Představenstvo Hospodářské komory České republiky odmítá návrhy, které v poslední době předkládá ministerstvo práce a sociálních věcí. Navržené koncepty, které se týkají pracovněprávní problematiky, zaměstnanosti a sociální politiky, jsou dle jejich slov předkládány izolovaně bez souhrnné analýzy, a zatížily by tak trh práce další regulací.
S poukazem na letošní podzimní sněmovní volby Hospodářská komora vyzvala vládu, aby nepřijímala rozhodnutí krátkodobě atraktivní pro voliče, která ale ohrožují konkurenceschopnost českých firem i domácí ekonomiky.
Mezi návrhy, které vedení komory znepokojují, patří novela zákoníku práce, významné zvýšení pokut za porušení pracovněprávních předpisů v novele zákona o inspekci práce nebo zrušení takzvané karenční doby, tedy prvních tří dnů pracovní neschopnosti zaměstnance bez nároku na nemocenskou. Komora odmítá také zavedení dlouhodobého pečovatelského volna, návrh na zavedení nárokových až pěti dnů indispozičního volna, další významné zvýšení minimální mzdy nebo zavedení otcovské dovolené, kterou označila za populistické opatření. „Jeho skutečný dopad na posílení role otce v rodině je diskutabilní (jedná se o volno v délce sedmi dnů v období do šesti týdnů po narození potomka),“ doplnila Hospodářská komora k otcovské dovolené.
Návrhy podle komory posilují sociální výhody financované zaměstnavateli přímo nebo prostřednictvím státního rozpočtu, do nějž platí daně a další odvody. „Navržené koncepty znamenají další regulatorní zátěž trhu práce, a to za situace, kdy odvodové zatížení práce v České republice (34 procent z hrubé mzdy) je jedno z vůbec nejvyšších v celé Evropské unii,“ uvedla komora.
Nové regulace by podle podnikatelů dusily podnikatelské prostředí a mají potenciál významně zbrzdit trh práce. Hřeší prý na současný příznivý vývoj ekonomiky a nepřihlížejí k dlouhodobé fiskální udržitelnosti veřejných financí. Návrhům chybí analýza jejich potřebnosti a dopadů na právní a obecně podnikatelské prostředí, uvedla komora. „Jsou předkládány zcela nesystematicky a některá opatření se navíc přímo překrývají,“ dodala. Jako příklad zmínila zrušení karenční doby a současné zavedení nárokového indispozičního volna.
Hospodářská komora také uvedla, že vládní program na získávání pracovníků z Ukrajiny přestává fungovat. „Zaměstnavatelé musí kvůli nízkým kvótám a zahlcení českého konzulátu ve Lvově čekat už více než pět měsíců, než budou jimi vybraní zaměstnanci na Ukrajině vůbec pozváni na konzulát k pohovoru,“ píše se v tiskové zprávě. Vláda původně schválila kvótu 3 800 žádostí o zaměstnaneckou kartu ročně, podle komory ale v polovině loňského prosince byla již vyčerpána kvóta pro letošní duben. Firmám se přitom podle čísel úřadů práce nedaří obsadit víc než 130.000 volných pozic.