroukoli zemi, i svou vlastní, a vrátit se do své země.“ Je jasné, že pokud třeba někdo sedí za nějaký trestný čin ve vězení, tak svou zemi opustit nemůže. To ale na základním pravidlu nic nemění. Opatření k ochraně bezpečí a zdraví pochopitelně omezují různé občanské svobody, musí to ale být opatření přiměřená. Opuštění státu, jehož je někdo občanem, pro zemi žádné ohrožení nepředstavuje. Ohrozit může jinou zemi, což je ale její problém a má právo si to regulovat.
Až bude chtít občan uplatnit právo na návrat domů, podrobí se v zájmu bezpečnosti všem povinným procedurám. Pokud by se mu z nějakého důvodu nelíbily, tak by se nevracel. Z praktického hlediska je také zřejmé, že kdyby si nějaká vláda vymýšlela pro návrat takové rituály, aby se zpět nikomu ani nechtělo, je nejspíš nejlepší zůstat venku.
Je na tom něco nesrozumitelného? Nebo ohrožujícího? Nezodpovědného?
Jenže ani lidé, kteří jinak mají zájem o udržení demokracie u nás, nechápou ten rozdíl mezi právem zemi opustit a nějakým svévolným přejížděním hranice sem a tam. V jedné diskusní skupině na internetu se třeba dočteme (jména, která jsou tam jinak poctivě uvedena, vynecháváme a jazykově neupravujeme):
- „A když jsme u toho, tak rovnou i svobodu shromažďování, ať můžeme udělat desetitisícovej protest… Sakra to vám nedochází, že je tady celosvětová pandemie, na kterou umírají tisíce lidí a že k tomu, abychom ji dostali pod kontrolu je holt potřeba na určitou dobu omezit pohyb osob?“
- „Takže buďme sobecká hovada. K nám nikoho nepustíme, ale od nás ať si lidi cestují kam chtějí. Mimochodem, tohle zrušení tohohle opatření by Vám stejně moc nepomohlo, když okolní státy mají zákaz vstupu do země pro cizí občany.“
- „To je přesně ta čecháčkovská tupost a ignorace, kterou tolik nesnáším. Ano, Babišova vláda je prachmizerná. Ale zavření hranic bylo v tomto případě naprostou nutností, což každý člověk s mozkem v hlavě musí pochopit…“
Zakladatel této skupiny pak ještě jednou opakuje, o co jde:
„Je zásadní rozdíl mezi hranicí zavřenou dovnitř a ven. To první je opatření, které dělá kde kdo, to druhé jen Česko. Opustit vlastní území je lidské právo, které nesmí být porušeno – Nejde jen o cestování. Tohle nesmyslné opatření rozdělilo rodiny – Vláda se nijak nemá k otvírání hranic nebo sdělení, co musí nastat, aby byly otevřeny. Jediné, co z ní padá, jsou plukovníkova slova o hranicích zavřených na dva roky. Nepřijatelné.“
Pak se debata, jak je zvykem, zacyklila, argumentuje se tím, co bylo dávno vyvráceno, a tak dále. Jako vždycky.
Na stránce iatatravelcentre.com můžete najít aktuální informace o tom, do kterých zemí a za jakých podmínek smíte přijet. Tedy směli byste, pokud by vám naše vláda dovolila odjet.
Informace o možnosti vstupu lze najít i na internetových stránkách zastupitelských úřadů jednotlivých zemí. Tak například německá ambasáda sděluje: „Občané EU s bydlištěm v Německu a státní příslušníci třetích zemí s povolením k pobytu v Německu mohou i po zavedení hraničních kontrol nadále vstoupit na území Spolkové republiky Německo. Občané České republiky mohou i nadále využívat Německo jako tranzitní zemi při cestování pozemní či leteckou dopravou. Vstoupit na německé území resp. cestovat přes něj je možné při prokázání závažných důvodů, jakými jsou např. výkon výdělečné činnosti, návrat do vlasti nebo mimořádné humanitární důvody. Je nutné prokázat se příslušným potvrzením. Příjezd sezónních pracovníků z Rumunska, Bulharska a zemí mimo EU nyní není dovolen.“
Rakouská ambasáda: „Občané třetích zemí, kteří se v posledních 14 dnech před nástupem cesty zdržovali v některé oblasti uvedené na webových stránkách BMEIA (Spolkové ministerstvo pro evropské a mezinárodní záležitosti), pro které je uvedeno varování pro cesty v souvislosti s výskytem koronaviru, jsou povinni mít u sebe a předložit při příjezdu lékařské potvrzení o svém zdravotním stavu. Toto má potvrdit, že je molekulárně biologický test na SARS-CoV-2 negativní. Nyní postižené země jsou: Čína (částečné varování před cestou), Írán, Itálie (částečné varování před cestou) a Jižní Korea. Toto se ale může kdykoliv změnit.“
Bylo by dobré, aby úřady pochopily, že není možné, aby se stát držel výroku Gustáva Husáka z počátku normalizace: „Hranice nejsou žádné korzo“.