Vzhledem k novému uspořádání, které vládne v České republice, se nelze divit tomu, že reprezentantem české zahraniční politiky se nyní z pověření prezidenta stal mluvčí Jiří Ovčáček. Ten se setkal s předsedou bavorské organizace populistické strany Alternativa pro Německo Petrem Bystroněm a o závěrech schůzky informoval na sociálních sítích.
„Z pověření pana prezidenta přijmu pana Bystroně na pražském Hradě. Bude mě zajímat situace ve spolkové republice z hlediska migrace,“ oznámil už v pátek Ovčáček. Jelikož je díky svým aktivitám na sociálních sítích spolu např. s Martinem Konvičkou známým odborníkem na migrační krizi, není překvapivé, že právě on, s názory ještě zemanovštějšími než Zeman, bude nyní hlavním mluvčím hradní antiuprchlické politiky.
„Ocenil jsem, že předseda bavorské AfD podpořil odmítavé stanovisko pana prezidenta k migračním kvótám. Hovořili jsme i o mediálním nálepkování a vztahu AfD k cizincům. Překvapilo mne, že strana má vysokou podporu naturalizovaných cizinců,“ shrnul na svém profilu dnes po schůzce Ovčáček.
Serveru iDNES.cz hradní mluvčí sdělil, že jeho pravomoci sahají tam, kam určí prezident. Ten Bystroně nepřijal, jelikož má osobní program a bude o výsledcích Ovčáčkovy schůzky informován. O schůzku na Hradě podle mluvčího požádal sám Bystroň.
Podle odborníků není nijak výjimečné, že prezident pověří některého ze svých úředníků, aby ho zastoupil na schůzce. Politolog Petr Just poznamenal, že to dělal i Zemanův předchůdce Václav Klaus. „Třeba Ladislav Jakl jako politický tajemník prezidenta Klause nějaké představitele přijímal nebo i jménem Klause komunikoval korespondenčně,“ uvedl na dotaz ČTK. Dodal však, že si nevybavuje, že by hlavu státu zastupoval mluvčí.
Podobně se vyjádřil bývalý mluvčí exprezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. „Nevzpomínám si, že by za prezidenta Havla nebo Václava Klause byli mluvčí nadáni takovými pravomocemi,“ řekl ČTK.
Žádný správný formální postup ale podle Špačka neexistuje. Prezidentovi není možné nařídit, jakými úkoly má pověřit své spolupracovníky. „Je nejvyšší suverén. Nikdo mu nemůže říct, že rozhodl špatně. To je jeho svobodná vůle a je to výraz jeho rozhodnutí a názoru,“ upozornil Špaček. Dodal, že prezident může své úředníky posílat, kam chce. „Je třeba to prostě přijmout,“ shrnul.
Vysvětlení, proč se Zeman nesešel s Bystroňem sám, je podle politologa Justa několik. „Tím oficiálním důvodem zřejmě bude zkrátka to, že prezident má nabitý program a nemůže se sejít s každým. To je vcelku uvěřitelné,“ uvedl. Může jít také o snahu nepoškodit mediální obraz prezidenta. „U představitelů subjektů, které budí určité pochybnosti nebo rozpaky, to může být i snaha chránit prezidenta před setkáním s těmi lidmi. Teď myslím mediálně,“ poznamenal.