
Jan Hrubý FOTO: VÚA-VHA / se souhlasem
FOTO: VÚA-VHA / se souhlasem

Na domě čp. 3 v Kunovicích v ulici Jana Hrubého, která se dříve jmenovala Zálužanská, je umístěna pamětní deska připomínající, že se zde 4. března 1915 narodil tento statečný muž, který padl zároveň s šesti svými spolubojovníky v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje 18. 6. 1942.
Otec Jan Hrubý pracoval jako pomocný dělník v cihelně v Kunovicích, matka Kateřina byla v domácnosti. Malý Jan byl vynikající žák, ale kvůli špatné hmotné situaci rodiny nemohl počítat se studiem a musel se „dát na řemeslo“. Ve Zlíně se vyučil číšníkem a ve své profesi pracoval až do roku 1937, kdy byl odveden na vojnu.
V rámci prezenční vojenské služby sloužil až do dubna 1939 u hraničářského praporu v Trebišově. Poté, co byl po rozpadu republiky a okupaci českých zemí propuštěn do civilu, vrátil se domů, ale okamžitě se dobrovolně přihlásil na práci do Německa s cílem dostat se tak za hranice a následně do exilové československé armády. V Kielu pracoval šest měsíců, než se spolu s dalšími kamarády během dovolené pokusil odejít přes Strážnici na Slovensko a dále do Francie. V Maďarsku však byli v lednu 1940 zadrženi a vráceni na Slovensko, odkud se ihned pokusili o další přechod, jenž byl již úspěšný.
Následně Jan Hrubý přes Bělehrad, Řecko, Turecko a Bejrút přicestoval do Francie, kde se v červnu 1940 stal příslušníkem 1. pěšího pluku, v jehož řadách bojoval s postupujícími Němci. Poté, co byla Francie poražena, byl v červenci 1940 evakuován do Velké Británie.
Parašutistou na vlastní žádost
Na vlastní žádost byl zařazen do speciálního výcviku, a tak již v srpnu 1941 absolvoval základní sabotážní kurs a následně i výcvik parašutistický. V hodnosti četaře byl poté spolu s četařem absolventem Josefem Bublíkem vybrán do výsadku Bioscop, kterému velel rotný Bohuslav Kouba. Jejich úkolem mělo být provádět sabotáže v továrnách, jedním z hlavních cílů se měla stát zbrojovka ve Vsetíně a také vybrané železniční tratě na Moravě.
Společně byli 27. dubna 1942 vysazeni u Požárů na Křivoklátsku. K jejich velké smůle žádná z kontaktních adres, jimiž byli z Londýna vybaveni, nefungovala, a tak se skupina následně rozdělila. Velitel Kouba byl 2. května 1942 zatčen četníky v Kutné Hoře. Když viděl, že neunikne, rozkousl ampulku s jedem.
Jan Hrubý s Josefem Bublíkem odjeli na Zlínsko, odkud Jan Hrubý pocházel. Podařilo se jim navázat kontakt na odbojové struktury a následně se vrátili do Prahy, kde se ukrývali na několika adresách, například v Podolí či na Smíchově. Po atentátu na Reinharda Heydricha, k němuž došlo 27. května 1942, se s Josefem Bublíkem uchýlili do krypty kostela v Resslově ulici.
Po zradě Karla Čurdy z výsadku Out Distance se gestapo dostalo parašutistům na stopu a 18. června 1942 ve 4.15 strážní prapor SS Prag a náhradní prapor Deutschland obklíčily kostel. Jan Hrubý byl v tu dobu ukryt v kryptě, Josef Bublík strážil kůr a emporu v kostele. Josef Bublík tak padl o pár hodin dříve než jeho přítel, který svůj život ukončil výstřelem z vlastní zbraně krátce před jedenáctou hodinou dopolední.
V roce 2015 byl u příležitosti stého výročí narození Jana Hrubého vztyčen v Kunovicích jeho pomník.