Ochránci lidských práv tvrdě zkritizovali Čínský policejní stát za šmírování obyvatel vlastní země. Organizace Human Rights Watch Číně vytýká, že také v celém světě podkopává ochranu lidských práv.
Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) kritizuje Čínu ve své výroční zprávě za její „nejdotěrnější veřejný sledovací systém, jaký kdy svět spatřil“. Často až perverzní chování čínského státu autoři aktuální zprávy vysvětlují strachem komunistické strany Číny z toho, že by politické svobody ohrozily její moc. Jen proto zřídila stát opřený o „orwellovské sledování s využitím vyspělých technologií a vychytralý systém cenzury internetu“, s jejichž pomocí sleduje a potlačuje jakoukoli veřejnou kritiku. Západní demokracie – Českou republiku nevyjímaje – pak čínské vedení ohrožuje rostoucím hospodářským vlivem v zahraničí, jehož zneužívá k podrývání celosvětového společenského systému ochrany lidských práv.
„Peking dlouhá léta potlačoval kritiku ve vlastní zemi. Nyní se čínská vláda pokouší tuto cenzuru uplatnit i ve zbytku světa,“ upozorňuje ve zprávě ředitel HRW Kenneth Roth a varuje, že pokud v tom Číně nikdo nezabrání, hrozí nám uspořádání, v němž už nikdo „nebude mimo dosah čínských cenzorů“.
Nadto podle Rotha existuje nebezpečí, že mezinárodní systém ochrany lidských práv bude natolik oslabený, že už nebude jak monitorovat čínské represe. Podle citované zprávy se to projevuje v grémiích OSN.
HRW v aktuální zprávě rovněž viní Čínu z toho, že ve světě systematicky napadá mezinárodní prosazování lidských práv. Předmětná orientální komunistická velmoc využívá u OSN svého vlivu k tomu, aby zmařila pronásledování jakýchkoli režimů majících na svědomí válečné zločiny, genocidu a další těžká provinění.
There’s a new Top Gun movie coming out. And Maverick is wearing the same leather jacket – only this time it’s Communist Party of China-approved, so the Japanese and Taiwanese flag patches are gone (screenshot on right is from the new trailer)… pic.twitter.com/gUxFNFNUKX
— Mark MacKinnon (@markmackinnon) July 19, 2019
Kapitán Maverick v chystaném filmu Top Gun: Maverick – jehož producentem je čínská společnost Tencent Pictures – už nemá na bundě vlajku Tchaj-wanu
„Mysleli jsme, že tato instituce by mohla chránit naše práva, když je vláda porušuje, ale vše zůstalo při starém,“ cituje zpráva poznámku čínského ochránce lidských práv o OSN.
V obavách o svou image Čína tlačí na OSN, jak jen může, aby se nezabývala porušováním lidských práv na jejím území. Zjevně nevynechala ani generálního tajemníka Antonia Guterrese, který nevyužil příležitosti, aby veřejně požadoval od Číny ukončení praxe hromadného držení národnostních menšin v detenčních zařízeních, když už vyzdvihoval ekonomickou zdatnost Pekingu a projekt tzv. Nové hedvábné stezky.
V posledních letech se Čína stavěla proti rezolucím postihujícím porušování lidských práv v Barmě, Sýrii, Íránu, na Filipínách, v Burundi, ve Venezuele, Nikaragui, Jemenu, Eritreji a v Bělorusku. V září, kdy 3 miliony civilních obyvatel čelilo bombám z ruských a syrských letadel, Čína společně s Ruskem vetovaly požadavek Rady bezpečnosti na klid zbraní. Aktivní byla i v situaci, kdy Výbor OSN pro lidská práva měl na programu otázku dodržování lidských práv v Číně. Tehdy její představitelé hrozili delegacím, které byly k zemi kritické, nejrůznějšími nepříjemnostmi. Peking zrovna tak zaplnil seznam řečníků na diskuzi vyhrazené zástupcům neziskového sektoru účastníky z Čínou sponzorovaných organizací, aby zabránili šíření informací o útlaku v Číně. Její diplomaté také podávali o své zemi smyšlené informace kterékoli nezávislé skupině expertů, kteří chtěli usednout v panelu zaměřeném na Sin-ťiang.
Za „noční můru“ HRW označuje systém kontroly muslimské menšiny v provincii Sin-ťiang. Ochránci z předmětné organizace vycházejí z předpokladu, že režim až milion příslušníků třináctimilionové menšiny drží v převýchovných táborech, přičemž většina z nich jsou Ujguři, které vláda cejchuje jako teroristy a separatisty.
„Si Ťin-pchingova vláda je zodpovědná za nejbrutálnější a dalekosáhlý útlak, jaký Čína za poslední desetiletí zažila,“ řekl Roth v úterý v New Yorku při předkládání zprávy. Úřady rozdrtily veškeré skupiny v občanské společnosti, umlčely nezávislé novináře a zásadním způsobem omezily online komunikaci. Cílem Číny je podle HRW společnost prostá jakékoli občanské opozice, vysvětluje Roth s tím, že do soukromí lidí vstupuje s pomocí vyspělých technologií. Lidi nutí podrobit se testům DNA a nasazuje proti nim i umělou inteligenci.
Při znalosti rozmanitých metod represe v Číně jsou jakékoli snahy jejího režimu o retušování skutečnosti hořce směšné. Určitým vrcholem tohoto sklonu byla instalace velké obrazovky před jednacími sály OSN, zobrazující Ujgury jako šťastné obyvatele vděčící čínskému režimu za svůj blahobyt.