Už i do Moskvy dorazil kouř z rozsáhlých požárů sibiřských lesů a tundry, které už není nadále za co hasit. V Jamalské oblasti zabila epidemie antraxu 1500 sobů, nakazili se i lidé. Antrax tam nebyl 75 let, ale horka znovu probrala zamrzlé spóry k životu. Pokud byste si ale mysleli, že toto jsou témata, která zaměstnávají myšlenky obyvatel země, v níž „zítra znamená již včera“, nemohli byste být dál od pravdy.
To skutečné vzrušení vyvolávají u Rusů olympijské hry. S nimi nakonec všechno dobře dopadlo: Navzdory systematickému dopování ruští sportovci na olympiádu v Riu odletěli. Marně se Světová antidopingová agentura WADA rozčilovala: Pánové z laboratoří budou moci někoho poučovat až poté, co dokážou Mezinárodnímu olympijskému výboru přihrát tolik peněz jako Kreml. Nakonec, kdo z diváků a sponzorů olympiád si ještě dělá iluze o nějaké fair play, že?
Možnost, že by se bafuňáři z MOV nenechali „motivovat“ a vyhověli doporučením Světové antidopingové agentury, nicméně dlouho zaměstnávala celou propagandistickou mašinérii v Moskvě. Týdny mužikům u televizorů vysvětlovala, že jde o další podlý tah celosvětového spiknutí proti duchovnímu, ušlechtilému, mír budujícímu a bránícímu Rusku. Přesto přijala ruská propaganda rozhodnutí bossů MOV netrápit se zbytečně takovými výmysly, jako je dopování sportovců, s nadšením: Soutěže teprve začínají, ale největší vítězství už je naše!
Situace vyvolala tradiční smích skrze slzy i v řadách Rusů, kteří sami sebe považují více za Evropany než za duchovních dědice Mongolů. Spisovatel a novinář Arkadij Babčenko napsal svým oslavujícím spoluobčanům toto:
Kluci, copak jste dočista zblbli? Měli jste se modlit, aby nás MOV do Ria nepustil! „Putinského pudlíka“ Bacha (Thomas Bach je předseda Mezinárodního olympijského výboru – pozn. red.) jste měli zasypat dolary, jen aby nám zarazili účast. Mohli bychom dál vyprávět, jak prokletí Amíci, vyděšení úžasnými výkonů našich šampiónů, odstranili zákulisními intrikami hlavní kandidáty na všechny medaile ve všech sportovních disciplínách … no co lepšího by se nám mohlo přihodit? To by byl teprve svátek! Zorganizovali bychom odvetné Hry dobré vůle Svatého Meldonia, na kterých bychom slavně zvítězili sami nad sebou, močili bychom si do vlastních zkumavek, sami bychom si moč testovali, všechno by bylo jako v čokoládě. A dál bychom mohli všichni věřit, že to my jsme ti nejsilnější, nejrychlejší, největší, nejkrásnější i nejmoudřejší. Všechny jsme přechytračili, nad všemi zvítězili…
No a teď co?, pokračuje Babčenko. Jak mohla jít naše „komanda“ (komanda znamená v ruštině družstvo či mužstvo – pozn. red.) do Ria jen tak, bez podpůrného týmu KGB s jejími sbírkami uskladněné moči, bez děr ve stěnách, které jim sotva Brazilci umožní navrtat? Co teď, když na nejpřísnější dopingové kontroly půjdou všichni a na všechny – i naši bohatýři? Jak budete vysvětlovat národu, když skončí na svých právoplatných jedenáctých – patnáctých místech?
Za 50 miliard naftodolarů jsme vykachlíčkovali celé Soči, žrali meldonium, vyměňovali moč ve zkumavkách za moč ze speciálního močo-skladu KGB – a teď co? Máte speciální mobilní skladiště moči? Ne? Tak proč jste se, vy idioti, tak drali do Ria?
Takto s humorem přijal rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru ignorovat systematický doping ruských sportovců Arkadij Babčenko. Inu co naplat? O Hry dobré vůle Svatého Meldonia sportovní svět přišel, ale i srovnání výsledků ze Soči s výkony v Riu bude jistě napínavé a zajímavé nejen pro fanoušky sportu a sportovní lékaře.
■ ■ ■
Poznámka:
Meldonium je mezinárodní nechráněný název léčiva vyráběného lotyšskou farmaceutickou společností Grindeks pod názvy Mildronat, Mildronāts, Mildronate. Je určeno pro léčení ischemické choroby srdeční a prodává a používá se zejména v postsovětských republikách, například v Litvě, Lotyšku a Rusku. Poprvé bylo licencováno v roce 1976 a pro zlepšení výdrže a regeneraci organismu jej v 80. letech používala sovětská armáda při válce v Afghánistánu. Následně se stalo oblíbeným ke zvýšení výkonnosti u sportovců z postsovětských zemí. Do obecného povědomí se meldonium, od začátku roku 2016 sportovcům zakázané, dostalo zejména díky dopingové aféře na jaře téhož roku, kdy se k jeho používání přiznala mj. špičková ruská tenistka Maria Šarapovová.