Neexistuje nikdo, kdo by byl momentálně ve veřejném prostoru vysmívanější a současně opovrhovanější. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky bez bezpečnostní prověrky, který si za nemohoucího Miloše Zemana hrál na prezidenta. Kvůli tomu po něm jde policie i Bezpečnostní informační služba. Čeká ho jistý konec v jeho funkci, ale on si pochybení odmítá připustit a brání se, že jediný, kdo ho může odvolat, je Zeman. Plete se.
Na místo toho, aby Mynář se sklopeným zrakem a velkou omluvou rezignoval a nenápadně zmizel do svého dotačního lyžařského ráje v Osvětimanech, zůstává ve funkci a myslí si, že i zůstane. „Prezidentem republiky je Miloš Zeman, který mě do funkce jmenoval a jako jediný má právo mě odvolat. K výrokům jakýchkoliv politiků se nebudu vyjadřovat,“ vzkázal kritikům ve svém včerejším prohlášení.
Jenže to se mýlí. Pokud bude aktivován článek 66 Ústavy ČR, přejdou pravomoci prezidenta na předsedkyni poslanecké sněmovny a premiéra. Zmíněné posty má obsadit Markéta Pekarová Adamová a Petr Fiala. Oba se již vyjádřili v tom smyslu, že Mynář z funkce odejde. Těžko od nich čekat jinou reakci. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky má poskytovat servis prezidentovi nebo tomu, kdo jeho pravomoci vykonává. I sám Mynář si snad musí být schopný připustit, že jeho by si zmínění politici jako pravou ruku skutečně nenechali.
Mynář se může bránit, jak chce, ale je jen otázkou času, kdy ze své funkce odejde, a společně s ním i jeho podřízený, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Je absurdní představa, že by například Markéta Pekarová Adamová nechala za sebe mluvit Ovčáčka, kterého tolikrát setřela v diskuzích na sociálních sítích.
Podřízení prezidenta Miloše Zemana si počínali, jako by byli nedotknutelní, jako by je nemohlo nic ohrozit. Vládci země. Aby také ne, Zeman je i přes jejich nekompetentnost, mnoho kauz a skandální chování trpěl ve funkcích a stál za nimi. Mynář si dovolil obcházet soudce a radit jim, jak mají soudit. Jezdil na záhadné výlety do Číny jednat bez mandátu vlády o rouškové pomoci, jeho podnikání, kterým se také zabývá policie, je snad lepší nerozebírat. Ovčáček si v tu samou dobu počínal jako viceprezident, vydával stanoviska, ale i žalmy a sprostě útočil na nejvyšší ústavní činitele a oponenty Miloše Zemana.
Počínáním Mynáře, Nejedlého a pravděpodobně i Ovčáčka se logicky zabývá tajná služba a policisté. Aby byli nejbližší spolupracovníci prezidenta vyšetřováni kvůli možným zločinům proti republice, to tady opravdu ještě nebylo. A možná bude ještě hůř. Ve chvíli, kdy policisté a tajná služba začnou řešit, jak dlouho vlastně Mynář a spol. za Zemana vládli. Kdo v posledních týdnech a možná měsících podepisoval za prezidenta důležité státní dokumenty a jak to vlastně na Hradě a v Lánech fungovalo.
Mynáře a spol. nečeká dobré období. Zcela zaslouženě skončí tam, kam dlouhodobě mířili. Minimálně mimo hradní funkce. Navíc musí s hořkými pocity sledovat, jak se od nich odvrací dnes již bývalý spojenec, známý prospěchář, Andrej Babiš. Ten, který ještě před několika dny tvrdil, že jednal se Zemanem a který dlouhá léta stál za prezidentem a Vratislavem Mynářem. Věděl přesně, v jakém stavu prezident je, a věděl přesně, kdo ho dlouhodobě vodí a řídí. Neudělal nic. Až teď, když ví, že Zeman už nemůže, hraje si na hrdinu. Za to mu Mynář jistě moc hezky poděkoval.