Starosta pražských Řeporyjí vztyčil druhý pomník padlým vlasovcům. Za veřejné peníze postavil u kostela se hřbitovem jménem Krteň kříž pěti padlým příslušníkům Ruské osvobozenecké armády. Na hřbitově jich leží pět, z toho tři nemají jméno. Kostel je ale v sousední obci.
Před dvěma lety vzbudil nápad starosty skoro pětitisícové obce na okraji Prahy na vztyčení pomníku padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům, rozbroje. Ruská osvobozenecká armáda byla v době druhé světové války organizace několika vojenských jednotek ruských zajatců, zběhů, zrádců, bývalých emigrantů a odpůrců režimu, kteří na straně nacistického Německa dobrovolně bojovali proti Sovětskému svazu. V roce 1945 ale vlasovci pomohli Čechům při Pražském povstání. Přes sto jich na území Prahy také padlo.
Neoznačený hrob, ve kterém je pohřbeno pět vlasovců, chodí spontánně obhospodařovat místní už léta. „Jediné neoznačené hrobové místo, květiny i tolik let po válce. Dělala to už babička, řekla mi tehdy slečna, co jsem ji načapal. Kříž už se rozpadal, ale celé je to vlastně neuvěřitelné, hrob je skutečně takto spontánně obhospodařováván po generace,“ popsal na sociální síti twitter Novotný.
Z pěti vojáků jsou známa jména jen dvou. Pravděpodobně šlo o příslušníky 3. pěšího pluku I. divize Ruské osvobozenecké armády. Všichni podle řeporyjského starosty zemřeli 5. května, kdy vypuklo Pražské povstání. „Víte, mně, vrchnímu utráceči veřejných peněz za pomníky a desky, imponuje ta dekáda květin na neoznačeném hrobě,“ okomentoval na sociální síti vznik kříže Novotný.
Kostel Krteň, na jehož hřbitově se kříž nad hrobem padlých vlasovců nově tyčí, ale nestojí v katastru obce, kterou i po komunálních volbách řídí Pavel Novotný (ODS). Majitelem hřbitova je Římskokatolická farnost Ořech, ale provozovatelem je městská část Praha 13. Té vládne David Vodrážka (ODS). I tomu podle Novotného patří poděkování za realizaci kříže.
„Poděkování starostovi P13 Davidu Vodrážkovi i ořešské farnosti s naším farářem Mariuszem Kuźniarem. Ten si myslí, stejně jako David, že by se místo mělo označit s tím, že tam leží ti vlasovci,“ napsal Novotný.
Realizace celého projektu stála zhruba 80 tisíc korun. Všechny náklady uhradily Řeporyje i přesto, že se kříž nachází mimo jejich katastr. „Která ves to zatáhne, netřeba dodávat, nám je ctí udržovat/budovat pietní místa. I vedle, je-li třeba,“ dodal na twitteru Novotný.