Pro reportéry Seznamu Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou to může být velké zadostiučinění. I to, co píše státní zástupce Jaroslav Šaroch dává za pravdu jejich zjištěním, která učinili ohledně údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše na Krym.
Seznam píše: „Zjištění Seznam Zpráv z loňského listopadu o záměrném odvozu syna českého premiéra na Ruskem okupovaný Krym dostalo po zveřejnění dokumentu o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo nový rozměr.“
To tedy dostalo a máme to černé na bílém přímo od státního zástupce, což je na věci to nejpikantnější. Jde o to, co píše ve svém zdůvodnění.
Šaroch píše: „„Jako účelové se jeví tvrzení ing. Babiše, že koupil akcie společnosti svým dětem, které chtěly podnikat. Uvažované náklady na výstavbu areálu a jeho provoz byly přitom takové, že byly i pro společnosti ze skupiny Agrofert nepřijatelné. Nehledě k tomu, že v době nákupu akcií byl odděleně stíhaný Andrej Babiš ml. v USA, kde se připravoval na profesní dráhu pilota, a ani po návratu se ve společnosti Čapí hnízdo nijak neangažoval.“
Babiš junior reportérům Kubíkovi a Slonkové na kameru (aniž tedy věděl, že mluví na záznam) reportérům řekl: „Musel jsem zmizet kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.“ A také: „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji.“
Celá ta záležitost s přemístěním juniora na Rusy okupovaný Krym za doprovodu záhadného bodyguarda Protopopova, který od pohledu nepůsobí zrovna jako terapeut, skutečně nemohla vonět nikomu, pokud není mdlého rozumu. Babiš, místo aby se okamžitě poroučel z funkce, jak by se stalo v každé na světě ještě zbývající normální zemi, prohlásil všechno za lež, obě své děti označil za vážně duševně nemocné a vyzrazoval na veřejnosti informace o duševním zdraví své dcery. Pak se odebral do Švýcarska, se synem si šachy zahrál, pohovořili a od té doby juniora nikdo neviděl. Nekomunikuje ani po e-mailu ani nijak jinak. Udatná česká policie, která by dokázala vyslechnout zřejmě každého na světě včetně Ferdy Mravence a do lihu naložených mimozemšťanů z Oblasti 51 a vyslýchala by snad i mrtvé pomocí spiritistického média, nedokázala zlomek práce, kterou odvedli novináři.
Přitom výslech Babiše Jr. by byl docela zajímavý. Odsun na Krym proběhl právě na podzim 2017, když se rozjelo trestní stíhání premiéra a členů jeho rodiny. Jenomže vyslýchat někoho, kdo je na Krymu, není zrovna snadné, zvlášť když se nejspíš neví, že tam je. Tak se aspoň podle nařízení nejvyššího státního zástupce vyšetřuje podezření z trestného činu zavlečení do ciziny. Vyšetřuje se a vyšetřuje se a pořád se vyšetřuje. Vůbec už to není nuda, kdepak. Tak až se něco vyšetří, třeba se to dozvíme.
Seznam cituje státního zástupce Šarocha: „Jako účelové se jeví tvrzení obviněného ing. Babiše, že koupil akcie společnosti svým dětem, které chtěly zkusit podnikat. Stěží si lze představit, že by chtěl umožnit podnikání svým dětem ve společnosti, která se ještě před zahájením skutečné podnikatelské činnosti zadluží v řádech sta milionů korun, přičemž se předpokládá, že tuto činnost bude vykonávat až po výstavbě Multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo. Uvažované náklady na výstavbu areálu a jeho provoz byly přitom takové, že byly i pro společnosti ze skupiny Agrofert nepřijatelné.“
„Argument obviněného ing. Babiše by byl možná logický, pokud by zakoupil společnost, která by byla připravena k okamžitému podnikání, byť zapojení jeho zletilých dětí do okamžitého podnikání se nedalo předpokládat.“
„Účelovým byl nepochybně i následný prodej akcií, neboť tímto krokem se pro případ, že by byl zjišťován vlastník společnosti, snížil procentuální podíl akcií držených rodinnými příslušníky ing. Babiše. Nabyvatel 60% podílu akcií společnosti, obviněný Herodes, nemohl být právně považován za příbuzného ing. Babiše, nebo za osobu jemu blízkou, byť se jedná o bratra partnerky ing. Babiše. V důsledku tohoto kroku by v případě potřeby mohlo být deklarováno, že z důvodu rodinných vazeb nemá ing. Babiš vliv na 100 procent ani na většinu hlasovacích práv akcionářů společnosti. … Případné zjištění takového stavu by totiž mohlo zkomplikovat postavení společnosti jako malého a středního podniku, a tudíž žadatele o poskytnutí dotace a mohlo hrozit nebezpečí, že společnost bude z řízení o poskytnutí dotace vyřazena.“
Stejně ale Šaroch po mysteriozní „změně právního názoru dospěl k závěru: „Přestože považuji za prokázané, že obvinění jednali vědomě účelově tak, aby byla poskytnuta dotace, a že existovalo spojení mezi společnostmi ze skupiny Agrofert prostřednictvím fyzických osob, které jednaly společně, nepodařilo se opatřit důkazy, které by prokazovaly, že společnost nebyla v době podání žádosti o dotaci nezávislým podnikem a nesplňovala definici malého a středního podniku.“
Na Seznamu tedy logicky uzavírají: „Slova žalobce Šarocha, byť se rozhodl zastavit trestní stíhání všech obviněných v kauze, je tak možné považovat za potvrzení dosavadních poznatků, že Babišův syn Andrej sehrál v případu roli bílého koně.“
Celá tahle hrůza se odehrává v přímém přenosu před zraky policie, státních zástupců a občanů. Zatím v tom přece jen nejvíc udělala policie a bylo by zajímavé vědět, jak se teď lidé, kteří na případu pracovali, po zastavení trestního stíhání asi cítí. Státní zástupce „změnil právní názor o 180 stupňů a to poté, co měl několik let opačný. Babiš má stále svých 30 procent preferencí a o stavu mysli jeho stoupenců se nedá říct nic lichotivého. U několika desítek procent lidí v této zemi se dá při značném sebeovládání říct asi tolik, že nemají příliš rozvinuté kritické myšlení. Pokud chce někdo zavtipkovat na motivy známého výroku Bertolda Brechta, že pak je tedy třeba vyměnit lid, je možné k tomu říct jen jedno. Desítky procent lidí zase Babišovi jeho bajky nevěří. Někdo se tu mýlí, jsou to buď jedni, nebo druzí. Třetí možnost není. Tak si můžete vybrat.
Demokracie a právní stát se u nás svíjejí jako přišlápnutý červ a život jde dál. Tak uvidíme, kam dojde. Tedy – přesněji řečeno – kam se z posledních sil doplazí.