Ministr financí, autor kontroverzní elektronické evidence tržeb, vyrukoval tváří v tvář realitě s novou taktikou. Snaží se navodit dojem, že černé je bílé a bílé je černé. Zcela vážně tvrdí, že počet hospod neklesá, ale stoupá. Hospodští mají problémy a někteří podražili, přičemž podle Babiše není na vině EET, ale bujení byrokracie. Už nedodává, že se na něm zásadní měrou podílí on sám.
[ctete]94812[/ctete]
Ne EET, ale byrokracie je skutečný problém
Andrej Babiš na svém facebookovém profilu zveřejnil pozoruhodnou promluvu (15. 1. 2017). Jeho minulý týden prý nestál za nic, ale vynahradil si to tím, že chodil po hospodách v Královéhradeckém kraji. Skončil na plese v Nemojově. „Starý majitel to zapíchl prý kvůli EET. Starosta mi řekl, že stejně jako hostinský nestál za moc, a tak zařídil nový provoz,“ zmínil mimochodem.
„Jo a zjistil jsem, že spoustu hostinských neotravuje ani tak EET jako neustálé kontroly různých úředníků… Tahle byrokracie mi přijde jako skutečný problém, ne EET, která není o nějaké buzeraci, ale prostě o poctivém odvádění daní do naší společné kasy,“ znělo jeho klíčové sdělení, jako by EET s likvidačními sankcemi nebyla typickou součástí této úřednické mašinérie.
A potom už jen „škromachovské“ rozloučení: „Každopádně, je neděle, tak vám všem přeju, abyste věci, co vás za tenhle týden naštvaly, hodili na chvilku za hlavu a užili si zbytek víkendu. Tady v Průhonicích vykouklo sluníčko. Mějte se hezky.“
V Průhonicích možná sluníčko vykouklo, ale to nic nemění na tom, že se podnikatelé (nejen) v gastronomii ocitají pod soustředěným tlakem státní byrokracie, která za současné vlády dynamicky narůstá.
LN: Hospody zdražují a chtějí nižší daně
Shodou okolností vyšel v Lidových novinách o den později článek s žalujícím titulkem „Hospody zdražují a chtějí nižší daně“. Autor empaticky rozvíjí teze svého zaměstnavatele, že za rozbujelou byrokracii v pohostinství nemůže jeho EET, ale ostatní resorty. Lidové noviny si pochvalují, že IT systém Finanční správy nezkolaboval a doposud vydal 80 milionů účtenek. Podle ministra financí se tak ukazuje, že EET funguje, a „ekonomika se nezastavila“, jak podle něj předpovídali „někteří škarohlídi“.
Deník však narazil na problém, že v souvislosti se startem EET v průměru podražilo stravování. Tomu nasvědčuje i prosincový růst inflace, který je nejvyšší za působení současné vlády. Spotřebitelské ceny v tomto měsíci celkově meziročně vzrostly o dvě procenta, zatímco ve stravovacích službách, které byly nuceny zavést EET, stouply o více než dvojnásobek (4,8 procenta).
To je jistě pro Andreje Babiše nemilá zpráva, která se mu marketingově nehodí, nicméně není se čemu divit. Drtivá většina státních regulací vyvolává zvyšování nákladů v podnikání, a proto přináší efekty, které se často odrazí v peněženkách občanů.
Zvyšování cen v pohostinství, byť není plošné, je první statisticky měřitelný výsledek zavedení Babišova projektu balkánské provenience, o kterém se autor ve své propagandě nezmiňoval. Nyní se snaží vyvolat dojem, že on za to nemůže. Tomuto alibismu snad nemůže nikdo soudný uvěřit.
Stále více regulací v podnikání
Pravdou je, že podnikatelé (nejen) v pohostinství mají čím dál víc administrativních povinností, které ubírají jejich čas, energii a peníze. To však měli vzít autoři EET, nejbyrokratičtějšího nástroje v polistopadové historii, v úvahu.
Nebo až nyní ministr financí, který se nedávno otevřeně přiznal, že netušil, kolik druhů podnikání u nás máme, zjišťuje, jak rozsáhlá je v podnikání míra byrokracie? Tak proč proti tomu nic neudělal? Proč ji naopak svými kontrolními hlášeními DPH a on-line pokladnami zvyšuje? Proč nevetoval protikuřácký zákon, který situaci v pohostinství ještě výrazně zhorší?
Podnikatelé v pohostinství přiznávají, že jsou v posledních letech konfrontováni se stále větším počtem povinností a kontrol. Mnozí však dodávají, že zavedení EET je poslední kapkou jejich trpělivosti a výdrže, a proto musí buď skončit, nebo ceny zvýšit.
Licoměrnost šéfa státní kasy, který si byl ještě jako lobbista schopen prosadit miliardové daňové úlevy a státní dotace a čerpá je dodnes, je pozoruhodná. I z tohoto důvodu vyvolává jeho soustředěný atak na malé podnikání takovou averzi.
Místo kritiky, že v některých hospodách dostávali zaměstnanci část peněz na ruku, čímž si majitel snižoval náklady, a zároveň ceny jídel, se měl ministr financí zasadit o snížení odvodů práce, které u nás patří k nejvyšším v Evropě. Když už se rozhodl, že na podnikatele prosadí bič bez cukru, který v západní Evropě nemá obdoby. Pro stovky malých vesnických hospod bude jeho přístup likvidační.
Nebo měl jasně sdělit, že když administrativním zásahem z trhu zmizí provozovny s levným jídlem, logicky zůstane nabídka s cenami vyššími, navíc stoupajícími. Jak si to přeberou ti štamgasti, kteří často jako Babiš nadávají na to, jak všichni kradou, je jiná otázka.
Téma pro Babiše
Podle Lidových novin, odezírajících z Babišových rtů, „je evidentní, že skutečným problémem, který vede stovky podnikatelů v pohostinství od prosince ke krachu, nejsou samotné náklady na EET. Pořízení technologie, tedy pokladny, tabletu či mobilu s příslušným softwarem a tiskárny, je někdy drahé, ale jedná se o jednorázové vydání – kromě měsíčních poplatků za internet nebo za licenci příslušné aplikace.“
Ani to není pravda, což deník sám vzápětí vyvrací. Zmiňuje příklad plzeňské pivnice U Šenku, která má kromě výčepu dva lokály a místnost pro kulečník. Až do prosince si vystačili s papírovými účtenkami. Před startem EET majitel nakoupil dotykovou pokladnu s tiskárnou za 50 tisíc korun. „Celá EET je hloupost a pro mne jsou to jen vyhozené peníze,“ dodává.
O podílu ministra financí na zavádění a podpoře dalších vládních zákonů zvyšujících byrokracii v podnikání se Lidové noviny pochopitelně nezmiňují. Tvrdí však, že „bez snížení daní a odvodů státu bude mít velká část hospod nadále problém se uživit. Současná vláda však s daňovými sazbami, jak v případě DPH nebo korporátních daní, do konce funkčního období nehodlá nijak hýbat. Podle Babiše jde o téma, které se bude řešit v kampani před letošními volbami a případně pak až v nové vládní sestavě.“
Nebylo by z pohledu ministra financí, pokud se vyžívá ve státních restrikcích, logičtější a stravitelnější provést tyto změny současně? Navíc, s kým chce daně podnikatelům snižovat, když ČSSD, současný hlavní a možná i budoucí koaliční partner, je chce naopak zvýšit? Pravicové strany zase chtějí jeho produkt agresivní byrokracie EET zrušit. Proto bude kampaň šéfa hnutí ANO, jak ex post zmírnit dopady svého díla, poněkud nedůvěryhodná.
[ctete]94479[/ctete]