Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se na twitteru pustil do kritiků chování prezidenta Miloše Zemana, který odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Označil je za upocené zbabělce v tesilu, kteří po revoluci převlékli kabáty za značkové obleky. Hrad podle něj brání Masarykovu a Havlovu tradici skutečného přátelství s Izraelem.
„Jak se ti upocení zbabělci v tesilu, co převlékli po revoluci kabáty za značkové obleky, a jejich pilní žáci argumentačně zase schovávají za Moskvu a Peking! Ne, holenkové, tady jde o Masarykovu a Havlovu tradici skutečného přátelství s Izraelem. A tu bude Hrad bránit,“ napsal mluvčí prezidenta na sociální síti.
Jak se ti upocení zbabělci v tesilu, co převlékli po revoluci kabáty za značkové obleky, a jejich pilní žáci, argumentačně zase schovávají za Moskvu a Peking!
Ne, holenkové, tady jde o Masarykovu a Havlovu tradici skutečného přátelství s Izraelem.
A tu bude Hrad bránit.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) December 11, 2021
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Počítá se do toho skutečného přátelství a tradice i to, když Zemanova vláda v červenci 2000 slavnostně otevřela zastupitelský úřad v palestinském hlavním městě Ramalláhu?“ ptal se hradního mluvčího uživatel twitteru, který vystupuje jako Poslední skaut.
„Jistý převlečený zbabělec v roce 2016 místo na pohřeb Šimona Perese raději vyrazil za svým řídícím důstojníkem Jakuninem na Rhodos. Opravdový přítel Izraele jako z učebnice,“ komentoval příspěvek také například Vláďa F.
Připomněl tak pohřeb bývalého premiéra Izraele Šimona Perese v roce 2016, kterého se účastnili státníci z celého světa. Na smuteční obřad dorazil například tehdejší americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová nebo britský princ Charles. Česko zastoupili premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Miloš Zeman si tehdy naplánoval jiný program. Dal přednost konferenci na Rhodu, kterou pořádal Vladimir Jakunin, kontroverzní ruský podnikatel a blízký přítel ruského prezidenta Vladimira Putina.
Někteří se pod příspěvkem prezidentova mluvčího podivovali také nad zmínkou prvního československého prezidenta. „Masarykova tradice přátelství s Izraelem? Jste si úplně jistý, Jiří?“ tázal se například novinář a politický komentátor Jindřich Šídlo. Diskutující poukazovali na to, že stát Izrael vznikl až jedenáct let po smrti Tomáše Garrigua Masaryka. „Doporučil bych projít si základní data z dějin Blízkého východu (abyste toho neměl moc najednou, stačí dojít do května 1948),“ vzkázal Ovčáčkovi novinář Michal Kubal.
„Teď už jen čekám, kdy tyhle dvě novinářské křepelky oznámí, že Izrael nikdy neexistoval a že lžu,“ reagoval na oba novináře Ovčáček. „Stačí si pustit tu vaši ČT. Člověk nepozná, jestli sleduje Televizní noviny z roku 1981 nebo aktuální zpravodajství. Ale nebojte, máte to dobré. Vzorně plujete s proudem a to se vyplatí, ne?“ doplnil pak na adresu Kubala.