
Jan Hřebejk FOTO: Česká televize
FOTO: Česká televize

Režisér Jan Hřebejk chystá seriál Na tělo podle předlohy spisovatelky a scenáristky Martiny Formanové. Komediální děj se točí kolem třídního srazu a krize středního věku. Premiéru plánuje Česká televize na jaro 2026.
Režisér legendárních filmů jako Pelíšky nebo Pupendo není nováčkem ani v televizní tvorbě. Jeho seriály Pozadí událostí, Rédl či Iveta měly slušný ohlas. Když se mu zalíbila kniha Povídky na tělo, sám inicioval vznik nového seriálu. Připravil v něm i malý vtípek – v některých rolích se objeví režiséři.
„Režiséři v hereckých rolích jsou ke mně loajální, o to víc mě natáčení baví,“ tvrdí Hřebejk.
„Navrhnul mi, abych některé postavy a motivy pospojovala a rozpracovala do delšího formátu. Celý děj jsem zasadila do rámce připravovaného třídního srazu po třiceti letech. Věk protagonistů mi totiž poskytl ideální příležitost zapojit do vyprávění též jejich rodiče a větší i menší děti. S dramaturgickou stavbou jednotlivých dílů i celého seriálu mi pak velmi pomohl Josef Viewegh, jenž má s touto formou bohaté zkušenosti,“ popsala autorka knižní předlohy i scénáře Martina Formanová.
„Líbí se mi, že režisér Hřebejk obsadil nejen prověřené známé herce jako Ivu Janžurovou, Zuzanu Bydžovskou nebo Táňu Dykovou, ale i neokoukané tváře a své kolegy. Vidět svůj příběh ožít po dvou letech intenzivní práce, hodinách a hodinách osamělého sezení u počítače je pro mě čirá radost. Nyní jen pevně doufám, že diváky budou osudy našich hrdinů bavit stejně, jako bavily nás,“ dodala.
„Na tělo přináší neotřelý, lidsky pravdivý a humorný pohled na generační soužití, sny, které se nesplnily, i naděje, které ještě žijí. Naše postavy jsou z masa a kostí, se všemi chybami i kouzlem, které přináší život ve čtyřiceti, padesáti i dvaceti letech. V množství trefených charakterů se najde každý. Přesně odposlechnuté dialogy a překvapivé pointování obrazů dávají příběhu nebývalý šmrnc,“ tvrdí kreativní producent České televize Josef Viewegh.
Seriál vypráví o sedmi stárnoucích spolužácích, kteří procházejí těžkými životními zkouškami. Když se sejdou na třídním srazu, začnou se drolit masky i přetvářky, ožívají staré city, znovu se rozdávají karty. Jejich děti mají své vlastní srazy, krize i vztahové přešlapy, stejně zmatené, jen s menšími vráskami.