Ukázalo se, že kancléř Mynář neměl žádné stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu k firmě Liglass, a Hrad se k tomu už přiznal. Hrad za Liglass a jeho podnikání v Kyrgizstánu lobboval, ačkoliv jde o firmu dosti podivnou, základní jmění má 12 tisíc a chce získat dvanáctimiliardovou zakázku na dostavbu kaskády vodních elektráren. O posledním vývoji píše server Neovlivni.cz.
Mynář se na ministerstvo odvolával v rozhovoru pro Neovlivni.cz 16. 7.: „Protože to je česká firma a náš zájem je podporovat české firmy, nechal jsem to prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ptal jsem se, jestli s ní mají zkušenosti, jestli ta firma není v likvidaci nebo insolvenci. Odpověď byla, že to je seriózní firma, a na základě této odpovědi jsem na jejich žádost odeslal ten dopis.“
Jenže žádná odpověď ministerstva neexistuje, aspoň ne písemná. Ústní by neměla žádnou váhu.
Mluvčí resortu František Kotrba už v půlce července řekl, že žádné doporučení Hradu nedávali. „Odešel jediný dopis, a to obecný doporučující dopis, který byl dne 2. 8. 2016 adresován zástupci agentury pro podporu investic při Ministerstvu hospodářství Republiky Kyrgyzstán. O doporučení požádal za firmu Liglass Trading CZ její jednatel pan Michael Smelík,” uvedl mluvčí.
Dopis z ministerstva měl jen obecně doporučující charakter: „MPO v uvedeném textu obecně vítá, vzhledem k zájmu rozvíjet obchodně-ekonomickou spolupráci s Republikou Kyrgyzstán, zájem české firmy účastnit se tendru v Kyrgyzstánu v oblasti energetiky, v čemž vidí potenciál pro další rozvoj česko-kyrgyzstánských vztahů. Doporučující dopisy patří mezi nástroje na podporu exportu a jsou standardním instrumentem ‚otevírání dveří‘ do třetích zemí,“ sdělil Kotrba.
S Mynářovým dopisem to ale bylo jinak, ten firmu výslovně doporučil. „Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu,“ napsal Mynář.
Teď šéf prezidentovy legislativy Václav Pelikán v odpovědi na dotaz studenta Josefa Vacka, který se ptal s odvoláním na zákon 106, sdělil: „Požadovaná informace není není obsažena v dokumentu a nemá ani jinou formu informace, jak ji vymezuje zákon 106,“ napsal 31. července.
Hrad tedy podnikl samostatnou akci. Server Neovlivni.cz k tomu ještě píše: „Ve hře je přitom ještě jedna varianta, která vychází z existence jediného doporučujícího dokumentu, který ale MPO vystavilo na žádost samotné firmy Liglass Trading a pro její účely. To by ale znamenalo, že se lidé z okolí prezidenta se zástupci Liglass Trading znají, ačkoli to navenek popírají. Jinak by se k dokumentu dostat nemohli.“
To Mynář popírá, nikdy se s nikým nesetkal a peníze za nějakou konzultační činnost nedostal.
Žádné vysvětlení k věci zatím neexistuje, protože mluvčí Jiří Ovčáček je do příštího týdne na dovolené.
Společnost nakonec zakázku vyhrála s podporou kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva. Kdo stavbu zaplatí, šéf firmy Liglass Trading Michael Smelík nechce prozradit. To je asi škoda, vždyť by to všechno bylo hned o něco málo důvěryhodnější. Nebo nebylo?