ROZHOVOR / Válka na Ukrajině a násilí neničí jen Ukrajinu, ale bere Rusům budoucnost a poškozuje národní zájmy naší země, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 ruský opoziční politik a aktivista Ilja Jašin. Po začátku války na Ukrajině byl v Rusku odsouzen k osmi a půl rokům vězení. Z trestu si ale odpykal jen dva roky, když byl v srpnu letošního roku součástí největší výměny vězňů mezi Ruskem a Západem od studené války. „Vězeňský systém v Rusku spočívá v tom, že má potlačit vůli člověka, aby byl ponížen a neměl sílu k dalšímu boji,“ popisuje politický vězeň Vladimira Putina.
Vladimir Putin rozpoutal před necelými třemi lety nejničivější konflikt v Evropě od konce druhé světové války, ruští vojáci se dopouštějí válečných zločinů, byl jste ze země vypovězen v podstatě bez šance k návratu, dokud nedojde k zásadním změnám, mnozí historici varují před směřováním Ruska k fašismu. Stojí za to za tuhle zemi, kterou ovládá jakýsi kolektivní Putin, bojovat?
Bojovat za svoji zemi, nebo ne, je osobní volbou každého člověka. Není mi blízká koncepce kolektivní odpovědnosti, nicméně cítím osobní odpovědnost za osud své země. Rusko je můj domov, žijí tam moji rodiče, přátelé a blízcí a nehledě na všechny ty hrozné věci, které jste zmínil, nechci svoji zemi odevzdat Putinovi, nechci složit zbraně a přestat bojovat.
Ilja Jašin je ruský opoziční politik, který v letech 2012 až 2016 vedl stranu Republikánská strana Ruska – Strana národní svobody a poté její moskevskou odnož. V letech 2017 až 2021 byl také předsedou jednoho z moskevských městských obvodů.
Je otevřeným kritikem prezidenta Vladimira Putina. V roce 2010 byl zatčen při demonstraci hnutí Strategie-31, zadržen byl 15 dní. Organizace Amnesty International ho označila za vězně svědomí. Ve stejný rok vyzval Vladimira Putina k odchodu v rámci kampaně Putin musí odejít.
Později byl Jašin spolu s dalším opozičním politikem Alexejem Navalným zatčen za neuposlechnutí policie při povolební demonstraci 5. prosince 2011, zadržováni byli opět 15 dní. Za účast na demonstracích či jejich přípravu byl opakovaně krátkodobě zadržen, například v lednu, březnu nebo říjnu roku 2012.
V březnu 2022 odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a prohlásil, že zůstane v Rusku a bude dál veřejně projevovat své protiválečné postoje a upozorňovat na jednání ruské vlády, přestože mu hrozí, že bude zatčen a uvězněn. To se nakonec i stalo, když byl v prosinci stejného roku potrestán osmi a půl roky vězení za své údajné zločiny šíření nepravdivých informací o ruské armádě, které spočívalo v tom, že upozorňoval na její válečné zločiny, jako je masakr v Buči. Nyní žije v Berlíně.
Kromě toho cítím osobní a morální odpovědnost za mé přátelé, kteří v tomto boji zemřeli. Putin mi za posledních deset let zabil dva mé blízké přátele – Alexeje Navalného a Borise Němcova, kteří položili život za svoji zemi a její svobodu. Myslím si, že kdybych se vzdal a odmítl bojovat, znamenalo by to, že jsem zradil jejich odkaz.
V neděli jste spolu s Julijí Navalnou a Vladimirem Kara-Murzou uspořádal protiválečný protest v centru Berlína. Ještě před ním dala Julija Navalná rozhovor televizi Dožď, ve kterém řekla, že kritici Kremlu nemají „žádný plán“, jak ukončit vládu prezidenta Vladimira Putina. Jak chcete Rusko osvobodit, když jedna z nejviditelnějších tváří opozice tvrdí, že nemáte žádný plán?
Nemyslím si, že jste její slova správně interpretoval. Náš plán je naprosto pochopitelný a logický. Snažíme se spojit lidi, kteří si přejí, aby Rusko bylo svobodnou a civilizovanou zemí. Snažíme se, abychom byli politickou silou, která je schopná ovlivnit lidi žijící v Rusku. Snažíme se Rusům vysvětlit, že válka na Ukrajině a násilí neničí jen Ukrajinu, ale bere Rusům budoucnost a poškozuje národní zájmy naší země.
Přijde doba, kdy se pro ruskou opozici otevře okno příležitosti. Děláme všechno pro to, abychom tuto šanci mohli využít. Až ten okamžik přijde, musíme mít program, politickou vůli a sílu, která může ovlivnit dění v Rusku. Ne vše je ale závislé na opozici, spousta věcí závisí na tom, kdy skončí válka na Ukrajině.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na váš protiválečný pochod reagoval slovy, že jste byli „definitivně odtrženi od své země“, že „nemáte se svou zemí nic společného a země nemá nic společného s vámi“. Jak se vám to poslouchá, když jste byl v Rusku odsouzen za „vědomé šíření lživých informací o ruské armádě“, byl jste součástí srpnové výměny vězňů mezi Ruskem a Západem a následně jste řekl, že jste byl nezákonně vyhoštěn a že se do Ruska chcete vrátit?
Na rozdíl od Peskova znám svou zemi velmi dobře. Dívá se na Rusy z okna své kanceláře v Kremlu a přes neprůstřelná okna svého služebního auta. Já jsem naproti tomu žil v obyčejném domě, pracoval na městské úrovni, mnoho let chodil po ulicích, více než dva roky jsem strávil ve vězení a znám ruský život ze všech stran. Když mi nějaký pohlavár říká, že jsem odtržen od své země, vyvolává to ve mně úsměv. Kdyby ti v Kremlu dobře chápali svůj lid a svoji zem, nikdy by nezatáhli Rusko do této krvavé války.
Jaké to bylo? Jaký je to pocit, být politickým vězněm Vladimira Putina?
Dnešní vězeňský systém v Rusku se od sovětských gulagů liší velmi málo. Není to jen můj dojem. Alexej Navalnyj, Alexej Gorinov (ruský právník a městský zastupitel v Moskvě, byl odsouzen k sedmi letům vězení za to, že se vyslovil proti návrhu uspořádat dětskou soutěž v tanci a kreslení za probíhající ruské invaze na Ukrajinu, pozn. red.) a další političtí vězni ve svých dopisech poměrně často porovnávali své dojmy ze svého pobytu ve vězení s tím, co jsme četli v knihách sovětských disidentů.
Podstata tohoto systému se zachovala až na úplně drobné detaily, spočívá v tom, že má potlačit vůli člověka, aby byl ponížen a neměl sílu k dalšímu boji. Každý politický vězeň je podroben psychickému a fyzickému nátlaku. Každý den pobytu v trestní cele bere člověku část jeho zdraví.
Jak si na tu znovunabytou svobodu zvykáte?
Jsou to velmi smíšené pocity. Na jednu stranu se raduji, že jsem ji získal. Na druhou stranu je to pro mě ale velmi těžké, protože jsem byl fakticky vyhnán ze své země. Nemůžu se vrátit domů, nemohu žít ve městě, kde žijí moji rodiče a přátelé, nemohu navštívit místa, která jsem měl rád. Uvědomění toho, že mě Putin fakticky vyhnal, ve mně vyvolává pobouření. Necítím se jako emigrant, každý den přemýšlím nad možností vrátit se do Ruska, pracovat tam a být prospěšný svému lidu.
Uvědomění toho, že mě Putin fakticky vyhnal, ve mně vyvolává pobouření. Necítím se jako emigrant.
Západ vás a dalších 15 politických vězňů vyměnil za ruské agenty zadržené po celém světě. Neudělal tím ale Vladimiru Putinovi určitou službu, když ho zbavil politických odpůrců a dostal je pryč ze země v podstatě bez možnosti návratu?
Jsem naprosto přesvědčený o tom, že západní politici jednali s dobrým úmyslem, a jsem velmi vděčný, že v rámci této výměny zachránili život několika lidem. Například Vladimir Kara-Murza by se pravděpodobně nedožil nového roku, pokud by nebyl osvobozen. Nemám žádné výtky vůči západním politikům. Mám výtky vůči Vladimiru Putinovi, který nedává svým politickým oponentům možnost žít a pracovat v Rusku.
Můžete v Rusku něco změnit, když jste v zahraničí?
Rusko nelze změnit, když se člověk nachází mimo jeho území. Rusko se změní pouze tehdy, když si ruský lid uvědomí nutnost změny a bude mít vůli k tomu, aby tyto změny provedl, proto mám před sebou postavený úkol vrátit se do Ruska a hledám možnosti, jak bych toho mohl docílit.
Nicméně i teď vidím možnosti pro práci, kterou bych mohl vykonávat, v mnoha světových městech je spousta emigrantů z Ruska, kteří odjeli kvůli válce a politice Vladimira Putina. Poslední tři měsíce jezdím po těchto městech, setkávám se s lidmi z ruské emigrace, organizuji setkání, kterých se účastní 500 až 700 lidí. Vidím velkou poptávku po politickém zastoupení těchto lidí a snažím se je spojit a z jednotlivých organizací vytvořit politické hnutí s jednotným vedením. Domnívám se, že pokud se podaří toto hnutí zformovat, bude mít velký vliv na veřejné mínění v Rusku.
Někteří experti tvrdí, že aby se Rusko změnilo, musí utrpět strategickou porážku. Vnímáte to stejně? Musí Rusko prohrát, aby došlo k nějakým změnám?
Nechci se ohánět takovými pojmy jako vítězství nebo prohra. Já přemýšlím v kategoriích národních zájmů Ruska a podle mého názoru požadavek na stažení vojsk z Ukrajiny naprosto odpovídá národním zájmům mé země. Úkolem ruské armády je bránit svůj lid a zemi a nikoliv být okupanty v cizí zemi.
Ruská opozice je rozdělená a neshoduje se kolikrát ani v základních otázkách. Je možný kompromis? Je vůbec možné ji spojit v jedno hnutí?
Moje vize spočívá v tom, že musíme hledat témata, která nás všechny sjednotí, nikoliv rozdělí. Právě proto jsme zformulovali velmi stručná a jasná témata pochodu. Máme tři požadavky na ruskou vládu. Tím prvním je stažení vojsk z území Ukrajiny. Druhý požadavek je, aby se Vladimir Putin vzdal moci a byl předán soudu jako válečný zločinec, a třetí požadavek je osvobození politických vězňů. Tyto tři požadavky mohou sjednotit celou opozici a měli bychom se na ně soustředit.
Platí to stažení ruských vojsk i na okupovaný poloostrov Krym?
Krym je nezákonně anektovaným územím Ukrajiny.
Nemůžeme se nebavit o Alexeji Navalném, který v únoru zemřel v trestanecké kolonii na Sibiři. Byl asi největším a nejviditelnějším kritikem Kremlu. Jak moc jeho osoba ruské opozici chybí?
Je to velmi významná ztráta. Navalnyj nebyl jen lídrem opozice, ale i postavou, která tvořila její systém. Neexistuje člověk, který by ho mohl nahradit, a proto ho Putin zavraždil. Nicméně to vakuum, které kvůli tomu vzniklo, jsme povinni vyplnit naší solidaritou a spojením.
Pamatujete si, kdy a o čem jste s ním mluvil naposledy?
Ano, oba jsme byli ve vězení a zrovna probíhal jeho soud. Bylo to na podzim loňského roku. Protože jsem byl přivolán jako svědek na toto soudní líčení, připojili mě k němu přes video a před začátkem jsme spolu mohli pět minut mluvit. Stihli jsme si vyměnit několik vtipů a popřát si navzájem štěstí. Nebyl to soukromý rozhovor, všude byli policisté.
Nedá se jeho smrt vnímat i jako určitý vzkaz Vladimira Putina ruské opozici, že jakýkoliv boj, návrat do země, jako to udělal právě Navalnyj, je zbytečný? Že ruskou opozici Vladimir Putin stejně jednou dožene a zničí?
Putin už několikrát poslal nějaké vzkazy a nejenom ruské opozici, ale celé ruské společnosti. Zabil dva klíčové lídry opozice – Borise Němcova a Alexeje Navalného –, zavřel do vězení nebo vypudil ze země klíčové lídry opozičního hnutí, prakticky každý den jsou v Rusku zavíráni lidé za jakýkoliv projev nespokojenosti. Do vězení zavírají lékaře, učitele, studenty a dokonce i školáky. Putin chce dát na vědomí, že on je v Rusku pánem, ale může se mýlit.
Až se vrátíte do Ruska, jaké první místo navštívíte? Kam se chcete opět podívat a vrátit?
Pojedu domů k rodičům, velmi se mi stýská po rodičích a mých blízkých.