Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nestojí o čínskou pomoc. Nechce podporovat podle něj jednostranně výhodný čínský byznys. Pomoc hlavnímu městu nabídl Tchaj-wan, s jehož metropolí Tchaj-pejí uzavřela Praha v minulém roce partnerskou smlouvu. Zpráva proběhla i světovými médií v čele s agenturou Blooomberg.
Hřib zopakoval, že se nejedná o pomoc, nýbrž o byznys výhodný pro Čínu. Poté, co dosáhla Čína vrcholu epidemie, začala postupně uvolňovat podmínky předchozího zákazu vývozu zdravotnických pomůcek do Evropy, kde se onemocnění v té době začalo rychle šířit. V několika případech se mělo navíc údajně jednat i o materiál z předchozí humanitární pomoci, kterou evropské země včetně ČR do Číny zaslaly na začátku roku.
Tchaj-wan pošle České republice darem 25 plicních ventilátorů, z toho 9 pro Prahu! Jen podotýkám, že to je darem. Čína nám darem nic nedává, ochranné pomůcky státu prodává za peníze daňových poplatníků. Není to tedy dar ani humanitární pomoc.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 31, 2020
Jak již pražský primátor v minulosti uvedl, přál by si, aby Česká republika byla zemí, která se nebude odvracet od tradice ochrany lidských práv. Naopak bychom měli být připraveni obětem nabídnout pomocnou ruku.
Zemanův Tvrdík
Do kontrastu staví Bloomberg „pročínského prezidenta“ Miloše Zemana, jehož blízký spolupracovník Jaroslav Tvrdík, jinak též šéf Smíšené česko-čínské komory a přední exponent čínských zájmů v ČR, pomohl vyjednat nákup ochranných prostředků pro Českou republiku. První čínská dodávka dorazila na pražské letiště 20. března.
Šéf Ústředního krizového výboru Jan Hamáček navíc několikrát zopakoval, že zásobování napříč republikou by nebylo bez čínského zboží možné. Ačkoli ochranné prostředky nabídly i některé české firmy, z logistických důvodu prý není schopný je „sbírat po desetitisících od několika desítek dodavatelů“.
Praha ale zvolila cestu částečného samozásobování. Od české společnosti Narran objednala 5000 kusů obličejových štítů. Dále obdržela dar 25 tisíc respirátorů od Tchaj-wanu. Hřib v té souvislosti připomněl, že Tchaj-wan od počátku upozorňoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) na závažnost hrozby spojené s novým koronavirem, zatímco pevninská Čína informace o epidemii nejprve zadržovala a potajmu vykupovala v zahraničí zdravotnický materiál.
Rozvod s Pekingem
Hřibovo vedení je k Číně dlouhodobě kritické. Kvůli pasáži o jednotné Číně byla v minulém roce vypovězena partnerská smlouva s Pekingem. Namísto toho navázala Praha spolupráci s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Čína přitom považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a za diplomatické styky s ním vyhrožuje ostatním zemím ekonomickými sankcemi.
Podle Hřiba je ale spolupráce s Tchaj-pejí pro Prahu daleko přínosnější. Tento názor zastává i hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Zatímco měl růst českého vývozu do Číny už před vypovězením smlouvy mezi oběma metropolemi zpomalit, Tchaj-wan je podle něj zhruba čtrnáctkrát větším investorem v českém zpracovatelském průmyslu než Čína.