V Česku dál rychlým tempem roste inflace. V březnu spotřebitelské ceny podle údajů Českého statistického úřadu meziročně stouply o 12,7 procenta. V únoru byl jejich růst menší o 1,6 procentního bodu. Zvyšování cen se už dávno stalo velkým politickým tématem a stále více se ukazuje, že právě kolem něj se uskuteční velký střet mezi vládou Petra Fialy a sněmovní opozicí. Jak se zdá, předseda hnutí ANO Andrej Babiš v něm ztratil veškeré zábrany a uchýlil se k takovým návrhům, proti kterým je rozhazování z dob jeho premiérování pouhý čajíček.
Nejvýrazněji v březnu zdražovaly pohonné hmoty. Český statistický úřad uvádí, že byly o polovinu dražší než před rokem, například Natural 95 se prodával průměrně za zhruba 44,5 korun za litr a nafta za 47 korun za litr. Ceny elektřiny vzrostly o 24,7 % a zemního plynu o 37,7 %. Výrazně se také zvýšila cena některých potravin – mouky o 30,3 %, polotučného trvanlivého mléka o 20,1 %, másla o 31,9 % a brambor o 21,4 %.
Není divu, že takto významné zdražování vyvolává politickou odezvu a překlápí se do politického boje mezi vládní koalicí a opozičním hnutím ANO v čele s Andrejem Babišem. Je to logické a samo o sobě na tom není nic špatného, důležité je však domýšlet, k čemu všemu by vedla různá opatření, jejichž návrhy zaznívají, kdyby byla realizována.
Bývalý premiér Babiš tak před několika dny na svůj facebookový profil napsal: „Žádná vláda v novodobých dějinách České republiky se nechovala tak macešsky jako ta současná Petra Fialy. Vlastním občanům zatvrzele odmítá pomoci a jakoukoli věcnou kritiku se premiér a jeho ministři snaží zakrýt obviněním z rozdělování společnosti kvůli Ukrajině.“
Podle Babiše si Fialova vláda pohrává s ohněm, protože svou nečinností nebezpečně zvyšuje napětí ve společnosti. „Raketově rostoucí ceny energií, pohonných hmot a potravin nechávají premiéra a jeho ministry naprosto v klidu. Vláda v podstatě přišla jen s příspěvkem na bydlení, který záměrně nastavila tak, aby co nejvíc lidí odradila. To se jí povedlo, protože z 200 tisíc lidí, kteří mají na příspěvek nárok, podalo žádost jen 40 tisíc z nich,“ dodal šéf hnutí ANO, který poukazuje na to, že stačí chtít se s lidmi podělit o desítky miliard korun vybraných kvůli inflaci navíc na dani z přidané hodnoty.
Dvanáct opatření proti drahotě
To, že Fialův kabinet přišel v podstatě jen s příspěvkem na bydlení, není pravda. Babiš vynechal zvýšení životního a existenčního minima o 10 % a také snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr od 1. června do 30. září a zrušení silniční daně a přimíchávání biosložky do pohonných hmot, které schválila vláda. A pak jsou tady také mimořádné valorizace penzí kvůli inflaci, kdy jedna proběhne od června a druhá se pravděpodobně v tomto roce ještě uskuteční. Je třeba říct, že tahle zvýšení důchodů jsou automatická a nejsou iniciativou Fialovy vlády, přesto je nelze vynechat.
Ohledně pomoci občanům se pak premiér Petr Fiala v sobotu ve svém nominačním projevu na předsedu ODS vyjádřil takto: „Chtěl bych uklidnit všechny, kteří se bojí, že současnou tíživou ekonomickou situaci nezvládnou a že je to zničí. Jsme tady, pracujeme pro vás a jsme připraveni vám pomoci. Cíleně, individuálně, před tím nejhorším. Tak, jak to má stát vedený rozumnou vládou správně a zodpovědně dělat.“
Andrej Babiš a hnutí ANO by šlo zcela jinou cestou; minulý týden navrhlo celkem dvanáct opatření proti drahotě. Stojí za to uvést alespoň některá z nich: mimořádný příspěvek pro důchodce nad zákonnou a inflační valorizaci ve výši 6000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku z 300 tisíc na 400 tisíc Kč s pravidelnou valorizací, zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 na 2000 Kč měsíčně, vrácení slevy na jízdném pro seniory a studenty na původní úroveň 75 %, zvýšení životního a existenčního minima o 20 % místo vládou prosazených 10 %, snížení sazby DPH na 0 % na elektřinu, plyn a topení na rok 2022.
Naprosté zruinování státního rozpočtu
Dále tady máme: zastropování pohonných hmot na maximálně 36 korun formou snížení DPH nebo spotřební daně, nákup plynu prostřednictvím distributorů na alespoň 3 měsíce se státní garancí dorovnání cenového rozdílu, snížení DPH u základních potravin z 15 % na 0 % a zastropování cen u základních potravin a v neposlední řadě rovněž zvýšení platů státních zaměstnanců.
Když si představíme, že by se tyhle návrhy realizovaly všechny najednou, zřejmě by to státní rozpočet naprosto zruinovalo. To ovšem Andrej Babiš vůbec neřeší. Podle něj jsou to kroky, které by citelně srazily inflaci. Skutečnost je však taková, že některá z uvedených opatření by inflaci sice snížila, respektive dočasně zakryla, ale za cenu vyššího státního dluhu, a jiná by ji naopak přiživila, protože by do ekonomiky přilila další finanční prostředky a tím růst cen dále podpořila.
Petr Fiala na víkendovém kongresu ODS Andreje Babiše obvinil z toho, že právě vinou jeho nezodpovědného chování z doby, kdy vládl, tady máme hrozivý nárůst zadlužení státních financí a zbytečně rozjetou inflaci neboli drahotu.
Premiér Babiš zvyšování cen opravdu podpořil v jeho začátcích uvolněnou rozpočtovou politikou a vysokým schodkem rozpočtu na rok 2021, který jen zčásti souvisel s opatřeními proti covidu, byť je pravda, že dnešní inflace má už jiný zdroj. V každém případě je pozoruhodné, že předseda hnutí ANO vidí lék na inflaci v tom, co stálo na jejím samotném počátku.