K volební urně se prezident Zeman v minulosti už několikrát dostavil do volební místnosti v Základní škole Brdičkova v pražských Lužinách. Vždy to bylo spojeno s velkými přípravami, konanými se značným předstihem. Škola musela odpovídajícím způsobem zajistit bezbariérovou místnost v přízemí a mnoho dalších věcí souvisejících s přítomností hlavy státu. Tentokrát je to ale jiné. Ani 4. října, čili čtyři dny před volbami, nevědělo vedení školy nic. Ani na přímý dotaz adresovaný hradní kanceláři odpověď nedostali.
Když se server Seznam Zprávy pokusil zjistit, kde bude Miloš Zeman volit tentokrát ve volbách do poslanecké sněmovny, z Hradu se žádné smysluplné odpovědi nedočkal. Ředitelka školy Kamila Hubalovská pak sdělila, že při předchozích příležitostech – například při volbě prezidenta a v senátních volbách – dostali příslušné informace se zhruba dvoutýdenním předstihem. Nyní se ovšem nedozvěděla nic, ani když sama do Kanceláře prezidenta republiky zatelefonovala.
„Dovolala jsem se na Hrad a řekli mi, že ještě nevědí.“ řekla Seznam Zprávám v pátek 1. října. „Toto vám mám prý odpovědět, že to ještě nevědí. A že když bude změna, tak se mi ozvou.“
A totéž sdělilo vedení školy deníku FORUM 24 v pondělí 4. října: „Stále ještě nevíme vůbec nic. Z Hradu se nám dostalo pouze rady, abychom na dotazy médií jen opakovali, že informacemi o případné prezidentově přítomnosti v naší volební místnosti nedisponujeme.“ Sami se tedy už zajímat ani nic řešit nebudou.
Nabízí se samozřejmě otázka: Proč to všechno? Proč se právě teď najednou dělají jindy nevídané tajnosti okolo místa, kam Zemana přivezou, aby vhodil svůj hlasovací lístek do volební urny? Přeje si snad Hrad, aby média do poslední chvíle netušila, kde se Zeman ve skutečnosti objeví, a naopak si nepřeje, aby se před příslušnou volební místností shromažďovali novináři? Pokud tomu tak je, jaký může být skutečný důvod? Po týdenní hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, Hradem prohlašované za „rekondiční pobyt“ v důsledku dehydratace a „mírného vyčerpání“, by podle všech pravidel logiky přece měl být v natolik uspokojivém stavu, aby média mohla bez problémů natáčet, fotit, psát a zveřejňovat jakékoli materiály zobrazující hlavu státu při volbě do sněmovny nebo při příjezdu do volební místnosti. Nebo ne?
Vzhledem k tomu, jak agresivně a hystericky reaguje tiskový mluvčí Ovčáček na sociálních sítích na sebemenší zmínku o Zemanově kondici nebo nedejbože na prosté dotazy po jeho zdraví a skutečném zdravotním stavu, se zdá, že ony tajuplné tanečky mohou mít právě výše zmíněnou příčinu. Čím méně novinářů, tím lépe pro hradní mlžení okolo Zemanova skutečného stavu.
„My to máme bezbariérové,“ sdělila ředitelka školy, kde Zeman obvykle volí, Seznam Zprávám. „Vystoupí z auta a jede jen chodbou, místnost je ve stejné úrovni. Na Hradě vědí, jak to tady vypadá, v tom problém není,“ dodala. V čem tedy problém je?
Má to celé snad znamenat, že „zcela zdravý prezident“, po kapačkách a dlouhém odpočinku pod dohledem lékařů, se do volební místnosti vůbec nedostaví a odvolí jako nemocní do přinesené urny? Zajímá to zjevně kdekoho. „Vrchní velitel ozbrojených sil je 14 dnů po rekondičním pobytu v takovém stavu, že není schopen základního občanského úkonu, tj. dorazit do volební místnosti a provést samostatně svoji volbu?“ ptá se jeden z mnoha uživatelů twitteru, kteří se dotazují podobně. A dodávají: „Je tedy vůbec ještě schopen vykonávat svůj úřad?“ Nevíme. Ale fakt, že se vše ještě teď důsledně tají i před vedením školy, která by měla vše potřebné pro příchod prezidenta republiky už dávno zajišťovat, jako tomu bylo v minulosti, určitá podezření budí. Bohužel.
Poté, co při prezidentské volbě v lednu 2018 na Zemana ve volební místnosti právě této základní školy v Brdičkově ulici vyběhla ukrajinská aktivistka Anželina Diašová, s nápisem Zeman, Putin’s slut (Zeman, Putinova děvka) vyvedeným na nahých ňadrech, se bezpečnostní opatření zvýšila a přípravy na prezidentův příjezd zintenzivněly. Při prvním kole senátních voleb, 2. října 2020, probíhaly před školou doslova manévry připomínající scény z filmů. Desítky mužů z ochranky a policistů v civilu vyklízely celé velké prostranství před školou, vyháněly z laviček posedávající důchodce i maminky s kočárky. Novináři byli nekompromisně drženi za bezpečnostní červeno-bílou páskou, jakou policie užívá k označování míst činu. Hradba „mužů v černém“ bránila novinářům ve výhledu na vykládání hlavy státu z auta a ve fotografování. I přes to všechno bylo ale předem známo a veřejně avizováno, že Miloš Zeman bude dovezen právě sem.
Aktuálně zavedená hra „Hádej, kde se asi objeví prezident“ je ovšem mimořádně nedůstojná. Divná a ponižující. Proč ji Hrad s námi hraje, se můžeme jen dohadovat. A ani jeden z možných důvodů nevypadá moc pěkně.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.