Alfred Koch, bývalý ruský vicepremiér v 90. letech a ekonom, porovnal ekonomické možnosti Ruska a Západu z hlediska „závodů ve zbrojení“. Podle známých dat mu z toho vychází, že Rusko není schopné v tomto soupeření kvůli slabosti své ekonomiky z dlouhodobého hlediska vyhrát. Nebylo by to možné, ani kdyby na zbrojení Rusko dalo celý svůj státní rozpočet.
Koch svůj příspěvek na síti Telegram začíná bilancí výsledků invaze na Ukrajinu tři roky poté, co k ní Vladimir Putin dal příkaz. Podle map zveřejňovaných ISW (americký Institut pro studium války) se po více než tisíci a třech stech dnech války pro obě bojující strany v podstatě nic nezměnilo. Pokračují dál ruské útoky na civilisty, jako třeba ten ve středu 8. ledna, kdy po zásahu obytných budov zahynulo podle prvních zpráv 13 lidí a 63 dalších bylo zraněno, včetně třináctileté dívky. Počet obětí se pravděpodobně zvýší.
„Komu tak dal Putin za vyučenou? Kdo komu co dokázal? Čeho se tímto bombovým útokem dosáhlo? Otevři oči, hrdino: frontová linie se nikam neposouvá. Pokud ti někdo tvrdí, že postupuješ, tak blouzní… Nebo tě jen podvádí, protože se bojí říct pravdu,“ oslovuje Koch šéfa Kremlu.
Pak vyjmenovává obvyklé fráze, kterými se Putin vymlouvá: „Podvedli nás.“ „Byli jsme donuceni.“ „Doba letu…“ „Přiblížila se infrastruktua NATO…“ Autor se ptá, čeho Putin za tři roky dosáhl. Zabil spoustu lidí, včetně Rusů, díky členství Finska je NATO blíž.
„Možná jsi zajistil bezpečnost Ruska? Kecy: téměř všechny země NATO, které nenávidíš, už zvýšily své vojenské výdaje na dvě procenta HDP a plánují je zvýšit až na pět procent. (Jedná se o výroky zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, pozn. red.) Nemůžeš s nimi držet krok. A ty to víš.“
Pak následuje srovnání ekonomické síly Ruska a západních zemí.
„Jednoduchá aritmetika: HDP NATO podle tebou tolik oblíbené parity kupní síly (PPP) činí asi 65 bilionů dolarů, tedy asi 40 procent světového HDP. HDP Ruska podle parity kupní síly je 6,45 bilionu dolarů. To je desetkrát méně. V souladu s tím, pokud země NATO sníží své vojenské výdaje ani ne na pět procent, ale alespoň na tři procenta HDP, Rusko, i kdyby vydalo celý svůj rozpočet na válku, půjde stejně velmi rychle ke dnu, protože příjmy ruského federálního rozpočtu činí asi 20 procent jeho HDP,“ píše ekonom Koch.
Podle autora Rusko „bez jediného výstřelu, aniž by vůbec vstoupilo do boje, se prostě ocitne bez kalhot“ a „nakonec mu po krachu zůstane nehorázně nafouklý vojensko-průmyslový komplex a miliony Rusů přijdou ze dne na den o práci“. „Do Ruska se vrátí noční můra z počátku 90. let. A strůjcem celého toho marasmu budeš ty, Vladimire Vladimiroviči. Osobně.“
Nápad zaútočit na Ukrajinu, zvláště když se tvrdí, že jde o válku s NATO, je podle Alfreda Kocha hloupý. Je tu také možnost nezapojit se do závodů ve zbrojení, ale pak bude rozdíl ve vojenské síle brzy tak dramatický, že bezpečnost Ruska bude zcela záviset na dobré vůli NATO. Nebude mít žádné vlastní síly, kterými by se mohlo proti NATO bránit. Bude možné argumentovat tím, že má Moskva jaderné zbraně, ale ty mělo už předtím, a přesto zaútočilo na Ukrajinu kvůli údajnému pocitu ohrožení.
Putin ale podle pisatele dobře ví, že ho žádná země NATO (a už vůbec ne Ukrajina) neohrožuje, jinak by křičel jako oběť kvůli vstupu Finska do NATO a nepřesunul všechna svá vojska od finských hranic na Ukrajinu.
„V tomto smyslu je jedno, jak válka na Ukrajině skončí. I kdyby skončila tak, jak si přeješ (což je nepravděpodobné). Na tom nezáleží, politicky už nejsi mezi živými. Sám jsi vypustil z láhve dlouho spícího džina závodů ve zbrojení. A ten tě teď pohltí. Tvá armáda tě nenechá nečinně přihlížet, zatímco NATO zbrojí,“ předvídá nakonec ekonom Alfred Koch.