NÁZOR / Změna trestního zákoníku, která by znamenala, že by šlo trestat „neoprávněnou činnost pro cizí moc“, způsobil značné rojení lidí, co se prohlašují za bojovníky za svobodu slova. Opět se hýří odkazy na komunistickou minulost, George Orwella a varuje před údajnou novou totalitou. Někdo to snad dělá v dobré víře, ale u mnoha bychom spíš mohli mít podezření, že jim představa postihu různých kolaborantů a agentů z nějakého důvodu vadí.
Podle paragrafu 318a o „činnosti pro cizí moc“ by měla být trestná jakákoli činnost na našem území nebo i mimo něj, které se někdo dopustí v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost země anebo obranu nebo bezpečnost mezinárodní organizace. Stejně tak by mělo být trestné, kdyby na území ČR někdo někoho sledoval pro cizí moc zpravodajskými prostředky. Trestné má být i neoznámení nebo nepřekažení tohoto trestného činu.
V čem by měl být problém? Právnička a senátorka Hana Kordová Marvanová na síti X tvrdí, že tento zákon je „gumový a zneužitelný“. „I když podporujeme Ukrajinu proti agresi Putinova Ruska, neměli bychom rezignovat na principy právního státu a ochranu svobody,“ napsala senátorka. Odkázala na svůj článek na serveru Lidovky.cz s titulkem „Přílepek s totalitním nádechem“.
Marvanová argumentuje, že „přesně takto široce byly formulovány skutkové podstaty politických trestných činů, například podvracení republiky a pobuřování, které byly zrušeny po sametové revoluci, protože umožňovaly jen na základě úmyslu osob, které nesouhlasily s tehdejším totalitním režimem, je odsoudit za činnost, která jinak nebyla protiprávní“.
Autorka neuznává argument, že máme nezávislé soudy, a píše, že „nikdy nevíme, jaký vývoj u nás nastane, a zákony je třeba psát na ochranu práv občanů a musí obsahovat pojistky proti zneužití moci“. „A navíc i v demokratickém právním státu se justice může dopustit přehmatu, nespravedlivého odsouzení, zejména tam, kde je zákonem ponechán naprosto volný výklad policii, státnímu zastupitelství a soudům.“
Stejný názor, jako má Marvanová, zazněl z těch míst, odkud jsme ho mohli čekat. „Vládní poslanci protlačili nový trestný čin ,neoprávněné činnosti pro cizí moc‘. My tento bezprecedentní útok na svobodu projevu kategoricky odmítáme,“ vyjádřil se proslulý bojovník za svobodu slova Andrej Babiš.
„Včerejší vyjádření premiéra ohledně trestného činu ,neoprávněná činnost pro cizí moc‘ bylo nepravdivé. Už nyní totiž můžeme špionáž trestně stíhat, ale to, co ministr Rakušan prosadil jako přílepek, by mohlo umožnit stíhat i občany, kteří úmysl poškozovat naši republiku nemají,“ napsala v pondělí Helena Válková, bývalá ministryně za ANO.
Ozvala se samozřejmě bizarní Společnost pro obranu svobody projevu a článek Marvanové pochválil i Vladimír Mlynář, bývalý novinář, politik a do roku 2023 ředitelem komunikace investiční skupiny PPF.
„100% souhlas. .. dokonce i s Hanou Marvanovu. Ale vážně: od Listopadu 89 jsem nikdy nepodepsal žádnou petici. Vždy mi přišlo, že v demokratické a svobodné společnosti má člověk jiné možnosti jak se ozvat než Petice. Ale v tomhle případě bych nějakou Petici podepsal. Ten přílepek nemá být schválen!“ soudí Mlynář.
„V článku s názvem ‚Mcfialismus‘ Daniel Kaiser na serveru Echo24 kritizuje některé kroky současné vlády, které podle něj omezují svobodu projevu a připomínají praktiky z minulosti,“ upozornily obětavě Parlamentní listy již 23. prosince.
Takže tu máme ničitele českých médií Babiše a jeho ministryni spravedlnosti Válkovou, Mlynáře jako ředitele komunikace společnosti, která si jako trofej z Číny vezla svým letadlem prezidenta Miloše Zemana a platila Institut Václava Klause, a novináře Kaisera, který v ostudném článku pochyboval, jestli masakr v Buči spáchali Rusové.
Ministr vnitra Vít Rakušan říká, že kritiku nechápe. „Vnímám ji jako motivovanou – pravděpodobně – nedostatečnou obeznámeností se zněním zákona, který žádné z rizik, jež kritici uvádějí, neobsahuje. To budu v odborné diskusi dál vysvětlovat. A nepochybně část odporu proti naší snaze postihovat to, když někdo úmyslně, to zdůrazňuji, úmyslně předává cizí moci citlivé informace s cílem poškodit Českou republiku a její bezpečnost, je motivovaná i politicky. Osobně nechápu, komu může postihování takové činnosti vadit,“ uvedl pro deník FORUM 24 Vít Rakušan.
O tom, že bychom úpravu zákona potřebovali, mluvil v rozhovoru pro FORUM 24 již loni v létě poslanec Pavel Žáček (ODS). Existují tu lidé, kteří ve spolupráci s cizí mocí zemi škodí, ale nedopadne na ně žádný trest.
„Právní stát má vlastní obranu svého ústavního zřízení poměrně složitou. Sekundární dopad to má samozřejmě i na politickou sféru, na zákonodárce. Diskutuje se o rozšíření definice spolupráce s cizí mocí, aby šlo postihnout veškeré varianty spolupráce, včetně těch, které se nevztahují jen na vynášení nebo odcizení tajných informací. Například podpora různých hybridních operací postihována není, i když bezpečnostní orgány prokážou účast cizí moci a vědomou spolupráci českých občanů,“ vysvětloval Žáček.
Kdybychom to shrnuli, odpůrci tvrdí, že se bojí o svobodu slova a soudí, že špionáž můžeme postihovat už dnes. To jsou ale představy odpovídající době před sto lety. Žijeme v časech, kdy je hybridní propaganda schopna ovlivnit volby a referenda způsobem, jaký bude vyhovovat nepřátelské mocnosti. Poškodit stát lze i jinak než kladením bomb nebo vynášením tajných informací.
Rakušan uvedl ve sněmovně konkrétní příklad. „Na jednom českém ministerstvu pracoval dlouhodobý zaměstnanec a byl odpovědný za přijímání a odesílání celkem důležitých informací. Tento pracovník byl podezřelý z toho, že vynášel informace ruské zpravodajské službě, a to možná i po dlouhá desetiletí. Dotyčný zaměstnanec byl nakonec propuštěn a odešel do důchodu bez jakéhokoliv trestu, přestože jeho činnost objektivně ohrozila zájmy a bezpečnost České republiky.“
Kromě toho tady ale máme už celé fabriky financované nepřátelskými mocnostmi (je to hlavně Rusko), které lži šíří v průmyslovém měřítku. Trollové vyrobili image Donalda Trumpa a dostrkali ho v roce 2016 do Bílého domu, jejich hlasy převážily těsné hlasování o brexitu, oni zamořují TikTok a klidně vytáhnou nahoru dosud neznámého a podivného kandidáta v rumunských prezidentských volbách. „Vysvětlí“ lidem, že vakcíny jsou škodlivější než nemoc. Vidí ohníček problému a nalejí do něj benzin a výsledkem jsou kulturní války. Jak může kvést svoboda slova, když existují miliony falešných účtů, které předstírají stoupence i protikladných názorů a rozhádají společnost? Diskutovat spolu mají reální lidé se skutečnými názory, ne najatí herci a roboti.
Pak tu máme samozřejmě věci, které nejspíš nikdy nepostihne žádný zákon. Nepřátelé demokracie se snaží zničit jazyk, aby některá slova už nebylo možné používat. Povedlo se jim zesměšnit pojmy dezinformace, agent, narativ, liberální, lidská práva, rozvracení státu, nepřítel, hybridní válka, dokonce i slovo regulace. Ty věci a jevy ale nezmizí jen kvůli tomu, že někdo začne křičet: „To mi připomíná dobu dávno minulou!“ (Přitom nejhlučnější jsou ti, co na ni vzpomínají s něhou.)
Že komunisté dokázali z ničeho vytvořit „protistátní spiklenecká centra“, neznamená, že žádná nejsou. Jedno jsme tu od roku 1921 měli a jmenovalo se KSČ. Že jsou konspirační teorie většinou naprostý blábol, nevylučuje, že konspirace existují, byť bývají někdy hloupější než ty vymyšlené. Agentů máme taky dost, zvláště vlivových, jen to nejsou ti z CIA, ale řídicí centrum mají východním azimutem. Některé není tak těžké poznat.