Indická vláda odmítla obnovit licenci pro zahraniční financování řeholní kongregace založené Matkou Terezou. Misionářky lásky mají tisíce sester, které dohlížejí na projekty, jako jsou domovy pro opuštěné děti, školy, kliniky a hospice.
Na Štědrý den indické ministerstvo vnitra oznámilo, že registraci neobnovilo kvůli „nepříznivým vstupům“.
„Hinduističtí zastánci tvrdé linie dlouhodobě charitativní kongregaci obviňují, že využívá své programy k obracení lidí na křesťanství. Ta ale tato obvinění odmítá. V pondělním prohlášení Misionářky lásky uvedly, že jejich žádost o obnovení registrace byla zamítnuta a že nebude provozovat žádné finanční účty v zahraničí, ‚dokud nebude záležitost vyřešena‘,“ píše BBC.
Již dříve sklidila kritiku hlavní ministryně Západního Bengálska Mamata Banerjee. Ta na twitteru uvedla, že vláda zmrazila bankovní účty charity. Vláda i země však popřely, že by účty byly zmrazeny.
Charitativní kongregaci se sídlem v Kalkatě založila v roce 1950 Matka Tereza, římskokatolická řádová sestra, která se do Indie přestěhovala z rodné Makedonie. Je to jedna z nejznámějších katolických charitativních organizací na světě. Matka Tereza získala v roce 1979 za svou humanitární činnost Nobelovu cenu za mír a v roce 2016, 19 let po její smrti, ji papež František prohlásil za svatou.
BBC dále konstatuje, že „vláda premiéra Naréndry Módího se snaží omezit zahraniční financování charitativních a dalších nevládních organizací se sídlem v Indii. V loňském roce vedla omezení ke zmrazení bankovních účtů organizací Greenpeace a Amnesty International“.
V Indii také došlo k několika útokům na náboženské menšiny. Podle Evangelical Fellowship of India byly útoky časté v jižním státě Karnataka, kde bylo nahlášeno téměř 40 případů vyhrožování nebo násilí.