Podnikatelé v gastronomii jsou zřejmě nejvíce zasaženou skupinou, která doplácí na koronavirová opatření. Podobně jako u nás je tomu i ve Velké Británii, kde jsou vládní nařízení zřejmě ještě přísnější než v Česku. Podle deníku Daily Mail to však není vše, co si premiér Boris Johnson pro hospodské přichystal.
Jak to vypadá, na ostrovech se hospody, restaurace a bary stanou posledními provozovnami, které budou při rozvolňování opatření otevřeny. Vládní doporučení zní, aby se občané zdržovali hlavně doma přibližně do poloviny února. Veřejným tajemstvím ovšem je, že opatření, která v Británii nyní platí, budou fungovat až do konce března.
Hospodští se ovšem musí postupně smiřovat s tím, že „jejich“ datum bude zřejmě až 1. května. Podle zdroje Sunday Times je právě tento sváteční den tím, kdy by se gastronomická zařízení mohla opět otevřít. Do té doby se však budou muset vyrovnávat nejen s nucenou zavíračkou, ale také s novým nařízením vlády. Podle něj už není možné prodávat „take away“ alkohol, včetně piva.
Přitom právě prodej alkoholických nápojů je důležitým artiklem většiny restaurací a hospod, protože na něm se vydělává daleko nejvíc. Pro některé podniky tak může být zákaz posledním signálem pro zavření.
„Gastronomický sektor byl po většinu z posledních devíti měsíců uzavřen a zůstává ve velmi obtížné situaci,“ říká Ralph Findlay, výkonný ředitel skupiny Marston. „Je zásadní, aby vláda naléhavě přezkoumala, jak bude hospody podporovat. Jsou součástí sociální struktury Británie a významně přispívají naší ekonomice,“ dodává s tím, že určitě by mělo dojít například ke snížení DPH pro hostinské.
Zákaz prodeje piva s sebou je zdrcující zprávou i pro výrobce. „Je to po měsících boje o anglické komunitní hospody a malé pivovary další rána,“ říká James Calder, výkonný ředitel Společnosti nezávislých pivovarů (SIBA).
„Vláda má v úmyslu zakázat prodej alkoholu s sebou, který byl pro malé podniky jedinou záchranou. Vládní rozhodnutí diskriminuje malé podniky, ale zároveň umožňuje supermarketům pokračovat v prodeji piva z velkých pivovarů,“ dodal Calder.
Jak se bude situace vyvíjet, záleží hodně také na tom, zda se podaří rychleji očkovat. Plán podat vakcínu dvěma milionům lidí za týden se zatím plnit nedaří.