Sociální demokracie opouští sněmovnu. Nepomohla jí ani „hustá dvojka“, jak sami sobě říkali ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a někdejší předseda Zelených Matěj Stropnický. Pro sociální demokraty a jejich představitele tak začíná nová etapa. Jaká asi bude a co sociálně demokratické partaji přinese? A co z této prohry pro sebe vyvodí Maláčová se Stropnickým? Skončí v politice nebo o nich ještě uslyšíme?
Česká strana sociálně demokratická získala ve volbách 4,65 procenta, celkem 250 397 hlasů. V minulých volbách to přitom bylo 7,27 procenta a 368 347 hlasů. Sociální demokracie tak přišla o necelých 118 tisíc hlasů, což je značná prohra, přesto někdejší náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický, který kandidoval jako nestraník za ČSSD v Praze z druhého místa, na svém facebookovém profilu v pondělí mimo jiné napsal: „Výsledek je prohra, já si myslím, že menší, než socdem hrozila, ale přeci jen prohra.“
O kousek dál pak Stropnický pokračoval: „My jsme s Janou v lůně pravičáctví, v matičce stověžatý získali principiální socialistickou politikou 4 % hlasů, což je samozřejmě prohra, ale v současným Česku to není vůbec málo, jak uvidí každý, kdo to jaksi sám zkusí. Ať se vede!“
Zní to, jako by se bývalý šéf Strany zelených a dvojka na sociálně demokratické kandidátce hned za ministryní práce a sociálních věcí a místopředsedkyní ČSSD Janou Maláčové tímto výsledkem ještě chlubil a chtěl za něj sbírat zásluhy a ocenění. A ani to mu nestačí, dokonce ještě útočí na liberální levici, jejíž taktizování je podle něj největším poraženým v těchto volbách.
Stropnický jí zjevně opravdu nemůže přijít na jméno, jinak by neměl po prohraných volbách takovou potřebu na ni útočit, jak to předvedl ve výše zmíněném statusu, ale třeba to dělá jen proto, aby na pozadí toho ukázal, jak čtyřprocentní výsledek pro sociální demokracii v Praze je ve skutečnosti skvělý.
Na druhou stranu kousek pravdy je třeba mu přiznat. V roce 2017 sociální demokraté v Praze s výsledkem 5,57 procenta dopadli nejhůře ze všech krajů v republice. Druhého nejhoršího výsledku pak dosáhla ČSSD v Libereckém kraji (5,65 procenta hlasů) a naopak nejlepšího v Kraji Vysočina (9,37 procenta hlasů). Také v roce 2013 měla sociální demokracie nejslabší výsledek ze všech volebních krajů v Praze (14,09 procenta) a nejinak tomu bylo ve sněmovních volbách v roce 2010, 2006 či 2002.
Politická budoucnost Matěje Stropnického
V tomto smyslu je třeba uznat, že na tom hlavní město v letošních volbách bylo o něco lépe. Sociální demokracie zde získala uvedená čtyři procenta hlasů. A hůře na tom byla v dalších třech krajích: v Ústeckém (3,19 procenta), Libereckém (3,48 procenta) a Karlovarském (3,78 procenta). Nejlepšího výsledku pak ČSSD dosáhla opět jako před čtyřmi lety v Kraji Vysočina (6,55 procenta hlasů).
Na druhé straně stojí za zmínku, kdo na pražské kandidátní listině České strany sociálně demokratické získal nejvíce preferenčních hlasů. Poněkud nepřekvapivě to byla ministryně Jana Maláčová s 6 435 hlasy, na druhém místě ovšem nebyl Matěj Stropnický jako dvojka na kandidátce (obdržel 3 121 preferenčních hlasů), nýbrž bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který byl na kandidátní listině až čtvrtý. Získal 3 198 preferenčních hlasů a bývalého předsedu Zelených překonal.
Nic z toho ale nemění to, že celkový výsledek sociálních demokratů byl mizerný a příliš to nevytrhla ani zmíněná „hustá dvojka“. Přestože výsledek v Praze byl o něco lepší, než je zvykem, tomu hlavnímu, tedy vypadnutí sociální demokracie ze sněmovny, Stropnický s Maláčovou nezabránili. Matěj Stropnický by tak měl raději analyzovat výsledek ČSSD a jeho příčiny než zbytečně útočit na liberální levici.
Sociálním demokratům teď nezbývá nic jiného, než si zvolit nové vedení a pokusit se fungovat i mimo sněmovnu. Předseda sociálně demokratické partaje Jan Hamáček má na svůj post rezignovat na jednání předsednictva strany 25. října. Příští rok náš čekají komunální volby, a pokud chce sociální demokracie přežít a mít alespoň nějakou budoucnost, musí získat zastoupení na této nejnižší úrovni, ze které se pak může odrazit někam výš.
Matěje Stropnického to nemusí trápit. Do sněmovny za sociální demokracii kandidoval jako nestraník. Nyní se může vrátit zpátky na svůj zámek v Osečanech a osudem sociálních demokratů se nemusí dál zabývat. Případně až vycítí svoji šanci, může se opět vrátit, ať už v dresu sociální demokracie nebo v nějakém jiném. Těžko očekávat, že na politiku zanevře. Je to jen otázka času, než se zase někde objeví. Může ovšem udělat i to, že do ČSSD vstoupí a pokusí se ji do sněmovny dostat zpátky, když už se mu nepodařilo ji v dolní komoře udržet.