Letošní hurikánová sezona zejména v Atlantském oceánu je výjimečná nejen počty opravdu silných hurikánů, ale zároveň i ekonomickými škodami, které napáchaly.
Největší škody napáchal ve druhé polovině srpna hurikán Harvey. V plném rozsahu se však ukazují až nyní. Harvey totiž tvrdě zasáhl americký stát Texas. Ten je přitom dlouhodobě nejrychleji rostoucím lidnatým státem USA.
Americkou ekonomiku drží zejména New York (se svou burzou a univerzitami v dosahu), Kalifornie (se svou aglomerací Silicon Valley proslavenou vývojem a produkcí moderních technologií), oblast kolem Velkých jezer a právě Texas. Jenže průmyslový tzv. Rezavý pás táhnoucí se až k Velkým jezerům byl výrazně postižen nedávnou hospodářskou krizí a Kalifornie i New York se potýkají s vysokým zadlužením.
Naproti tomu Texas má výhodu v podobě relativně nízkých daní, na čemž má zásluhu také bývalý texaský guvernér a pozdější americký (federální) prezident George W. Bush (pravicová Republikánská strana). Zároveň je zde v hojném počtu levná pracovní síla z Mexika.
Texas není tak náchylný na průmyslové krize. Jedná se sice o stát známý těžbou a zpracováním ropy, což ještě podtrhne budovaný ropovod z Kanady, který má končit právě v Texasu, schválený prezidentem Donaldem Trumpem (Republikán), přesto však průmysl již není tahounem texaské ekonomiky, ale ani hospodářství Spojených států. Tahouny jsou v posledních letech zdravotnictví a maloobchod.
Kromě hurikánu Harvey pak zasáhl Spojené státy ještě také hurikán Irma, který se přehnal přes lidnatou Floridu. Ta je rovněž významným státem USA, i kdyz spíše jako turistická destinace a místo pobytu bohatších důchodců.
Jak nyní zjistilo federální ministerstvo práce, Spojené státy přišly jen za září o 33 tisíc pracovních míst. Ekonomové očekávali podle tiskové agentury Reuters opačný vývoj. Odhadovali vznik 90 tisíc nových pracovních šancí. Jenže podcenili právě dopad hurikánů.
Oba hurikány i následné řízené povodně v Texasu si vynutily uzavření tisícovek podniků, jak upozorňuje ČTK. Jak uvedla agentura Reuters, podle federálních vládních údajů nemohlo minulý měsíc kvůli špatnému počasí pracovat dokonce zhruba 1,5 milionu lidí.