V nejbližším okolí premiéra Babiše probíhá palácový souboj o moc. Vliv dosavadní pravé ruky Jaroslava Faltýnka je osekáván z obav, že jeho klientelistické vazby a rostoucí emancipace ohrožují celé hnutí. Faltýnek spory s Babišem odmítá, potvrzuje je už ale i jeho tisk.
[ctete postid=“215081″ title=“Ředitel Finanční správy Janeček byl oceněn. Za nezákonné ničení desítek firem?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Janeček-ČT-385×230.jpg“ excerpt=“Zní to jako špatný vtip. Policie ČR ocenila u příležitosti stého výročí vzniku “ permalink=“http://forum24.cz/reditel-financni-spravy-janecek-byl-ocenen-za-nezakonne-niceni-desitek-firem/“]215081[/ctete]
Předseda Poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek se v poslední době pokouší vyvrátit stále častější zprávy o jeho slábnoucím vlivu a rozporech s Andrejem Babišem. Vinu a snahu rozklížit ANO hází na média.
„Někdo to asi někdo dělá cíleně, to není přece náhoda. Když nejde porazit hnutí zvenku, tak co kdybychom to zkusili zevnitř. A nejjednodušší cesta je vytvořit umělý problém mezi předsedou a prvním místopředsedou,“ tvrdil nedávno v Interview ČT24.
Stoupá vliv poradců
V tom případě totéž platí i pro obvykle dobře informovaná a „správně“ instruovaná média vydávaná Agrofertem. Deník Lidové noviny přinesl rozhovor s Jaroslavem Faltýnkem (27. 9. 2018), uvozený textem s výmluvným titulkem „Faltýnek se octl na vedlejší koleji“. Nasvědčuje tomu, že se vyvracení „mýtů“ o turbulentních poměrech uvnitř hnutí příliš nepovedlo.
Lidové noviny uvádějí, že druhý muž hierarchie ANO ztrácí pozice hlavního „personalisty“ a stratéga hnutí. „Smrskly“ se jen na působení ve sněmovně. Deník změnu situace dovozuje čistkami Faltýnkem přivedených lidí, především v resortu dopravy a jeho doméně Praze, kde byl vyšachován z debaty o konečné podobě kandidátky. Naopak posilují experti na PR jako Marek Hanč, Lucie Kubovičová či Marek Prchal, kteří nyní mají k předsedovi vlády nejblíže, informuje Babišův věstník.
Legendární Hlína
Faltýnek ochlazení vztahů s Babišem bagatelizuje, ale příliš věrohodný nebyl. Nemyslí si, že je narušilo ani angažmá jeho blízkého spolupracovníka Květoslava Hlíny, působícího v městských i státních podnicích.
„Pro mě jsou důležité výsledky. Díky doktoru Hlínovi jsme ušetřili v dopravním podniku nemalé peníze, snížil náklady na právní služby,“ brání svého člověka Faltýnek. O pražském působení tohoto přerovského právníka, který v minulosti pracoval i pro Agrofert, se ovšem vyprávějí legendy.
Není přece normální, že v čele pražského dopravního podniku působí Martin Gillar, který předtím pracoval v Hlínově advokátní kanceláři, jež současně v tomto podniku získala za necelé dva roky smlouvy minimálně v hodnotě osmi milionů korun. Podle opozice Hlína ve skutečnosti dopravní podnik řídí.
Šéf protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka označil Faltýnkova muže za šedou eminenci Prahy napojenou na Agrofert. „Začíná mít podobnou roli jako zákulisní hráči, kteří ovládali Prahu dříve,“ řekl Ondráčka s odkazem třeba na někdejší zákulisní působení lobbisty Romana Janouška.
Faltýnek v rozhovoru připustil, že v okolí premiéra probíhá boj o moc, on se ho prý neúčastní a nyní se soustřeďuje hlavně na práci ve sněmovně. Jeho loajalita však má své meze. „Taková situace zatím nenastala. Pokud nastane, budu to nějak řešit,“ naznačil.
Dlouholetí souputníci
Jak to celé vzniklo? Babiš a Faltýnek jsou dlouholetí souputníci už z dob společného působení v Agrofertu. Traduje se, že v jejich vztazích se střídají období vřelé přízně a citelného ochlazení. Dnes jsou na bodu mrazu. Na vině je nejen Babišova paranoidní povaha, aby mu někdo v jeho politické „firmě“ nepřerostl přes hlavu, ale i „hra o trůny“ poradců v premiérově okolí.
Bývalý člen představenstva Agrofertu a politik ČSSD Jaroslav Faltýnek provází Andreje Babiše už patnáct let. Pomáhal mu budovat nejen jeho impérium, ale i protestní hnutí, vymezující se proti tradičním stranám a „prohnilému“ polistopadovému režimu.
Jak známo, šéfa ANO nebaví standardní politický a parlamentní provoz. Na to má lidi a zejména předsedu poslaneckého klubu Faltýnka, který dlouho působí jako hlavní parlamentní vyjednávač. Jenže se časem ukázalo, že těchto výjimečných pravomocí využívá i k infiltraci osobních kontaktů do státní správy a posilování vlastního vlivu.
Čistky Faltýnkových lidí
Už před prázdninami se objevily první zprávy v médiích, že nekontrolovaný růst Faltýnkovy moci začíná Babišovi vadit už jen proto, že se někdy pohybuje na hraně policejního vyšetřování. Toto utkvělé přesvědčení nakonec vedlo k nedávným čistkám v dozorčí radě Českých drah, kde skončil Faltýnkův bývalý spolužák Milan Feranec se zásadním vlivem na celý resort dopravy.
Babiš už loni Faltýnka kritizoval kvůli drahému nákupu soukromé společnosti Chaps, za kterou České dráhy zaplatily 400 milionů korun. Stát měl také letos nevýhodně vykoupit minoritní podíly v ČD-Telematice, a to včetně podílu dalšího Faltýnkova blízkého přítele, olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka. Za těmito transakcemi stál Feranec, a proto také musel odejít.
K nečekanému průvanu došlo i na kandidátce ANO do pražského magistrátu, kde spojence zavržené primátorky Adriany Krnáčové Patrika Nachera na poslední chvíli nahradil neznámý narcistní podnikatel Petr Stuchlík s lichvářskou minulostí. Vyškrtnuti z ní byli i čtyři významní představitelé ANO, nad nimiž držel ochrannou ruku „kmotr“ Faltýnek.
Faltýnek byl před několika lety Babišem pověřen, aby zjednal pořádek v pražském ANO, zmítaném vnitřními spory mezi stoupenci Adriany Krnáčové a Radmily Kleslové. Přestože se po vynucené rezignaci Kleslové vnitřní situace uklidnila, tato mise nebyla příliš úspěšná, a to nejen v konkrétním přínosu pro Pražany.
[ctete postid=“213516″ title=“Fake news jako program. ANO žádné lidi ve státní správě nemá, tvrdí premiér“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Babiš-sněmovna-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslední interpelace na předsedu vlády nedopadly nejlépe. Andrej Babiš předvedl svůj “ permalink=“http://forum24.cz/fake-news-jako-program-ano-zadne-lidi-ve-statni-sprave-nema-tvrdi-premier/“]213516[/ctete]
Zosobněním pražského působení Babišova hnutí a politického trafikantství se stala místostarostka a současná kandidátka ANO na starostku Prahy 13 Marcela Plesníková. Skrze působení ve veřejných funkcích a dozorčích radách městských podniků si loni vydělala rekordních 2,66 milionu korun, tedy více než premiér. Jak tedy věřit novým sloganům ANO, že Prahu konečně „nakopne“?
Výsledky práce ANO v Praze hodnotí jako katastrofální samotný premiér Babiš, a proto přistoupil k zásahům do kandidátky shora. I tento krok je všeobecně hodnocen jako snaha omezit Faltýnkův vliv. A k dovršení všech paradoxů se do pražské komunální politiky vrací v Babišových očích „očištěná“ bývalá rozvědčice Radmila Kleslová, jež má na působení ANO v Praze znovu dohlížet.
Co je dovoleno bohovi…
Stále více je jasné, že koncept hnutí ANO jakožto stopce klientelismu, trafikám a vysávání státních peněz byl jen populistický marketingový trik, jak se dostat k moci nejen politické, ale i ekonomické. Svůj vliv posílily agresivní zájmové skupiny velkých korporací, jejichž zástupci sedí přímo ve vládě a parlamentu. Nepotřebují už různé lobbisty, když si mohou přístup k veřejným penězovodům zajistit „transparentně“ a napřímo.
Dotace, daňové úlevy a veřejné zakázky pro Agrofert rekordně kynou. Není to ale jen o „kovářovi“ Babišovi a jeho ekonomickém impériu, ale i o „kovaříčcích“. Ovšem už staří Římané říkali, že „co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi“. A to je i Faltýnkův příběh.