Při prohledu na sociální sítě se zdá, že obyvatelé České republiky jsou závislí na paprikách. Jinak se snad nedá vysvětlit hysterie kolem částek, za které se teď v obchodech prodávají. Únorové ceny kolem 150 korun za kilo vydává část veřejnosti za něco zcela nevídaného. Jenže chce to klid, opak je totiž pravdou.
Ať už se nám zástupci hnutí patřící Andreji Babišovi, největšímu výrobci potravin, nebo proruská klika Tomia Okamury snaží namluvit cokoli, za drahou zeleninu opravdu nemůže vláda Petra Fialy. Důvodů vysokých cen je hned několik. Řada pěstitelů ustoupila od provozování skleníků v zimním období, protože je to energeticky velmi náročné. A jak víme, kvůli útoku Ruska na Ukrajinu ceny energií v loňském roce vystřelily prudce nahoru. I přesto, že dnes už ceny plynu a elektřiny klesají, skleníky zůstaly zavřené.
Pak máme další faktor ovlivňující ceny. Špatné počasí připravilo o úrodu pěstitele z Maroka a Španělska, tedy zemí, které jsou pro export zeleniny klíčové. Nic z toho ale nebrání dvojitému exministrovi Karlu Havlíčkovi vyprávět nyní lidem na sociálních sítích něco o tom, že obyčejné lečo je dnes luxus, a přirovnávat ho ke kaviáru.
Pojďme se podívat, jak je to doopravdy. Zelenina bývá drahá téměř každoročně. Například během března roku 2021 narostly ceny zeleniny o takřka pětinu, přesněji o 18 procent. Symbolem tehdejšího zdražování zeleniny se stala paprika. Ta se v některých řetězcích prodávala za 140 korun za kilo, někde se ale šplhala až ke 200 korunám za kilogram.
Důvodem drahé papriky byl tehdy fakt, že se prodávala pouze produkce z dovozu. České papriky se totiž na trh dostávají až ve druhé polovině léta, což s sebou přináší také pokles cen. Kromě paprik tehdy zdražovaly také okurky, rajčata, cibule nebo mrkev.
Ani o cenách cibule se bývalý superministr Havlíček nezapomněl zmínit ve svém nejnovějším videu. Dramaticky oznámil, že se kilo prodává za 25 až 30 korun. Když se její cena v roce 2019 šplhala i přes 40 korun, zmínit se jako ministr zapomněl. Pohoršování se nad aktuálními cenami zeleniny je tak naprosto scestné. Je to zkrátka téměř každoroční problém.
Celé to připomíná loňskou hysterii nad cenami oleje, kdy jsme snad ze všech stran poslouchali něco o cenách litru oleje kolem sta korun. Co na tom, že se dal běžně sehnat i za cenu kolem padesáti korun, ona pověstná „stovka“ už tak nějak zůstala ve veřejném prostoru.
Navíc se nabízí dodat, že pokud běžná domácnost potřebovala kupovat olej několikrát za měsíc, jejich největší problém rozhodně není cena. Ale to už bychom zabrousili do tématu pana ministra Válka.