Hned několik důvodů vedlo mé kroky do přístavu na smíchovské straně Vltavy. V omamném klidu si tu Jan Hřebejk žije s rodinou v malém domku na řece, na koncerty do Jazz Docku jezdí lodí, vášnivě rád čte a neustále chystá filmové a televizní projekty. Ten nejnovější, čtyřdílná minisérie Pozadí událostí, vstoupil na obrazovky tuto neděli. Kromě toho jsem z něj chtěl vytáhnout vzpomínku na Petra Šabacha a názor na současnou politickou situaci, kterou zaujatě sleduje.
Teď v září je to pět let, co odešel spisovatel Petr Šabach, jenž fatálně poznamenal vaši filmovou tvorbu. Myslíte na něj často?
Velice často, ale na to, kolik jsem podle jeho knížek udělal filmů, jsme se znali vlastně docela málo. Když si na něj vzpomenu, vybaví se mi dvě věci – jednak to byl neuvěřitelně vtipný vypravěč. Jak v knížkách, tak osobně. Pamatuju si, jak přijel na natáčení taneční zábavy v Šakalích letech, a když jsme pak jeli s partou tanečníků ke mně na chatu, během večera v podstatě převyprávěl celou svou novou knížku Hovno hoří. Dělával to rád, ověřoval si tím určité vyprávěcí postupy a pointy. Všichni ti tanečníci, co tam byli, padali smíchy. A druhá věc – byl obdařen dobrým životním kompasem. Prostě to byl slušný, charakterní a velkorysý člověk. Jakkoli někteří jeho kamarádi nelibě nesli, že jeho knížky obsahově posouváme, on sám to bral s nadhledem. A když jednou někdo řekl, že se k němu chováme jako Menzel k Hrabalovi, což mělo znamenat, že ty knížky idealizujeme, Šabach oponoval: „Když mě někdo srovnává s Hrabalem, tak mě to uráží za Hrabala.“ Měl rád i některé naše filmy, na nichž se nepodílel. Pamatuju si, jak nám s Jarchoněm po Horem pádem řekl: „Kluci, znáte ten pocit z dětství, jak jdou tři kamarádi a dva si řeknou, pojď, utečeme mu? Tak takový pocit mám teď já.“ Miloval Zdeňka Svěráka, myslím, že to bylo vzájemné. Třeba nezapomenu, jak se vrátil z premiéry Švestky a my se ptali, jak se mu to líbilo. Měl pár kritických poznámek, nicméně proslov uzavřel důrazným: „Ale pozor! Za jednu větu z té hry bych vyměnil své knihy.“
Máte knížku, kterou chcete zfilmovat celý život?
V knize rozhovorů s Françoisem Truffautem vysvětluje Alfred Hitchcock, proč by nikdy nezfilmoval…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.