Incidenty na volebních mítincích Andreje Babiše (ANO) jeho kampaň ohrozit nemusí, shodují se politologové, které oslovil deník FORUM 24. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podle nich na incidenty z posledních týdnů, kdy neuniformovaní policisté zadrželi dva demonstranty na mítinku bývalého premiéra, reagoval v zásadě správně.
Do prezidentských voleb zbývá zhruba pět měsíců a zatím se nezdá, že by někdo z kandidátů kromě poslance Andreje Babiše dělal výraznější kampaň. „Je to způsobeno tím, že se jedná o kandidáty, kteří nemají výraznou politickou zkušenost, a tudíž tomu ta nekampaň trochu odpovídá. To je první záležitost. Druhá je to, že pole antibabišovských kandidátů není zcela jasné. Stále se čeká na to, že přijde další kandidát, a díky tomu není jasné, jak se bude o hlasy bojovat a koho podpoří strany vládní koalice. To také způsobuje to, že kampaň je taková zadržená,“ popsal pro deník FORUM 24 politolog Petr Sokol.
„Je pochopitelné, že kampaň je taková, jaká je, protože v létě občané úplně nechtějí sledovat politiku. Léto je taková mrtvá sezona. Můžeme ale vidět Andreje Babiše, který velice aktivně kampaň vede, a z kandidátů, kteří mají alespoň nějakou šanci, tak Danuše Nerudová si vede také poměrně intenzivně,“ řekl politolog a expert na komunikaci Miloš Gregor. „U Petra Pavla je to logické, protože sám se chytil do pasti tím, že řekl, že o ambici kandidovat bude informovat až na konci léta.“
Podle politologa Ladislava Mrklase se ale kampaň Andreje Babiše a dalších kandidátů nedá porovnávat. „Jedna věc je kampaň, která se dělá hodně viditelně, a druhá věc je kontaktní kampaň, kterou třeba generál Pavel dělá poměrně dlouho, aniž si toho média všímají. Myslím si, že ti dva nejvýraznější kandidáti, čili Babiš a Pavel, kampaň už dávno rozjeli, i když ani jeden oficiálně neohlásil, že bude kandidovat.“
Incidenty na mítincích Babišovu kampaň ohrozit nemusí
V posledních týdnech Českem otřásly dva zákroky neuniformovaných policistů na mítincích bývalého premiéra Andreje Babiše. První z nich se odehrál v Českém Krumlově, kde policisté v civilu zatkli ženu kvůli údajnému napadení veřejného činitele. K druhému incidentu došlo v Borovanech na jihu Čech. Tři muži v civilu tam podle Týdeníku Respekt zaklekli mladého chlapce. Podle politologů, které oslovil deník FORUM 24, ale tyto incidenty Andreje Babiše v kampani zákonitě poškodit nemusí.
„U střetů policistů s demonstranty vždy existuje riziko, že dojde k nějakým nezamýšleným důsledkům, které mohou negativně ovlivnit ať už kandidáta, na jehož mítinku se to stalo, nebo držitele moci, kteří to nějak nezvládnou a adekvátně na to nezareagují. Momentálně je to spíš v takové neutrální rovině, ale pokud by se to mělo nějak eskalovat a mělo by to být častější, tak to potom může mít velký vliv,“ uvedl Mrklas.
Andrej Babiš jako Robert Fico?
Podle Petra Sokola způsob kampaně bývalého předsedy vlády navíc mobilizuje jeho voliče, ale i ty, kteří ho volit nehodlají. „Ve výsledku se to vlastně vynuluje. Paradoxně je to pro Andreje Babiše spíše minus. Když se na to podíváte z hlediska politologických pouček o volební kampani, tak ji Andrej Babiš dělá dobře, objíždí Českou republiku. Bonus, který tím získává a který bychom mohli připodobnit k dnes legendárnímu objíždění republiky Zemákem Miloše Zemana, je vynulován tím, že je jeho kampaň nesmírně polarizující,“ řekl pro deník FORUM 24.
Kvůli tomu by prý mohlo dojít ke stejné situaci, jaká se stala na Slovensku bývalému premiéru Robertu Ficovi. „Fico jako velký favorit na prezidenta za podobných podmínek v druhém kole prohrál s neznámým panem Kiskou. Ač je zatím kampaň vedena správně, tak Andreji Babišovi moc nepřináší. Nemyslím si, že by to oslabovalo vládní strany, protože si nemyslím, že jejich příznivcům vadí, že lidé vyjadřují svůj názor veřejně,“ doplnil Sokol.
Ani podle Miloše Gregora incidenty na vládní strany mít žádný vliv nebudou. „Je to kampaň, která má být pravděpodobně prezidentská, a žádná z těch stran se v ní nijak neangažuje. Pro Andreje Babiše je to paradoxně možná přívětivá situace v tom, že je to on, o kom se mluví. Na druhou stranu to může být nepříjemné v tom, že události můžou být inspirací pro jeho další kritiky,“ uvedl.
Všichni tři politologové se zároveň shodují, že reakce ministra vnitra Víta Rakušana byla dostatečná a správná. „Samozřejmě se tady ozývaly hlasy, že by měl sám odstoupit a iniciovat odvolání policejního prezidenta. Zásahy proti nezletilým demonstrantům jsou nepřípustné, ale že by kvůli tomu měli odstupovat nejvyšší policejní představitelé nebo ministr vnitra, mi připadá přitažené za vlasy,“ okomentoval reakci prvního místopředsedy vlády a předsedy Starostů Mrklas.
„Prošetřuje se to standardní cestou, a tak to má být. Vzhledem k tomu, že jsou to volby, tak by se nemělo postupovat mimo standardní mechanismy. Je dobře, že ty otázky padly, a teď je na čase, aby zavedené policejní instituce vyšetřily, zda to bylo všechno v pořádku,“ připomněl Petr Sokol.
Podle Miloše Gregora ministr vnitra Vít Rakušan neměl ani jinou možnost, jak na situaci reagovat. Je prý ale v poměrně svízelné situaci. „Jako ministr vnitra se může dotazovat policejního prezidenta, na druhou stranu není ten, kdo policii říká, co může dělat. Nemůže policisty úkolovat. Ve chvíli, kdy by tak činil, by jej všichni kritizovali. Z jeho pozice je to poměrně ošemetná situace a neměl na vybranou, jak jinak reagovat,“ uzavřel expert na komunikaci Gregor.