Řeči o tom, že prezidentské volby v USA povedou k nepokojům či snad až občanské válce, se čas od času objevovaly vždycky. Tento rok se ale zdá, že jde víc než jen o alarmistické předpovědi. Politicky motivovaných násilných činů přibývá. Noční výtržnosti po většinou poklidných denních protestech proti systematickému rasismus jsou bohužel stále k vidění. Ozbrojení příslušníci milic v ulicích vyvolávají velice nepříjemné konotace. Teď navíc FBI zatkla třináct příslušníků jedné takové milice pro podezření z plánování únosu guvernérky státu Michigan a násilného převzetí vlády.
Antifa a Proud Boys
Média u nás se často soustředí na výtržnosti spáchané při protestech proti policejnímu násilí na příslušnících černošské menšiny. Je faktem, že k nim dochází a materiální škody jsou v některých místech značné. Zároveň je také neoddiskutovatelnou skutečností, že i když většina protestujících nemá cíle přesahující reformy policie, jsou mezi nimi i radikálové, jejichž konečným cílem je revoluční proměna celé americké společnosti.
Trump a jeho spojenci sice přehánějí, co se významu této hrozby týče, ale politická radikalizace je i na levici zřejmá. Stejně tak je ale nespornou skutečností, že momentálně větší hrozbu představují různé protivládní bojůvky skládající se z více či méně organizovaných milic. Větší nebezpečí z jejich strany hrozí ze dvou důvodů. Tím prvním je, že jsou na rozdíl od hnutí antifa i radikální levice organizovaní. Tím druhým pak, že jsou často ozbrojení.
Milice
Ve Spojených státech funguje celá řada lidových milic, které se politicky angažují, ale zároveň své členy cvičí v použití střelných zbraní i taktice boje. Mezi nejvýznamnější celostátní organizace v současnosti patří tzv. Oath Keepers (Přísežníci), Proud Boys (Hrdí chlapci) a boogaloo (označení pro druhou občanskou válku, kterou příslušníci organizace očekávají a aktivně se ji snaží podnítit). Z podobného protivládního myšlenkového prostředí vzešel i Timothy McVeigh, který v Oklahoma City provedl největší teroristický útok na americké půdě před 11. zářím.
Krom toho samozřejmě pořád existuje Ku-klux-klan, největší domácí teroristická organizace amerických dějin. Potenciál těchto skupin vyvolat násilí není radno podceňovat. Místní úřad FBI v Dallasu varoval před zvýšenou aktivizací protivládních extremistů před nadcházejícími prezidentskými volbami.
Koronavirus
Jedním z důležitých katalyzátorů se stala pandemie koronaviru. Mnohé protivládní milice se v jednotlivých státech zapojily do protestů proti opatřením, jejichž cílem bylo snížení rychlosti šíření nového viru. To samozřejmě neznamená, že každý, kdo protestoval proti rouškám, je extremista. Tak jako uprchlická krize u nás, představovala pandemie jen užitečný nástroj, jak extremisté mohli proniknout do mainstreamu.
Situace byla vyhrocenější v těch státech, v nichž vládnou demokratičtí guvernéři. Částečně to bylo dáno tím, že opatření v nich byla tvrdší a trvala delší dobu. Částečně také tím, že právě je si za cíl vybral prezident Donald Trump. Ten v dubnu tohoto roku na twitteru své příznivce vyzval, aby doslova osvobodili Michigan. Přirozeně to napsal vše velkými písmeny, jak je jeho dobrým zvykem.
Michigan
Nedlouho nato se situace v tomto státě skutečně dosti vyostřila. Došlo k protestům, při nichž muži ozbrojení dlouhými palnými zbraněmi vtrhli do budovy státního kapitolu (sídlo tamního parlamentu) a během jednání zákonodárců na ně z balkonu dohlíželi. Takové obrázky jsme zvyklí vídat spíš v jihoamerických státech. Hlavním hromosvodem nenávisti vůči vládě státu Michigan se přirozeně stala guvernérka, demokratka Gretchen Whitmerová.
Na rozdíl od rabování při demonstracích proti policejnímu násilí tuto aktivitu žádný významný představitel republikánské strany včetně prezidenta neodsoudil. Nyní FBI zatkla 13 mužů a obvinila je z přípravy únosu guvernérky. Plán byl podle vyšetřovatelů obsadit kapitol, zajmout guvernérku a soudit ji za velezradu. Někteří ze zatčených se účastnili už jarního obsazení parlamentní budovy.
Prezident a protivládní hnutí
Prezident Trump a jeho výzvy k osvobození Michiganu jsou terčem kritiky a je nasnadě, že tichá i otevřená podpora ze strany prezidenta mohly dodat ozbrojencům odvahu. Celá věc je ale trochu komplikovanější. Zatímco dva ze zatčených na sociálních sítích chválili prezidenta Trumpa, jeden naopak nahrál několik videí, v nichž jej kritizuje s tím, že nepřítelem je kdokoliv, kdo je součástí vládní mašinérie.
Protivládní a protrumpovský tábor se sice překrývají, ale rozhodně ne stoprocentně. I tak je ale dosti znepokojivé, že prezident Trump, který už druhý den přispěchal na obranu Kylea Rittenhouse obviněného ze zabití dvou lidí a postřelení dalšího při demonstracích v Kenoshe, k celé věci mlčí. Minimálním standardem by mělo být odsouzení plánů na násilné svržení legitimně zvolené vlády.