Po obsazení Chersonu ukrajinskými vojáky se ukazují i další zvěrstva, která na okupovaném území páchala Putinova vojska. Jak informoval Dmytro Lubinec, zmocněnec ukrajinského parlamentu pro lidská práva, mezi ruskými mučírnami, které byly v Chersonské oblasti objeveny, se nacházela i jedna, která byla určená k týrání dětí.
Vyšetřovatelé zkoumající, jak se okupační vojáci chovali na místech, která se podařilo dostat zpět pod ukrajinskou kontrolu, oznámili nečekaná zjištění. V jedné ze čtyř mučíren provozovaných Putinovými vojáky v Chersonu se podle zprávy serveru Firstpost našla i cela pro nezletilé.
V místech, kde se dříve nacházely suterénní prostory bývalé restaurace, byl objeven nečekaný prostor. „V Chersonské oblasti jsme našli deset mučíren, z toho čtyři ve městě Cherson. V jedné z nich jsme objevili samostatnou místnost, celu, kde byly drženy děti. Dokonce i okupanti ji tak nazývali – dětská cela,“ popsal Lubinec novinářům.
Podle zmocněnce ukrajinského parlamentu pro lidská práva je zdokumentováno, že dětem byla voda poskytována pouze každý druhý den, jídlo jim prakticky bylo odepřeno úplně. „Používali psychologický nátlak. Říkali jim, že je rodiče opustili a už se nevrátí,“ sdělil Lubinec.
„Myslel jsem si, že po Buči a Irpini se dno už nedá prolomit, ale v Chersonu jsme si opravdu sáhli až na dno,“ dodal. Jako příklad uvedl osud čtrnáctiletého chlapce, který byl zajat a držen v cele za to, že vyfotil rozbitou ruskou vojenskou techniku.
Deportace dětí z Ukrajiny
Děti byly také podle informací zahraničních tajných služeb nuceně přesouvány na území Ruska. Informovala o tom v listopadu i lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), podle které se jednání Ruska v podstatě rovná válečnému zločinu a pravděpodobně i zločinu proti lidskosti.
Při filtraci po zadržení v Mariupolu byl mimo jiné od své matky oddělen jedenáctiletý chlapec, což podle AI odporuje mezinárodnímu humanitárnímu právu. „Moji mámu odvedli do jiného stanu a vyslýchali ji. Řekli mi, že mě mámě vezmou. Neřekli mi, kam máma půjde. Od té doby jsem o ní neslyšel,“ řekl chlapec zástupcům organizace.
„Oddělení dětí od rodin a nucený odsun lidí stovky kilometrů od jejich domovů je dalším důkazem těžkého utrpení, které ruská invaze způsobila ukrajinským civilistům,“ uvedla Agnès Callamardová, generální tajemnice AI. „Ruská strategie nucených přesunů a deportace jsou válečným zločinem. Amnesty International se domnívá, že je to potřeba vyšetřovat jako zločin proti lidskosti,“ dodala.