Rusko bylo zvyklé všechny problémy řešit svým rozpínáním, jenže teď už to nebude možné. Vladimir Pastuchov, politolog, právník a vědecký pracovník na University College v Londýně, popisuje dlouhodobou krizi ruské společnosti, která je dána demografickými problémy.
„Krize ruské civilizace získala systémový charakter v poslední čtvrtině 19. století – první čtvrtině 20. století a od té doby se prakticky nezastavila,“ píše Pastuchov na Telegramu. Na toto období mohou být Rusové hrdí, nebo se na něj dívat se zděšením, ale „existuje jedno nesmírně jednoduché kritérium, které naznačuje dynamiku této krize – demografie“.
Za posledních sto let probíhaly v Rusku demografické změny především jedním směrem: všeobecný úbytek obyvatelstva a pak úbytek a degradace ruských elit především v důsledku neustálých válek a represí.
Ruská civilizace od svého vzniku až do současnosti byla podle Pastuchova „extenzivní“, tedy rozvíjela se prostřednictvím neustálé, často územní expanze, která vyžaduje, aby měl populační růst stále náskok. Pokud ruská civilizace obyvatelstvo ztrácí, nemůže se už dál rozvíjet stejným způsobem. Je nejen obklopena jinými civilizacemi, které se rozvíjejí rychleji a agresivněji, ale kvantitativní a kvalitativní degradace „titulárního etnika“ neumožňuje Rusku normálně udržet a rozvíjet ani území, které již má.
„Současná generace musela žít v ‚odenergetizovaném Rusku‘. Pociťuje chronický deficit energie a ruská civilizace se začíná zmenšovat. Připomíná to vývoj vyhasínající hvězdy: když dojde energie plazmatu, dojde nejprve k prudké expanzi (sovětské impérium), kterou vystřídá stejně prudký a katastrofický pokles (postkomunistické Rusko), který pravděpodobně skončí tím, že se Rusko promění v ‚červeného trpaslíka‘ nebo dokonce v ‚černou díru‘. Jediným způsobem, jak zachránit civilizaci v této dramatické fázi jejího vývoje, je najít nový zdroj energie a znovu nastartovat motor. Vše ostatní je marný pokus o oklamání sebe sama i ostatních, odsouzený k nezdaru, i když se zdá být slibný a má krátkodobý efekt,“ píše Pastuchov.
Společnost podvědomě hloubku krize tuší a dožaduje se nových zdrojů síly, ale nikdo je nehledá a nenavrhuje, ani v opozici. Jediný, kdo dnes něco takového simuluje, je Putin. Jeho program pseudospásy nachází masovou podporu a pochopení u značné části obyvatelstva.
„Putin dává falešnou, ale jednoduchou a jasnou odpověď na otázku, co zachrání Rusko. Tou odpovědí je válka. A z nedostatku jiných jasných odpovědí je přijímána jako jediná možná a správná. To znamená, že Putin prodává Rusku starou civilizaci za cenu nové a vydává staré, přežité myšlenky za inovativní,“ uzavírá Vladimir Pastuchov. Ve skutečnosti je Putin „civilizační rozvraceč“, kterému se podařilo zblbnout publikum a vybírat od něj honorář.
Demografický problém už přiznává i kremelské vedení.
Předseda frakce Liberálně-demokratické strany Ruska Leonid Sluckij například ve Státní dumě prohlásil, že jeho strana připravuje návrhy na zlepšení demografické situace v zemi. Během svého projevu v úterý 17. října řekl, že Rusů by mělo být do roku 2073 nejméně 290 milionů.
„Chápeme dnešní obtížnou situaci. Podle výzvy prezidenta musíme v příštích 50 letech zdvojnásobit počet obyvatel Ruska. To znamená, že do roku 2073 tohoto století bychom měli mít nejméně 290 milionů lidí,“ řekl Sluckij.
Podle expertů ale není zřejmé, jak by se s přihlédnutím k válce na Ukrajině a množství padlých a vážně zraněných vojáků, zhoršené ekonomické situace a útěku stovek tisíc lidí do zahraničí mohlo něco zásadního změnit k lepšímu.