Na tiskové konferenci po posledním jednání vlády došlo k bezprecedentnímu incidentu. Reportér internetového deníku Neovlivní.cz položil premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministru financí Andreji Babišovi následující dotazy:
„Pane premiére, pokud státní zástupce podá na firmu Agrotec obžalobu, bude pro vás, případně sociální demokracii, přípustné, aby ve vládě seděl vicepremiér, jehož společnost bude stát před soudem kvůli podezření z manipulace zakázek ve strategickém státním podniku?“
„A pane vicepremiére, co kauze říkáte vy? Považujete za možné zůstat ve vládě, pokud vaše firma bude obžalována pro manipulaci zakázek?“
Na tuto situaci zareagoval mluvčí vlády Martin Ayrer, který tiskovou konferenci okamžitě ukončil se slovy, že jejím tématem je jednání vlády a nic jiného. Na ta slova Sobotka s Babišem beze slova zmizeli zadním vchodem, aniž by na dotazy zareagovali. Server Neovlivní.cz tuto trapnou blamáž podrobně popsal ZDE.
Novátorské vztahy vládní moci a médií
Tento projev mocenské arogance je dalším střípkem v mozaice nových vztahů mezi vládnoucí mocí a médii. Za předchozích vlád něco podobného neexistovalo. Většinou se naopak stávalo, že dotazy mimo vládní agendu tvořily hlavní těžiště zájmu médií, což se projevilo i v následných mediálních výstupech.
Obvinění manažerů firmy vlastněné členem vlády z manipulace s veřejnými zakázkami by nepochybně předznamenalo závody novinářů, kdo získá více exkluzivních informací. Příslušný ministr by se dostal pod citelný tlak nejen médií, ale i koaličních partnerů, kteří by s vážnou tváří vyzývali k vyvození politické odpovědnosti. Pokud tedy připustíme hypotetickou a dříve nemožnou situaci, že by člověk s takovým střetem zájmů vůbec mohl usednout ve vládě.
Útěk z vládní tiskovky by byl sólokapr
Zbabělý útěk nejvyšších představitelů vlády z tiskové konference by se stal sólokaprem, o kterém by následně informovala všechna média. Do veřejnoprávní České televize by byli zváni zasvěcení komentátoři, zejména z okruhu vydavatelství Economia, a zástupci občanských iniciativ, zabývajících se svobodným přístupem k informacím.
Protikorupční aktivisté ze sdružení Vraťte nám stát, Veřejnost proti korupci, Rekonstrukce státu, Transparency International nebo Janečkova protikorupčního fondu by chování vlády odsoudili jako nepřípustné krytí možného korupčního chování. Žádná presumpce neviny podle nich pro politiky neexistuje. Aspoň donedávna, dnes se nic takového neděje. Jak je to možné?
Zjevně se jedná o pokračování marketingové strategie současné vlády, která „maká“ a „nehádá se“ a nepříjemným tématům spojeným s koaličním vládnutím se cíleně vyhýbá. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby na tuto vratkou stavbu Potěmkinových vesnic nenaskakoval i mediální mainstream. Naopak sám přikládá ruku k dílu, což platí i o hlavním zpravodajství veřejnoprávních médií. A bývalé ostří tzv. protikorupčních iniciativ je dnes podivuhodně otupeno.
O co jde v kauze Agrotec?
Kauza Agrotec je přitom závažná a nelze ji bagatelizovat, jak činí jeho majitel Andrej Babiš, který ji označil za vymyšlenou. Tím za ni mimochodem dává ruku do ohně.
Policie odhalila klientelistickou síť firem napojenou na Českou poštu, kde figuruje i firma Agrotec, která je součástí Babišova impéria Agrofert. Z desítek hodin odposlechů a svědectví vyplývá, že manažeři České pošty manipulovali s tendry a přihrávali veřejné zakázky vybraným firmám za úplatu. Policie už obvinila patnáct lidí a sedm firem, obžaloba by měla padnout v nejbližších měsících.
Podle deníku Neovlivní.cz vyšetřovatelé získali klíčové svědectví jednoho z obviněných manažerů České pošty, který přiznal ovlivňování zakázek ve prospěch společnosti Agrotec. Takto se dojednávala zakázka na dodávku pneumatik pro vozový park České pošty za 18 milionů korun, přičemž Agrotec patřil mezi VIP klienty České pošty. Z obchodu nakonec sešlo, protože na začátku roku 2014 zasáhla policie.
Časopis Týden dále zjistil (27. 7. 2015, „Pátrání po autech od Babiše“), že se policie zajímá i o obří tendr na nákup sedmi set poštovních dodávek v hodnotě 300 milionů korun, znovu v režii firmy Agrotec. Transakce se uskutečnila v letech 2009 až 2013.
Babiš s Faltýnkem se odpovědnosti vyhnout nemohou
Sice platí presumpce neviny, ale pokud bychom měřili stejným metrem jako v nedávné minulosti, postavení ministra financí a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka, který byl v inkriminované době předsedou představenstva firmy Agrotec, by se už otřásalo v základech. Ministři dříve odstupovali kvůli mnohem větším banalitám.
Tragikomické jsou výmluvy prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který záhy poté, co se o Agrotec začala zajímat policie, z firmy odešel. Dnes tvrdí, že o ničem nevěděl. Je však možné, aby předseda představenstva nevěděl, že firma, kterou řídí, patří k VIP klientům České pošty? Je možné vyvlékat se takto z osobní odpovědnosti, když ji hnutí ANO tak jednoznačně předhazuje ostatním, stejně jako korupční Matrix? Že tomu vyšetřovatelé příliš nevěří, o tom svědčí i obvinění celé firmy Agrotec. Pokud bude podána obžaloba a případ půjde k soudu, Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš se osobní odpovědnosti vyhnout nemohou.
Agrotec není první kriminální případ spojený s ANO
Obvinění manažerů firmy Agrotec není první kriminální kauzou týkající se protestního hnutí ANO, které postavilo svůj program na jednoduchých heslech, že všichni kradou a dvacet pět let zde vládlo Palermo. V současné době probíhá soud s bývalým hlavním manažerem ANO Vladislavem Kovalem, obžalovaným z korupce. Zároveň probíhá policejní vyšetřování okolností výběru monitorovacího systému na ministerstvu pro místní rozvoj z doby, kdy výběrovou komisi vedl současný státní tajemník ministra financí Jan Sixta.
Marketingový obal hnutí ANO dostává citelné trhliny, ale zatím je pevný. Premiér Sobotka, který je sám v prekérní situaci vzhledem k blížícímu se soudu kvůli privatizaci OKD, nemá zájem tento obal narušit, což si Babiš dobře uvědomuje.
Ještě závažnější je, že se o těchto kauzách veřejnost přes mediální clonu nedozvídá. Nikdo se o nich pochopitelně nedočte nejen v Babišově tisku, ale zatím je kryje i většina ostatních médií, včetně všech televizí. Snad je to jen přechodná fáze, než si aspoň část z nich uvědomí, že současný stav je neudržitelný.