V České republice je nyní 138 dětských domovů, ve kterých je zhruba 4200 dětí. V dětských domovech jich je v hostitelské péči zatím pouze 252, tedy 6 procent. Vychází to z průzkumu nadačního fondu SPOLUŽIVOT, který se snaží zvýšit povědomí o tomto typu náhradní rodinné péče a zároveň chce poskytovat příležitosti potenciálním hostitelům a propojovat organizace zabývající se touto tématikou.
Projekt se začal formovat ke konci roku 2023 na základě dlouholetých osobních zkušeností zakladatelky fondu Terezy Šindlerové s dětmi z dětských domovů, s hostitelskou péčí a s problémy v systému ústavní péče.
Tereza si sama do hostitelské péče vzala Natálku, které je 15 let. Začaly spolu trávit čas a byly neustále v kontaktu. Natálku si bere na víkendy, jezdí za ní do dětského domova, kde žije, píšou si, volají si. Nejen ona, ale i další lidé, kteří se do hostitelské péče zapojili, popisují své zkušenosti na stránkách projektu.
„Posláním Nadačního fondu SPOLUŽIVOT je ukázat cestu k dětem v dětských domovech a tím zbořit pomyslnou zeď mezi nimi a zbytkem společnosti,“ uvedla za organizaci Tina Davídková. „Hostitelská péče není o tom, že dítě z dětského domova chcete zachránit. Ale můžete mu dát šanci na lepší život. Začali jsme spolupracovat s organizacemi, jako jsou Děti patří domů, Dobré víly dětem, NF Veroniky Kašákové a také Dejme dětem šanci,“ popsala pro deník FORUM 24.
Upozornila i na další projekty, například divadelní představení Snowflakes, ve kterém hrají děti v hostitelské péči a několik dětí z dětských domovů. Stejně tomu je i ve filmu Amerikánka, který má premiéru na Jatkách78 17. května.
Jak vypadá hostitelská péče
Hostitelská péče je málo známá alternativa k náhradní rodinné péči. „Na rozdíl od adopce či pěstounské péče ale dítě nepřichází do nového domova na každodenní bydlení. Jde o dlouhodobý a opakující se kontakt s dítětem z dětského domova, který funguje na bázi dobrovolnictví. Hostitelskou péči může nabízet rodina, pár i jednotlivec,“ vysvětluje organizace.
Je vhodná spíše pro děti starší osmi let, protože mladší děti ještě nedokážou emočně uchopit, proč se do dětského domova opět vrací. „Pro děti starší je to však velice pozitivní forma alternativní rodinné péče. Dítě v hostitelské péči má možnost navázat nový citový vztah, poznat nové vzory chování, zažít fungování běžné domácnosti a vztahů v rodině. Dítě dostane individuální pozornost, lásku, příležitosti zažít úspěchy a rozšíří se mu sociální zázemí. Někdy dokonce poprvé v životě bude přijímáno takové, jaké je, a zažije, jaké to je, když ho má někdo rád,“ dodala s tím, že přínosy ale týkají i celé společnosti, například se vytváří plnohodnotní členové společnosti a šetří se veřejné finance.
Spot na podporu hostitelské péče
Od 22. dubna běží v televizi a na sociálních sítích také spot na podporu hostitelské péče. Spot je založen na skutečném příběhu dítěte a hostitele. „Chceme ukázat jejich odvahu, lásku a sílu, kterou do našeho projektu vkládají. Doufáme, že tyto příběhy inspirují a motivují ostatní k dobrovolnictví a možné změně životního stylu. Spot bude šířen na různých platformách, včetně sociálních médií a televizních kanálů,“ popsala organizace.
Spotem se snaží zasáhnout širokou veřejnost a otevřít dialog o této problematice. Na jeho financování a další rozvoj projektu spustila také sbírku na platformě Znesnáze21.