Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček se účastnil 30. 8. rozhovoru v televizi DVTV. Moderátor Martin Veselovský se ho otázal, zda je vhodné, aby tam prezident jel, když konferenci vede dlouholetý spolupracovník KGB a Putinův přítel Vladimir Jakunin.
Kmoníček pravil: „Protože pan prezident jezdí velmi výběrově na některé konference a toto je konference, kam jezdíval léta již v době, kdy byl soukromou osobou i pak, kdy se znovu stal politicky činným. Má tam spoustu známých a v tomto roce myslím, že tím hlavním důvodem, proč se rozhodl tam jet, když tam loni nebyl, byla účast maďarského a slovenského premiéra, plus to, že u toho bude otevírat náš honorární konzulát právě na ostrově Rhodos, takže to byla kombinace několika podnětů.“
Veselovský připomenul, Jakuninovu spolupráci s KGB a to, že je přítel Vladimira Putina: „Z toho si nic neděláte, to pro vás není potenciálně nebezpečné, co se třeba pověsti českého prezidenta týče?“
Kmoníček odpověděl: „Tak kdyby to byla řekněme záležitost obskurní, tak by se toho neúčastnilo takové množství světových státníků, nebyli by to lidé, kteří běžně s námi pohybují schengenským prostorem, nebyla by to záležitost, která získala svou zvláštní respektabilitu na tom cvrkotu různých konferencí, takže já myslím, že je to pro něj prostě vítaná příležitost, jak si ověřit některé myšlenky a setkat se s dalšími lidmi.“
Veselovský namítl, že se sice volně pohybují schengenským prostorem, ale Jakunin je na americkém a australském sankčním seznamu po ukrajinské a krymské krizi.
„No, to nesporně je,“ říká Kmoníček, „ale to je záležitost spíše politická než jakákoli jiná.“ V zahraničí na to podle něj budou vždycky dva pohledy, nemůže nás to nijak ohrozit na světovém dění.“
„Kdyby to bylo čistě na vás pane řediteli, vy byste doporučil tam jet?“ ptá se moderátor.
„Tak vzhledem k tomu, jaká je tam obvykle účast, tak bych se řídil podle toho, kdo tam ten který rok jede a když tam v některých letech byla účast nižší, tak bych to nedoporučoval a jestliže jsou tam dva premiéři a k tomu legenda polské sociologie Bauman, no samozřejmě že ano.“
Kmoníček se pokusil vyhnout hlavní věci. Ta konference je pořádaná kágébákem a Putinovým známým a je zaměřena protizápadně. Že tam má Zeman známé nás celkem nepřekvapí, dovedeme si představit, co to asi bude za lidi. To samé se týká slovenského a maďarského premiéra, kterým je zálibné pošilhávání od Bruselu spíše k Moskvě milé. Otevírání honorárního konzulátu je směšný důvod. Trapné to pro českou republiku samozřejmě je a je to zcela v duchu Zemanovy výroku, jak jsme se osvobodili od Bruselu a Washingtonu. Řekl to v březnu v čínské televizi před návštěvou čínského prezidenta: „Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech.“
Zemanovo protizápadní a promoskevské naladění je už snad jasné každému, kdo užívá zdravý rozum. A jak se říká, pověz, s kým se přátelíš a já ti řeknu, kdo jsi.