Zdeněk Hřib je určitě marketingově šikovnějším primátorem, než byla paní Adriana Krnáčová. Jiná věc je, že se toho za něj příliš nestalo. Velká část kroků, která byla komunikována, reálně vlastně neproběhla, popisuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 politolog Ladislav Mrklas.
Piráti vyslali do boje o primátorský post v podzimních komunálních volbách opět Zdeňka Hřiba. Je to v situaci, kdy je Hřib mezi Pražany minimálně kontroverzní postavou, dobrá volba?
Je to logická volba. Zdeněk Hřib je primátorem a tato samotná pozice je nejvyšší funkcí, kterou Piráti v Praze momentálně zastávají. Myslím si, že v Praze Piráti nikoho výraznějšího ani nemají.
Má šanci obhájit svůj post?
Bude to hodně záležet na tom, jak dopadnou volby a kolik procent která formace získá, protože koaličních variant tam může být vícero. Když si člověk vzpomene, jak to dopadlo před čtyřmi lety, tak to byla docela unikátní situace, kdy všech pět subjektů, které se do zastupitelstva dostaly, mohlo vytvářet různé koalice a nakonec vznikla ta současná.
Po volbách může být situace jiná v tom, že se dá očekávat, že koalice SPOLU v Praze zvítězí. Nicméně konstelace těch ostatních, kteří se do zastupitelstva dostanou, může znamenat i různé koalice jak se SPOLU, tak i bez. Myslím si, že je to hodně otevřená záležitost.
Lídr pražské kandidátky SPOLU Bohuslav Svoboda prohlásil, že bývalá primátorka „Andrea Krnáčová (hnutí ANO) byla lepší než Hřib a že magistrát je v rozvalu“. Má pravdu?
Myslím, že to má víc vrstev. Jedna věc je, že Zdeněk Hřib je určitě marketingově šikovnějším primátorem, než byla paní Krnáčová. Jiná věc je, že se toho za něj příliš nestalo. Velká část kroků, která byla komunikována, reálně vlastně neproběhla. Zdeněk Hřib se hodně stylizoval do pozice konkurenta vládě. Snažil se dělat zahraniční politiku, snažil se promlouvat i do celostátní politiky, ale když se podíváte na jeho výsledky po čtyřech letech, tak jsou spíš horší než lepší.
V jakém stavu primátor Hřib Prahu přebral? A v jakém stavu ji po čtyřech letech zase odevzdá?
Na magistrátu nedošlo k žádným zásadním skandálům, které by byly spojeny s řízením. Sice se hovoří o tom, že některé IT zakázky neproběhly úplně nejtransparentnějším způsobem, ale žádná velká kauza tam nebyla. Co se týká tohoto rozměru, tak se tam nic zásadního nezměnilo. Respektive oproti době, kdy tam byla Andrea Krnáčová, tak se asi změnilo dost, protože tam těch podezření bylo daleko více.
Co se týče nějakého rozvoje Prahy, když bychom se bavili o zásadních projektech, ať už je to v oblasti dopravy, nebo bydlení, tak si myslím, že žádný velký posun nenastal. Teprve v posledních týdnech se hovoří o takových věcech, jako je metro D. Myslím si, že to mohlo být daleko rychlejší.
Koalice, která do teď vládla v Praze, spotřebovávala obrovské množství času a energie tím, že se navzájem hádala, bylo tam několik pokusů o různé převraty. Velká pražská radnice dobře nekomunikovala ani s některými městskými částmi, kde byla jiná politická reprezentace, a těch problémů tam bylo docela dost.
Vy jste zmínil, že primátor Hřib není za dobu svého úřadování spojen se žádnou aférou, korupcí a podobně. Může mu to v obhajobě mandátu pomoct?
Určitě mu to může pomoct v tom, že není jednoduše sestřelitelný tím způsobem, že by se poukazovalo na nějaké jeho osobní kauzy. Na druhou stranu – a viděl jsem i několik průzkumů, které hovořily v tomto směru – si Pražané s Hřibem sice nespojují žádné aféry, ale také si s ním nespojují hmatatelné výsledky kromě nějaké výsadby zeleně, stromů a podobně, což je ale taková údržbová záležitost než velký rozvoj. To si myslím, že může být ten jeho zásadní problém. V tomto směru bude mít velkého soupeře v Janu Čižinském (Praha Sobě), který je jakožto úspěšný starosta Prahy 7 silnějším reprezentantem stávající radniční koalice než samotný Zdeněk Hřib.
Bohuslav Svoboda (koalice SPOLU) už primátorem byl, ale po třech letech byl z vedení města odvolán. Jak to může ovlivnit výsledek koalice SPOLU v hlavním městě?
Bohuslav Svoboda nastupoval v situaci, kdy byla v Praze řada problémů a kauz. On se některé z nich pokoušel rozmotat a nakonec se mu to stalo téměř osudným, protože dodnes je trestně stíhaný v kauze, kterou nezavinil. To je karta, na kterou bude moct v kampani sázet, že přichází dodělat něco, co před x lety začal a potom byl odvolán.
Druhá věc je, nakolik dokáže koalice SPOLU svůj potenciál, který v Praze určitě má, přetavit do výsledku. Nakolik tam ta synergie mezi ODS a TOP 09 především bude fungovat. Myslím si, že proti Hřibovi a Čižinskému bude stavět na týmové spolupráci. Je tam pár osobností, které mají důvěru Pražanů. Důležitý bude program. Řada Pražanů vnímá to, že se od tunelu Blanka nestalo nic velkého. Praha nemá žádnou dominantu, nevyřešila žádný zásadní problém, nebyl dostavěn okruh, není na spadnutí nějaký nový symbol, s kterým by si lidé Prahu spojovali a spíš usnula na vavřínech.
Podle Pražanů je jedním z největších problémů nedostupné bydlení a vysoké ceny nájmů. Jak se s tím dařilo v uplynulém volebním období bojovat?
To je problém, který nemá pouze Praha, nicméně je tady největší. Zkrátka se staví málo bytů na to, jak se město rozvíjí. Nevyužívá se řada pozemků v majetku města, které by mohly být použity. V pražských brownfieldech se sice staví, nicméně to často není nájemní bydlení, ale spíše vlastnické. Myslím si, že právě oblast nájemního bydlení je něco, o čem se hodně mluvilo. Byla předložena spousta koncepcí, slyšíme v začínající kampani různé nápady, které hodně zavání takovým komunálním socialismem. Nicméně za čtyři roky se nic moc reálného nestalo.