V meziročním srovnání rostly v Česku ceny v prosinci o 6,9 procenta. Za celý loňský rok dosáhla průměrná inflace 10,7 procenta. Vyplývá to z indexu spotřebitelských cen, který ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. „Inflace je již téměř poražena. Rok 2024 přinese další zlepšení,“ reagoval na zprávy o inflaci hlavní ekonom společnosti BH Securities a ekonomický poradce premiéra Fialy (ODS) Štěpán Křeček.
Meziroční inflace v prosinci činila 6,9 procenta. Oproti listopadu loňského roku tak klesla o 0,4 procentního bodu. V meziročním srovnání potom spotřebitelské ceny podle Českého statistického úřadu klesly o 0,4 procenta. Průměrná inflace byla celý loňský rok 10,7 procenta. To je v souladu s odhadem České národní banky.
Jde o třetí nejvyšší roční inflaci v historii Česka. První příčku stále drží rok 1993, kdy byla průměrná inflace 20,8 procenta. Na druhém místě je rok 2022 s inflací 15,1 procenta.
„Úsporný tarif snížil srovnávací základnu pro výpočet inflace v závěru roku 2022, čímž uměle navýšil inflaci v závěru roku 2023. Přesto je zřejmý trend, který spočívá v postupném snižování inflace. Rok 2024 přinese další zlepšení. V jeho rámci se inflace přiblíží ke svému cíli, což umožní další snižování úrokových sazeb a růst reálných mezd zaměstnanců,“ napsal deníku FORUM 24 hlavní ekonom BHS a ekonomický poradce Štěpán Křeček.
Za celý rok 2023 se průměrná míra inflace pohybovala na úrovni 10,7 procenta, což bylo o 4,4 procentního bodu méně než v roce 2022. Rok 2024 by měl podle něj přinést výraznější zlepšení, v jehož rámci se inflace vrátí do blízkosti svého cíle ve výši 2,0 procenta. „Tím by celá inflační epizoda měla skončit. Přesto jejím výsledkem bude výrazně vyšší cenová hladina, která se již nevrátí na původní úroveň. Těžkou ránu rovněž obdržely úspory českých střadatelů, které ztratily část své kupní síly,“ dodal.
Inflaci v Česku ovlivňoval mimo jiné i úsporný tarif. Růst cen očištěný o něj by činil 4,2 procenta.