NÁZOR / Projev Petra Fialy z 26. prosince vyvolal předpokládanou rituální kritiku ze strany Babišova útvaru ANO. V politické divizi Agrofertu těžce nesou, že jejich pán a majitel nemůže pronášet žádnou řeč v roli prezidenta nebo premiéra. Vadí jim nejspíš hlavně základní ladění premiérova sdělení, že „bude líp“, protože to přece smějí slibovat jen oni.
Tvář ANO Alena Schillerová, tedy někdo, kdo jí to na sociální sítě píše, se pokouší poučovat o penězích a rozpočtu. To je stejně odvážné, jako kdyby Neználek s Hurvínkem zakládali nějakou akademii věd.
„Podle vánočního poselství Petra Fialy nás příští rok čekají rekordní investice a růst mezd. Neinformovaný premiér asi neví, že v jeho vlastním rozpočtu investice klesají o 18 mld. Kč a stovkám tisíc zaměstnanců čistá výplata kvůli činům jeho vlády klesne. Přeji nám všem v příštím roce méně chybných kroků špatné vlády. A o to více vlastní odvahy k těm správným, třeba u voleb!“ píše se na účtu Aleny Schillerové na síti X.
Exdvojministr Havlíček, co prý pracuje 16 hodin denně (jak to tak dělávají lidé, co si neumějí uspořádat práci a delegovat úkoly), si nejspíš vlivem Vánoc začal připadat jako kazatel a vyzval současnou vládu k pokoře.
„Vánoční projev Petra Fialy ukázal, že je odtržený od běžných lidí a odmítá si připustit odpovědnost za současnou situaci. Ve svém proslovu premiér potvrdil, že největším problémem této vlády nejsou tragické výsledky, ale to, že si to nechtějí připustit. To v důsledku znamená, že nelze očekávat zásadní zlepšení. Místo, aby s trochou pokory řekl, že toto nezvládli a tohle udělají pro to, aby se to napravilo, tak se budou chytat každého stébla a vysvětlovat, jak dobře vše ustáli a jaké světlé zítřky nás s nimi čekají,“ pokusil se zamyslet Karel Havlíček.
Exministryni financí je třeba připomenout, že se má vyjadřovat přesně. Je řeč o investicích do dopravní infrastruktury. Panu Havlíčkovi pak zase výsledky jeho ministrování.
„V roce 2022 celkové investiční výdaje do dopravní infrastruktury opět vzrostly a činily více než 90 miliard korun, jedná se opět o nárůst oproti roku 2021 o téměř 10 procent, což je meziroční navýšení investičních prostředků o více než 8 miliard korun. Hodnota investičních výdajů do dopravní infrastruktury byla v roce 2022 nejvyšší za posledních 14 let, jak vyplývá z Ročenky dopravy za rok 2022,“ píše Ekonomický deník.
Jak to bylo v dobách, kdy Andrej Babiš a jeho ministři seděli osm let ve vládě, přičemž on tu druhou vedl?
„Statistika zprovozněných dálničních kilometrů byla v posledních letech opravdu tristní. Mezi léty 2017 a 2021 dokázal stát zprovoznit pouhých 122 kilometrů. Naděje však vzbuzují plány ministerstva dopravy, podle kterých by se v Česku mělo v příštím roce otevřít přes 113 km dálnic, a to i zásluhou tzv. PPP (Public-Private Partnership) projektů, kdy soukromý subjekt zafinancuje a provede výstavbu, poté o ni pečuje a stát soukromníkovi jeho investici splácí,“ vysvětluje Jakub Kuneš na Medium Seznam.
ANO se vyskytovalo ve vládě v době světového ekonomického růstu. Zrovna na rozkvětu naší dopravní infrastruktury se to nějak neprojevilo. Rezervu na případné horší časy babišovské vládnutí nevytvořilo žádnou. Přitom je jisté, že nějaké horší časy vždycky přijdou, přinejmenším kvůli ekonomickému cyklu. Tady navíc přišly dvě události vyšší moci, covid a válka na Ukrajině s následnou energetickou krizí.
Bilance státního rozpočtu skončila v letech 2020, 2021 a 2022 schodkem 367, 420 a 360 miliard korun. Rozpočet roku 2022 je ještě z dílny staré vlády. Ministr Zbyněk Stanjura nastoupil jako šéf ministerstva financí až v prosinci 2021. Ti samí lidé, kteří vydrancovali státní pokladnu a nebyli schopni postavit dálnice, se teď zase hlásí, že by něco chtěli řídit.
Opozice potřebuje vyděsit lid líčením spálené země, kterou, až se oni chopí moci, promění v kvetoucí zahradu. Babiš zatím vynikal především schopností sám sebe obohatit za každých okolností a získávat si popularitu rozdáváním dárečků z cizího. Teď by v ANO a SPD zoufale potřebovali, aby na tom země byla co nejhůř a občané byli zdrceni beznadějí. Už jen náznak, že by se něco mohlo zlepšit, je pro ně nepřípustný. Ekonomika je přitom citlivá na očekávání a atmosféra skepse ji k nastartování nepovzbuzuje.
Pokud si tým, který si počínal při řízení státu tak neschopně, říká „lepší vláda“, je to výsměch všem lidem, kteří myslí a něco si pamatují.