Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) změnil přístup k epidemii. Namísto dosud zaváděných restrikcí chce přenést větší míru odpovědnosti na občany, kteří podle něj budou mít sami možnost rozhodnout, jaký bude další vývoj situace v zemi. Projednávané otevření škol a obchodů prý nebere jako rozvolňování. Jenže hrozba jakéhokoli uvolnění se příliš nelíbí odborníkům, kteří upozorňují na nemocnice, jejichž kapacity jsou na úplné hraně únosnosti.
„Jakýmsi řešením je uvědomělý přístup každého z nás bez dalších restrikcí. Probíhá jednání o tom, jakým způsobem dosáhnout stabilizace a zlepšení situací bez dalších opatření. Zdá se, že jedinou možností je spolehnout se na to, že lidé – každý z nás – když budou mít o sobě možnost rozhodovat, rozhodnou správně,“ oznámil na tiskové konferenci ministr Jan Blatný.
Stanovisko ministerstva tak navazuje na výrok ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), který o určitém rozvolnění hovořil v uplynulých dnech. „Pojďme si to na dobu 14 dnů vyzkoušet, dodržovat všechna pravidla. Pokud uvidíme, že to zvládáme, tak můžeme jít na další oblasti služeb. Kdybychom viděli, že to nezvládáme, tak můžeme vždy zatáhnout za ruční brzdu,“ řekl Českému rozhlasu.
„Můžeme nastavit jakkoliv silná opatření chceme, ale v České republice nejsou dodržována – to je fakt,“ přiznal Blatný. Označovat změnu přístupu k opatřením za rozvolňování ale nechce. Jenže tento postup, připomínající divoké rozvolňování v prosinci, které následně vedlo k třetí vlně koronaviru v Česku, nesdílí všichni ostatní odborníci. V mírném rozporu je například předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, který upozornil na nutnost sledovat statistiky nakažených.
„Já bych chtěl vidět čísla koncem týdne. Pokud budeme v situaci, že zbývá 180 lůžek jednotek intenzivní péče, tak to není žádná veselá situace. Chtěl bych vidět trend za týden. Pokud by to stagnovalo, tak si to (otevření) umím představit s velkým sebezapřením z hlediska bezpečnosti. Uvidíme, jak na tom budeme v pátek,“ řekl pro ČTK předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.
Podle ministra Blatného na ministerstvu neexistují žádná data, která by jasně ukázala, jestli se situace zhorší či ne. „Taková data nemám. Je potřeba říct, že jakákoli změna s sebou nese riziko zhoršení situace. Je jenom otázkou, o které můžeme pouze spekulovat, jestli se ta situace bude s ohledem na nedostatečné dodržování horšit i bez toho, nebo jestli mezi tím rozdíl nebude, díky tomu, že se všichni zapojíme do snahy udělat něco víc,“ řekl.
S uvolňováním opatření nesouhlasí část epidemiologických odborníků. „V polovině září se mezi 15. nejhoršími zeměmi objevuje silný ‚hráč‘, který se postupně propracuje až na čelo pelotonu a zůstává tam až do konce. A někdo to asi pochopil tak, že odměnou je možnost rozvolnit. Neznám člověka, který by si otevření obchodů nepřál. Ale strategie: ‚Rozvolníme, uvidíme‘ už jednou předčasně zazněla – i přes naše varování – na podzim a stálo to mnoho životů. Navíc by se brzdilo mnohem delší dobu, než by trvalo rozvolnění,“ upozornil na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar, který během první vlny pandemie radil na ministerstvu zdravotnictví.
Dokonce i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula projevil ohledně konce některých opatření mírnou nervozitu. „Rozvolňování logicky povede k nárůstu případů. Potřebujeme snížit počet kontaktů a mobilitu. Zákaz vycházení po 21:00 je bohužel velmi důležitý, protože alespoň částečně limituje noční soukromé akce, které jsou nejrizikovější,“ uvedl.
Podobný názor na to má i imunolog Václav Hořejší. „Je naprostý nesmysl rozvolňovat opatření, i děti ve školách jsou určité riziko, umím si představit, že tu bude dalších 20 nebo 30 tisíc mrtvých,“ řekl pro DVTV. Vláda je podle něj populistická, a proto během druhé vlny nezavedla přísný lockdown.
Na ministerstvu však panuje jiný názor. „Osobně jsem přesvědčen, že nedodržování základních opatření je tak velké, že rozvolňování nebude mít na nemocnice zásadní vliv,“ řekl v rozhovoru pro Deník N náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.
Situaci v Česku podle něj již nijak neovlivní otevření škol ani obchodů, pokud v nich bude zajištěno důsledné dodržování opatření. Jak dodal na tiskové konferenci, vyčerpání kapacit může podle něj přijít už v řádu dní či týdnů a jakmile se zbytková kapacita nemocnic dostane na 10 % v celé ČR, tak země využije pomoci ze zahraničí.