Dnešní vystoupení 14. dalajlámy na Hradčanském náměstí zkomplikovala Správa Pražského hradu, která odmítla dát povolení k záboru na stavbu pódia, na němž by tibetský duchovní měl vystoupit. Pódium bude dle ředitele společnosti Post Bellum Mikuláše Kroupy na nádvoří Salmovského paláce.
Na protiislámské demonstraci 6. února přitom na stejném místě hovořil extremista Martin Konvička. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček k tomu webu HlídacíPes.org řekl, že o věci nemá informace, protože Miloš Zeman se s dalajlámou setkat nehodlal. To ovšem není překvapivá věc, jelikož by si tím prezident pravděpodobně znepřátelil své spojence z Číny, která proti schůzkám cizích státních představitelů s tibetským duchovním pravidelně protestuje. Osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území.
Čínské ministerstvo zahraničí dnes označilo schůzku slovenského prezidenta Andreje Kisky s dalajlamou za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat. Hlava státu podle ministerstva rozbila politický základ čínsko-slovenských vztahů. Peking proto pohrozil Bratislavě blíže neupřesněnými důsledky. S dalajlámou se během české návštěvy naopak setkají vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman.
Akci na Hradčanském náměstí Iniciativa Češi Tibet podporují ve spolupráci s neziskovými organizacemi Post Bellum, Potala, Lungta a Politika a Svědomí. „Připojujeme se k organizátorům této akce, protože dalajlamu vnímáme jako symbol, jako představitele komunisty okupované země, v níž je omezována svoboda. Jsme přesvědčeni, že k útokům na lidská práva nesmíme mlčet, stejně jako nemlčely tisíce lidí, jejichž osudy jsme zaznamenali ve sbírce Paměť národa,“ uvedl Kroupa.
Uvítací program pod širým nebem za úcasti dalajlamy má trvat hodinu a provázet jím bude herečka a členka iniciativy Češi Tibet podporují Barbora Hrzánová. Hudebně akci doprovodí zpěvačky Aneta Langerová, Lenka Dusilová a skupina Zrní. Dalajlamu přivítají také Tibeťané žijící v České republice, uvítací tanec Khaita Radostných tanců zatančí studenti Mezinárodní Komunity Dzogčhenu.
Kromě slov dalajlamy uslyší návštěvníci také ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka, signatářku a mluvčí Charty 77 Danu Němcovou, ředitele Post Bellum Mikuláše Kroupu, ekologa a ředitele iniciativy Češi Tibet podporují Martina Bursíka, římskokatolického kněze Ladislava Heryána, ředitelku Potaly Zuzanu Ondomišiovou a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.