Slovenské motorkářské sdružení Brat za brata, které šíří proruské názory, vyjádřilo podporu majiteli hračkářství Dráčik Dušanu Víglaskému. Ve videu, které se šíří na sociálních sítích, mu provolalo třikrát hurá. Víglaský dlouhodobě využívá internetový obchod svého hračkářství pro prezentaci kontroverzních názorů a dezinformací. Jak jsme nedávno informovali, na webové stránce s hračkami se objevily například homofobní příspěvky.
Na facebookové stránce Brat za brata se v minulém týdnu objevilo video, kde skupina asi padesáti lidí před jednou z prodejen hračkářství Dráčik vyjadřuje podporu Dušanu Víglaskému. Ten je majitelem zmíněného slovenského řetězce hračkářství Dráčik, který má téměř osm desítek prodejen také v Česku.
„Dráčik stojí na straně pravdy. Takže za Dráčik třikrát hurá!“ zazní ve videu s popiskem „Pravda vítězí“. To má aktuálně zhruba 36 tisíc zhlédnutí. Facebooková stránka Brat za brata patří stejnojmennému motorkářskému sdružení, které šíří proruské názory. Jeho členové podle slovenského deníku Hospodárské noviny nechyběli například na české proruské demonstraci „Česká republika na 1. místě“ v září letošního roku. Jejich vysoce postavený člen Matúš Alexa má podle deníku úzké vazby na motorkářský gang Noční vlci.
Na facebookové stránce sdružení se objevují také projevy Vladimíra Putina, stejně jako fotografie s ruskou a sovětskou vlajkou. U žádného příspěvku nechybí odkaz na e-shop s propagačním zbožím organizace. Sdružení se na svých stránkách prezentuje jako apolitické, ale na jejich největší letošní akci byl podle slovenského deníku i ruský velvyslanec. Jednalo se o motorkářskou jízdu, která začala v Bělorusku, pokračovala přes Moskvu a skončila na Slovensku.
Děkujeme, že nás s tím přestanete obtěžovat
Na slovenské verzi e-shopu známého hračkářství Dráčik se už několik měsíců objevují kontroverzní zprávy. Nedávno šlo například o nenávistný komentář na adresu LGBTQI+ komunity. Od října podivné vzkazy doprovázejí také zákazníky české verze internetového obchodu. Jejich autorem je sám majitel Dušan Víglaský.
„Je to živná půda pro realizaci různých úchylek ega, s čímž iniciátor ve svém plánu přirozeně počítá. Čím je společnost nezdravější, tím se tyto zhoubné vlivy více eskalují, až dochází k chaosu a sociálnímu výbuchu. Pro někoho je to příležitost na předvádění se, řešení komplexů, pro jiného živná půda pro vytváření konfliktů, konfrontace, provokace, anarchii, extravaganci, povyšování se, ponižování někoho, odsuzování, rozklad společnosti,“ pokračuje text. „Tímto je toto téma pro nás uzavřené. Děkujeme, že nás s tím přestanete obtěžovat,“ končí vzkaz na webu hračkářství.
Zákazníky, kterým se takové komentáře na internetovém obchodu s hračkami nelíbí, poslal majitel jinam. „Doporučujeme ctěným zákazníkům, aby navštěvovali jen ty stránky, zboží a texty, které v nich nevyvolávají nepříjemné pocity. Přesně tak, jak to dělají malé děti. Pokud má dítě zájem jen o panenku, nebude si přece prohlížet autíčka, a naopak. Takže, pokud se dítěti něco nelíbí nebo něčemu nerozumí, tak se tím jednoduše nezabývá,“ vzkázal na webu majitel firmy Dráčik Dušan Víglaský.
Slova o mírové dohodě
Že články na webu hračkářství čtou děti, si zřejmě majitel dobře uvědomuje. Dokazuje to příspěvek ze 7. února letošního roku. „Milé děti. Mnozí se ptají, proč na stránce, kde se prodávají hračky, které mají přinášet dětem radost, píšu o věcech jako samostatnost, mír nebo válka. Píšu, protože nemám jinou možnost a považuji za důležité vyjádřit svůj názor a postoj,“ vysvětluje Víglaský.
Na začátku února mělo hračkářství na svém webu banner s bílou holubicí. „Slováci si přejí mír pro všechny národy. Chceme naše území bez cizích vojsk a základen,“ stálo v textu. Bylo to ve chvíli, kdy Slovensko podepsalo se Spojenými státy americkými dohodu o obranné spolupráci. Na jejím základě mohou američtí vojáci využívat dvě vojenské letecké základny v zemi. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě podobnou dohodu uzavřela se Spojenými státy většina členských zemí NATO, včetně Maďarska a Polska. Hračkářství tehdy sklouzlo k šíření dezinformací, když na svém webu tvrdilo, že jde o útočnou dohodu, a děsilo tím, co Slovensku hrozí. Ve skutečnosti se však dohoda týká pouze obranných operací.
Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, Víglaský se na webových stránkách svého hračkářství vyjádřil, že situaci je potřeba řešit mírovou dohodou. „Ukrajina a s ní celý svět potřebují mír. Pokud to někdo myslí s Ukrajinou upřímně, musí trvat na mírové dohodě, která dá bezpečnostní záruky všem zainteresovaným stranám konfliktu. Další zbraně a prodlužování konfliktu znamenají zbytečně prolitou krev a oběti. Kdo chce soudit a odsuzovat kohokoli, ať se raději podívá do zrcadla a běží se smířit se svým nepřítelem,“ napsal čtyři dny po začátku ruské invaze.
Koncem května se pak majitel hračkářství přidal k proruské výzvě, aby se Ukrajina vzdala. „Slovensko odmítá jakoukoli účast ve válce na Ukrajině. Žádné zbraně, žádné jakože mírové, tedy vojenské síly. Nechceme prodlužovat utrpení lidí žijících na Ukrajině. Tímto si přímo řekneme o válku na našem území. Ti, kteří to plánují, dobře vědí, o čem píšu. Tahle země vám nepatří,“ strašil vojenským konfliktem na Slovensku.
Farmaceutické jedy dorazily
I přesto, že zákazníci české pobočky Dráčiku byli dlouho výlevů pana majitele ušetřeni, letos v říjnu se to změnilo. Kontroverzní blog se totiž objevil také na české verzi internetového obchodu. První příspěvek z 25. října nese název „Skutečný záměr nesmyslných hnutí“. „Jsou to nástroje pro vytváření napětí ve společnosti. V drtivé většině nejde o žádnou upřímnou snahu někomu v něčem pomoci. Normální společnost se umí s takovými otázkami hravě vypořádat,“ stojí na webu hračkářství.
Následně se objevil příspěvek o covidu-19, který majitel hračkářství označuje za podvod. „Lidé, kteří vám 2 roky vymývali mozek koronou, úplně ti samí vám nyní budou řezat uši s něčím jiným. Lecčím. Něco si najdou, aby mohli lidi šikanovat. O koroně už ani nepípnou. Vagóny lží, špíny a teď, když se ví, že to byl z drtivé většiny podvod, je hrobové ticho. Způsob léčení zvláštní, vyšlechtění nemoci a opatření exponenciálně znásobily její dopad a farmaceutické jedy dorazily společnost,“ píše majitel na webových stránkách se zbožím pro děti.
„Byli jsme omezováni, sekýrováni, ožebračováni, terorizováni, segregováni. Poškodili zdraví všem, dětem zničili výuku a vývoj, zamezili pohybu, setkávání, seniory nechali umírat samé, pohřby bez účasti příbuzných, nemocné nechali bez ošetření, operací, léčení,“ pokračuje majitel Dráčiku.
Dodavatelé hraček se ozvali
Některým dodavatelům zboží do hračkářství Dráčik se chování majitele nelíbí. Ozvala se například česká firma Albi, jejíž výrobky řetězec prodává. Od názorů Víglaského se jasně distancovala. „Zakládáme si na tom, že radost je třeba přinášet všem – bez ohledu na pohlaví, věk, sexuální orientaci nebo politickou příslušnost,“ reagovala firma Albi na dotaz deníku FORUM 24. Na chování hračkářství už reagoval také známý výrobce stavebnic Lego. „Dobrý den, Michale. Věříme, že každý je úžasný a měl by se cítit součástí týmu, společnosti. Byli jsme zklamaní, když jsme viděli komunikaci na webu Dráčik, a pozastavili jsme propagační inzerci do chvíle, kdy situaci přezkoumáme,“ odpověděla firma podle slovenského webu Startitup.sk fanouškovi na sociální síti.
Na chování hračkářství pak upozornila iniciativa s názvem Dejte jim vědět, která dokonce spustila speciální webovou stránku. Na ní se nachází seznam všech příspěvků slovenského Dráčiku, popis celé situace, a dokonce návod, podle kterého mohou zájemci upozornit obchodní partnery společnosti na chování majitele. „Možná to bude jen výstřel do tmy. Možná se nestane nic. Ale je to jedna z mála věcí, kterou s tím morální a uvědomělá část společnosti může udělat,“ píše se na stránce.
Záměna s konkurencí
Chování hračkářství Dráčik rezonuje už nějakou dobu mezi lidmi na sociálních sítích. Lidé například vzkazují, že už nikdy nebudou v řetězci nakupovat. Hněv se však obrátil také proti českému hračkářství Dráček, který nemá s firmou pana Dušana Víglaského nic společného. „Vzhledem k šířícím se informacím o firmě Dráčik bychom rádi zdůraznili, že naše české rodinné hračkářství www.dracek.cz, které je na trhu od roku 2004, není a nikdy nebylo s firmou Dráčik jakkoli spojeno. Ani názorově, ani podnikatelsky. Jsme dva rozdílné podnikatelské subjekty s podobnými jmény,“ upozornili deník FORUM 24 manželé Loudínovi, kterým české hračkářství patří.