Blíží se velký třesk? Lidové noviny z mediálního impéria Agrofertu spekulují o hrozbě obvinění Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Dávají ji do vztahu s nedávným zmírněním morálního kodexu hnutí ANO, ze kterého by mohl v případě zahájení trestního stíhání benefitovat.
Prominentní novinář Lidových novin Ondřej Koutník o „strachu z obvinění“ píše v souvislosti s vyšetřováním podezření z neoprávněného čerpání padesáti milionů korun z evropských fondů pro luxusní farmu (30. 3. 2017).
Padne obvinění?
„V pražských lobbisticko-finančních kruzích již několik dnů koluje spekulace, že v případu Čapího hnízda by mohlo brzy padnout obvinění. A to přímo na Babiše,“ uvádí jinak dobře informovaný Koutník. Tyto „drby“ podle něj „přiživuje i silná nedůvěra hnutí k ministerstvu vnitra a policejnímu prezidiu, které loni společně provedly kontroverzní policejní reorganizaci“.
[ctete]110736[/ctete]
„Silnou nedůvěru“ vůči vyšetřování této kauzy v kruzích blízkých oligarchovi vyvolávají i jiné skutečnosti. „Případ má na starosti vyšetřovatel Pavel Nevtípil, který je v Praze považován za blízkého spolupracovníka státní zástupkyně Dagmar Máchové, obviněné v politicky citlivém případu Beretta,“ poukazují Lidové noviny.
Zřejmě si tak už předem připravují palebnou sílu, pokud obvinění skutečně padne. Cílem budou s největší pravděpodobností vyšetřovatelé případu, které bude z Babišova pohledu nutné spojit s „podsvětím“ a znevěrohodnit jejich motivace. Jsou to ostatně titíž, u nichž se provalilo nasazení prostorových odposlechů, nainstalovaných zřejmě detektivy bývalého protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.
Co na tom, že Máchová od loňského října není ve funkci a případ má na starosti jiný dozorující státní zástupce, Jaroslav Šaroch. Co na tom, že tato politicky mimořádně citlivá kauza směřuje k závěrům rok poté, kdy Lenka Bradáčová dosadila do vedení Městského státního zastupitelství v Praze Martina Erazíma, se kterým jistě umí lépe komunikovat a koordinovat kroky v přípravném řízení než s jeho předchůdkyní Janou Hercegovou.
„Spis k Čapímu hnízdu nyní kontroluje Vrchní státní zastupitelství v Praze, jemuž šéfuje Lenka Bradáčová. O tom, zda vyšetřovatelé někoho za dotaci na výstavbu Babišovy farmy obviní, by se mělo rozhodnout v řádu týdnů,“ prorokují Lidové noviny.
I proto se teď podle deníku upřela pozornost na změnu v morálním kodexu hnutí ANO. „Ten ještě donedávna říkal, že pokud bude proti členovi ANO zahájeno trestní stíhání, pak musí rezignovat nejen na volený mandát, ale i na svou funkci v hnutí a stejně tak na členství samotné. To už neplatí. Tvrdé důsledky postihnou členy ANO až v případě, že na ně padne obžaloba pro úmyslný nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem veřejné funkce,“ objasňuje Koutník.
Ministr financí veškerá obvinění odmítá. „Faktem ovšem je, že kdyby se Babiš musel vzdát své funkce i členství, jak původní kodex říkal, před volbami do poslanecké sněmovny, byl by to pro jeho stranu, která stojí hlavně na něm samém, citelný zásah,“ uzavírá Koutník.
Nevyjasněné zahájení dohledu VSZ Praha
O tom, že se kolem Čapího hnízda v poslední době něco děje, není pochyb. Nedávno unikly ven indicie z vyšetřování, že podvod mohl být spáchán už jen tím, že farma žádající o dotaci uvedla nepravdivé informace o vyžadované finanční rentabilitě projektu. Žádost o dotaci navíc měla obsahovat lživé údaje o době splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. Jeho ručení podepsal samotný Babiš.
To by ovšem znamenalo velký problém. Majitel Agrofertu do této doby tvrdil, že dotace byla přidělena v souladu se zákonem, a celá kauza je pouhou manipulací. Nehledě na to, že pochybností, že v ní šlo o nezákonné vylákání evropských peněz, na které by farma za normálních okolností neměla nárok, bylo vysloveno mnohem víc.
V posledních dnech se navíc provalilo, že dohled nad vyšetřováním Čapího hnízda převzalo za dosud nevyjasněných okolností Vrchní státní zastupitelství v Praze. Není přitom známo, kdo jej původně inicioval.
„Byl podán podnět k vykonání vnitřního dohledu, což by měl vykonat pan městský státní zástupce. Ten po prostudování věci došel k závěru, že je na místě spíš výkon dohledu vnějšího, takže podal podnět k vykonání vnějšího dohledu na VSZ,“ uvedla k tomu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
O přesun dohledu na jemu nadřízený orgán tak požádal městský státní zástupce Martin Erazím, který ve věci dosud nerozhodl, ačkoli mohl. Už podruhé byl totiž prodloužen termín vyšetřování, do kdy mělo padnout rozhodnutí o případném obvinění lidí spojených s kauzou. Minimálně je tedy odpovědný za to, že se závěry poměrně jednoduché kauzy, vyšetřované už déle než rok, odkládají.
V tuto chvíli nelze s jistotou tvrdit, že by se případ někdo snažil zamést pod koberec. Pochybnosti o snaze minimálně posouvat jeho těžiště do příhodnější doby, možná až po volbách, však narůstají. Mimochodem jisté je, že ministr financí jde úzké skupině vysoce postavených státních zástupců nebývale na ruku, když se postavil po jejich bok ve střetu o policejní reformu a když podporuje jejich záměr zvýšit vlastní kompetence.
Kauzy nejsou pod kontrolou
Nervozitu v Babišově okolí potvrzuje i Lidovými novinami bezděky mezi řádky potvrzený fakt, že šéf hnutí ANO a jemu nakloněná média dnes nemají všechny kauzy týkající se jeho osoby pod kontrolou. Odtud pramení jejich nedůvěra vůči policii. Pokud by se případ dostal na stůl jeho spojence Roberta Šlachty, usínali by zjevně klidněji.
Stejný základ mají i kuloárové zprávy, že kvůli ztrátě informačních toků odchází z řad policie bývalá Šlachtova pravá ruka Marek Foglar, považovaný za jeden z klíčových Babišových policejních kontaktů. Jako vyšetřovatel měl pod palcem mj. kauzy razie na úřadu vlády nebo továrny na biopaliva Oleo Chemical.
[ctete]110745[/ctete]
Babiš a jeho stoupenci považují tlak na jeho osobu za účelovou kampaň. Jiní zase varují, že tento tlak je kontraproduktivní a v očích „koblihářů“ mu neuškodí. Oligarcha však jen schází tím, s čím zacházel. Do politiky vstoupil s programem „všetci kradnú“ a vezl se na protikorupční vlně, kterou sám podporoval. Za zločince označil malé podnikatele a živnostníky, na které upletl bič v podobě udavačských a šikanózních zákonů.
Nemůže se teď divit, že se mu tento jím vržený bumerang vrací. I když není jisté, jak to s ním i díky jeho vlivným spojencům dopadne.