KOMENTÁŘ / Institut pro studium války (ISW) poukazuje ve své analýze na to, že Sergej Šojgu se zřejmě přestal těšit přízni ruského vůdce Vladimira Putina. Vládce Kremlu zřejmě usiluje o snížení moci ministra obrany. Navíc se na sociálních sítích objevila i informace, že by měl být odvolán i ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kreml ani jednu spekulaci otevřeně nepotvrdil.
ISW jako jednu z indicií o „upadnutí Sergeje Šojgua do nemilosti“ uvádí, že Putin se 2. května setkal s gubernátorem Tulské oblasti Alexejem Ďuminem, který je spojen s žoldáckou armádou tzv. wagnerovců. „To naznačuje, že Putin může usilovat o snížení moci ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a jeho potrestání za selhání při dosahování vojenských cílů Kremlu,“ konstatují analytici ISW.
Podle expertů gubernátor Ďumin informoval Putina na schůzce v prezidentské rezidenci v Novo-Ogarjovo v Moskevské oblasti o tom, že právě jeho Tulská oblast přispěla k invazi na Ukrajinu významným způsobem. Ďumin měl svému šéfovi zdůraznit zvláště tři oblasti, ve kterých vyniká – podpora a zajištění bydlení pro bojovníky na Ukrajině, zlepšení ruské obranné a průmyslové základny a zlepšení zdravotnického systému v oblasti Tula.
ISW spekuluje, že tato schůzka i informace, které Ďumin Putinovi předal, mají být pokusem tohoto gubernátora, aby získal zpět vůdcovu přízeň, kterou ztratil poté, co nezasáhl proti „vzpouře Jevgenije Prigožina“ na konci června 2023. Ďumin tehdy Prigožina podporoval, protože doufal, že by se mohl stát ministrem obrany místo Sergeje Šojgua.
Schůzkou s Ďuminem zase šéf Kremlu dává pravděpodobně najevo, že zatčení Šojguova náměstka Timura Ivanova, k němuž došlo 24. dubna, může být signálem ke změnám na ministerstvu obrany. Načasování je jasné, 7. května má proběhnout inaugurace po „zvolení“ Putina prezidentem na další období, a navíc se blíží výročí 9. května, jež je pro ruskou společnost nejdůležitějším datem. Právě tento den navíc stanovil Putin jako termín pro dobytí Časiv Jaru. Pokud se Šojguovi nepodaří splnit ani tento z již mnoha stanovených úkolů, mohl by být „potrestán“ za neplnění vojenských cílů. Schůzka Putina s Ďuminem tak může fungovat jako velice vysoko zdvižený varovný prst.
Zasvěcené zdroje z ruské strany navíc naznačují, že Ďumin by nemusel být jmenován přímo ministrem obrany, ale mohl by zastávat nějakou vysokou funkci související s ruským obranným průmyslem. V této souvislosti je zmiňováno i prohlášení Sergeje Šojgua z 1. května, kdy prohlásil, že Rusko potřebuje zvýšit množství i kvalitu zbraní a vojenské techniky, aby dokázalo udržet „potřebné tempo ofenzivy“. Někteří komentátoři to označují za Šojguův přímý útok na určité ruské politické osobnosti. Ministr obrany navíc po zatčení svého náměstka kritizoval například místopředsedu ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva, který patří k předním Putinovým propagandistům a podporovatelům.
„Setkání mezi Putinem a Ďuminem naznačuje, že Putin je pravděpodobně odpovědnou osobou, která rozhodla o zatčení Timura Ivanova,“ poznamenává Institut pro studium války.
Anton Geraščenko na svém účtu na sociální síti X navíc připomíná, že se na některých účtech na sociálních sítích objevují informace o odvolání ministra zahraničí Sergeje Lavrova. „Na ruských telegramových kanálech místo toho kolují zvěsti o odvolání Lavrova a možném jmenování ruského vicepremiéra Alexandra Novaka,“ napsal Geraščenko s tím, že „Lavrov byl rozzuřený, když viděl tato prohlášení v médiích“.
Veškeré šarády, k nimž na ruské politické scéně dochází či v blízké době dojde, mohou svědčit o nervozitě uvnitř Putinova režimu. Ruský vůdce se tak pomocí staré osvědčené taktiky „rozděl a panuj“ může pokoušet donutit své podřízené, aby cíle jeho dobyvačné politiky plnili rychleji a přesněji. V neposlední řadě se tak snaží potlačit jakoukoliv, byť v tuto chvíli spíše hypotetickou, možnost nějaké opozice uvnitř nejvyššího vedení vůči své osobě.